Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pracovat víc než osm hodin denně? Němci jsou ve při

Foto: Pixabay

V Německu je zcela běžné pracovat osm hodin denně. Delší směny jsou výjimkou, a to u profesí, kde je to opravdu nutné a s jasně danými pravidly. Ze stran nově se formující vlády ale padají návrhy o prodlužování pracovní doby. Odborníci jsou proti.

Článek

Pojďme si nejdřív říct, jak to celé začalo. Osmihodinová pracovní doba a snahy o její zavedení se datují ke vzniku dělnických hnutí na počátku devatenáctého století. Heslem bylo: Osm hodin práce, osm hodin spánku a osm hodin odpočinku. Když došlo ve Velké Británii v roce 1834 ke spojení do té doby rozdrobených hnutí do jedné odborářské unie, začal tuhý boj. A ten nakonec vyšel. Už v roce 1840 si dle dobových zákonů novozélandští dělníci odpíchli konec po osmi hodinách práce. Anglie zavedla v roce 1848 desetihodinový strop. A oficiálně byla osmihodinová směna zavedena o 8 let později v Austrálii. Na kongresu v Ženevě v roce 1866 zazněl požadavek, aby bylo osm hodin celosvětovým standardem. V roce 1884 se ze zkrácení pracovní doby těšili první němečtí dělníci, o pět let později první angličtí.

Foto: Pixabay

Od roku 1918 pak byla osmihodinovka v Německu zavedena zákonem. V roce 1923 se sice povolilo i deset hodin práce, válka pak navíc veškerá omezení zrušila, po válce se ale vrátili staré pořádky a zákonné omezení pracovní doby k nim patřilo. Je však třeba zmínit, že tenkrát byla běžným pracovním dnem i sobota. Proti tomu začaly boje v roce 1956 a o 9 let později skončily vítězně. V Západním Německu se stala sobota volným dnem. Po roce 1989 docházelo už jen k přesouvání pracovní doby v rámci pár hodin. V roce 1994 vyšel zákon, který znovu potvrdil osmihodinovku s jasnými vymezeními. Sobota patří též mezi pracovní dny, ne však u všech zaměstnanců a týdenní pracovní doba nesmí překročit 48 hodin. Zákon říká:

Pracovní doba zaměstnanců v pracovní den nesmí přesáhnout osm hodin. Prodloužit ji lze až na deset hodin pouze tehdy, není-li během šesti kalendářních měsíců nebo během 24 týdnů překročeno v průměru osm hodin v pracovním dni

V současné době se ale opět ozývají hlasy o prolomení této hranice. Nově se formující koalice v Německu se dokonce nechala slyšet, že by bylo možné prolomit i zákaz práce v neděli či o svátcích. Dnešní pravidlo, že zaměstnanec nesmí pracovat více než osm hodin denně a pokud je to nutné, může se práce protáhnout až na deset hodin, ale zároveň musí dojít ke kompenzaci a také musí být splněny dlouhočasové podmínky. Nová vláda přemýšlí, že by toto pravidlo zrušila. Němci by tak mohli najet na dvanáctky, jak je známe z Česka. A to se samozřejmě nelíbí odborům. Němečtí pracovníci jsou proti nejdelším šichtám chráněni, předpis EU je například daleko benevolentnější. Ten sice také uvádí 48 hodinovou pracovní dobu, ale kolik hodin denně neomezuje.

Foto: Pixabay

Německé odbory mají samozřejmě spoustu otázek a budou za své zaměstnance bojovat. Ostatně, v zemi působí velké odborové svazy, které se umí za své zaměstnance postavit a vybojovat jim lepší podmínky. V případě nutnosti vstupují do celonárodních stávek a pořádají demonstrace, o jejich silných stránkách ve vyjednávání by mohly velké koncerny vyprávět, viz Volkswagen nebo třeba německé dráhy. Zatím však jde jen o návrhy, ani na vládu se chystající strany totiž zatím nejsou jednotné a předhazují si návrhy, které druhá strana odmítá. Jak to bude nakonec vypadat, je zatím nejisté.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz