Článek
1. Karlův most
Česká legenda mezi mosty. Jde o nejstarší kamenný most přes Vltavu a druhý nejstarší dochovaný most v republice vůbec. Dokončen byl v roce 1402 a nenechal ho stavět nikdo jiný, než český král a císař Svaté říše římské Karel IV. Původně se Karlův nejmenoval, lidé mu říkali Kamenný a nebo Pražský. Své dnešní jmeno získal až v roce 1870. Most je přes půl kilometru dlouhý, třikrát lomený a zdobí jej 30 soch a sousoší. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek u nás. V anketě získal 106 601 hlasů.
Anketa
2. přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
Stavba vodní elektrárny začala v CHKO Jeseníky roku 1978. Proti její výstavbě zpočátku lidé protestovali a její stavba se z různých důvodů protahovala. Plně do provozu se dostala až v roce 1996. Skládá se ze 2 nádrží, horní a spodní a provoz elektrárny jako takový je schován pod zemí, jelikož se nachází v chráněné krajinné oblasti. Jde o největší vodní elektrárnu u nás s největším spádem a zároveň o největší reverzní vodní turbínu v Evropě. Lidé ji nakonec vzali na milost. Pořádají se zde exkurze. Ročně ji navštíví kolem 60 tisíc turistů. Se 105 603 hlasy získala druhé místo mezi 7 českými divy.
Anketa
3. Pražský hrad
Symbol nejen Prahy, ale i české státnosti, netřeba více představovat. Každý jej zná. Podle Guinnessovi knihy rekordů jde o největší starobylý obývaný hrad a souvislý hradní komplex na světě. Vládci českých zemí jej obývají již od devátého století. Je větší než světoznámý Windsor. V hradním komplexu jsou skvosty jako Katedrála svatého Víta, Jelení příkop či Vladislavský sál. Jsou zde uloženy korunovační klenoty a odpočinek tu našli čeští patroni a světci, například svatý Václav, Vít nebo Jan Nepomucký. Od roku 1918 sídlí na Pražském hradě prezident země. Památka je zapsaná na Seznamu kulturního dědictví UNESCO a ročně ji navštíví kolem jednoho a půl miliónu lidí. Se získanými 99 509 hlasy získal Pražský hrad třetí místo mezi 7 českými divy.
Anketa
4. Karlštejn
Další ze skvostů z doby Karla IV. Karlštejn je druhým nejnavštěvovanějším hradem a čtvrtou nejnavštěvovanější památkou v rámci České republiky. Vystavěn byl ve čtrnáctém století a jednu dobu sloužil jako úschovna pro české korunovační klenoty. Na konci Třicetileté války byl hrad dobyt Švédy a od té doby postupně chátral. Změna k lepšímu přišla až s přelomem osmnáctého a devatenáctého století, kdy se započalo s opravami i díky národnímu obrození a darům císaře Františka I. Veřejnosti se otevřel v roce 1905 a od té doby je přístupný nepřetržitě. Karlštejn získal v anketě celkem 98 065 hlasů.
Anketa
5. hotel a televizní vysílač na Ještědu
Hotel a vysílač na Ještědu je kulturní památkou, která byla postavena v letech 1963 až 1973 na místech, kde dříve stála horská chata, která ovšem shořela. Zpočátku panovaly spíše rozpačité pohledy na stavbu, lidé se báli, aby vysílač příliš nenarušil ráz krajiny. Nakonec se ale dílo podařilo a Ještěd se stal dominantou svého okolí. Jak je z názvu jasné, jde o hotel a televizní vysílač v jednom. Využívají jej i mobilní operátoři. Vysílač je dokonce zobrazen i na vlajce Libereckého kraje. Získal ocenění stavba 20. století. Na Ještěd dříve jezdila lanovka, která je ovšem od nehody v roce 2021, kdy po pádu jedné z kabin jeden z cestujících zemřel, uzavřena. V dubnu 2024 schválila rada města novou variantu lanovky a počítá se s jejím obnovením. Optimistické předpovědi mluví o roce 2029. Vysílač a Ještěd k sobě patří. Jde zřejmě o jedinou horu a stavbu na světě, která má vlastní vlajku a hymnu. V anketě 7 divů Česka poslali lidé Ještědu 85 764 hlasů.
Anketa
6. zámek v Hluboké nad Vltavou
Zámek Hluboká vznikl na místech, kde původně stával hrad Fronburg. Ten nechal v devatenáctém století kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu strhnout a vybudoval Hlubokou, jak ji známe dnes. Kníže se totiž právě vrátil z korunovace britské královny a byl doslova nadšen z Windsoru. Novogotická stavba se ovšem nelíbila všem, mnozí odborníci ji vnímali jako kýč a pouhou napodobeninu. Schwarzenbergové přišli o zámek po druhé světové válce na základě zákona Lex Schwarzenberg a Benešových dekretů, třebaže poslední majitel vydatně přispíval na československé opevnění, podporoval Benešovu exilovou vládu v Londýně a sám v roce 1939 emigroval z republiky, neboť odmítal spolupracovat s nacisty. Vlastníkem zámku je Česká republika. Hluboká je dodnes vybavena bohatými interiéry i soukromými předměty Schwarzenbergů. Nabízí 6 vyhlídkových tras a ročně ji navštíví na 300 tisíc turistů. V anketě získala 81 444 hlasů.
Anketa
7. historické centrum Českého Krumlova
Český Krumlov je menším městem v Jihočeském kraji, kde žije zhruba 13 tisíc obyvatel. Na první pohled nic neobvyklého. Ovšemž jen do té doby, než jej navštívíte. Jeho centrum je neskutečné. V minulosti byl Krumlov sídlem mnoha mocných českých rodů, které si daly záležet, aby město ukazovalo na jejich věhlas a dobře je reprezentovalo. Však také skoro všude můžete vidět jejich erby. Centrum a systém ulic jsou od vzniku města takřka v nezměněné podobě. Zdobené domy, památky jako budova radnice, Kaplanka nebo morový sloup, lákají k návštěvě stejně tak, jako další zajímavosti. Těmi jsou například části Latran a Plešivec se svojí synagogou, zámek se svým chovem medvědů s více než 400 letou tradicí, mnoho muzeí a podobně. Český Krumlov žije též kulturou a tak můžete navštívit mnoho akcí. Neopomeňme ani technický zázrak - Otáčivé hlediště. Český Krumlov se probojoval do sedmičky s 80 796 hlasy.
Anketa
Anketa byla po přepočtu hlasů finálové sedmičky zveřejněna a poté prodloužena ještě o jeden týden s tím, že všech sedm finalistů začne znovu od nuly a vybere se absolutní vítěz. Do této nadstavby přišlo téměř 31 tisíc platných hlasů. Absolutním vítězem ankety se nakonec stala vodní elektrárna s 13 555 hlasy, druhý byl vysílač s hotelem na Ještědu a finálovou trojici uzavíral Pražský hrad.
(1. v Norimberku, 2. milióntý, 3. jeskyně s věčným ohněm, 4. nemohly jen do Velké věže, 5. vznikly elegantní bikiny, 6. druhé nejstarší muzeum v Čechách, 7. seznam nejpohádkovějších měst Evropy)