Článek
Výstava s názvem „Říšský válečný soud 1936 až 1945. Nacionálně-socialistická vojenská spravedlnost a boj proti odporu v Evropě“, kterou památník společně s partnery z Belgie, Francie, Norska, Polska a České republiky a také s institucemi v Německu, připravoval již od roku 2019, začíná ve čtvrtek v Městském muzeu v Halle (zhruba 2 a půl hodiny cesty od českých hranic - z Hory sv. Šebestiána).
Procesy proti členům odbojových skupin
Říšský válečný soud byl založen v roce 1936. V jeho kompetenci nebyla jen trestní řízení proti příslušníkům německého Wehrmachtu, soudil také několik tisíc členů odbojových skupin z ostatních evropských zemí, které byly Německem napadeny a okupovány. Soud zasedal do roku 1943 především v Berlíně-Charlottenburgu, do roku 1945 pak v saském Torgau, ale i v dalších městech Německa, Polska, Francie a Norska. Celkem uložil více než 1200 rozsudků smrti a odsouzené k odnětí svobody posílal do věznic, k trestním jednotkám Wehrmachtu a nebo přímo do koncentračních táborů.
Mezera v „kultuře vzpomínání“ bude uzavřena
„Dodnes neexistuje veřejné povědomí, které by odpovídalo významu Říšského válečného soudu jako nesmírně důležité součásti nacionálně-socialistického represivního systému,“ uvedla nadace památníku. „Výstava je důležitým mezníkem při odstraňování této mezery v kultuře vzpomínání v Německu a v postižených zemích.“
Těžištěm výstavy jsou přímo životy těch, kteří byli ovlivněni nacistickou judikaturou. Organizátoři výstavy shromáždili předměty, které patřily obětem, udělali rozhovory s příbuznými a spoustu dalších věcí připravili tak, aby byla výstava co nejlepší.
Po Halle poputuje výstava mimo jiné také do Varšavy, Berlína a Paříže.