Článek
Elon Musk se netají svými sympatiemi k populistickým stranám. Dlouhodobě je známa jeho podpora různých pravicových stran a politiků. Kromě německé AfD se jeho přízni těší například italská premiérka Giorgia Meloni, miliony dolarů daroval do kampaně staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přitom tomu není tak dlouho, co excentrický milardář stál spíše na druhé straně a označoval se za příznivce demokratů. Pravdou ovšem je, že už tenkrát se ozývala varování, že se jeho některé názory s demokratickým pohledem na některé otázky příliš neslučují. Největší odklon přišel s koronavirovou pandemií. A svou roli v jeho proměně jistě hrála i změna pohlaví jednoho z jeho dětí, o kterém v loňském rozhovoru prohlásil, že změnou pohlaví zemřelo. Známé jsou i jeho výpady na síti X. Proti mainstreamovym médiím, levicovým myšlenkám, změnám pohlaví i proti různým lidem. V poslední době se snaží ovlivňovat veřejné mínění v zemích, kde se blíží volby. Německého prezidenta Franka-Walthera Steinmeiera nazval anitidemokratickým tyranem, kancléře Olafa Scholze za šílence a blázna. Veřejně podpořil AfD, vyzval Němce k volbě této strany a pozval jejich šéfku Alici Weidel na rozhovor.
200 tisíc diváků sledovalo živě, jak si po počátečních „neshodách“ - Musk se totiž v jednu chvíli projevil jako fanoušek solární energie, kdežto politička vystupuje tvrdě proti - kápli oba do noty. A společně probrali mnohá témata, ke spokojenosti Alice Weidel, neboť ta není zvyklá, že ji v debatách nechávají volně mluvit bez přerušování. Byla proto uvolněná, s Muskem se několikrát smáli. Ale bylo čemu? Kdyby člověk Německo neznal a poprvé o něm slyšel právě až z rozhovoru, byl by asi zděšen a nevěřil by, že jde o jednu z nejrozvinutějších zemí světa. V debatě zaznělo, že Německo není bezpečná země. Kriminalita je neúnosně vysoká a na ulicích se lidé necítí dobře. Když delší dobu nesvítí slunce, má země problémy s elektřinou a lidé tak mohou skončit bez zdrojů. Taktéž školství je v troskách, na univerzitách se údajně lidé neučí skoro nic jiného než genderová studia. Tady už byl překvapen i Musk, který prohlásil, že si myslel, že Německo má velmi dobré a slušné školství.
Pak se oba pustili do vedení země. Šéfka AfD označila dřívější kancléřku Angelu Merkel za „první zelenou kancléřku Německa“ a vrhla se na kritiku odklonu od jaderné energie. Weidel se nechala slyšet, že Angela Merkel těmito kroky zemi zruinovala a vše podpořila slovy o tom, že kdo něco takového udělá, buď musí být opravdu hloupý a nebo nenávidí svou zemi. S tím Musk souhlasil. Prohlásil, že zavírání německých jaderných elektráren poté, co navíc skončily dodávky ruského plynu, byla jedna z nejšílenějších věcí, co kdy viděl a poté doporučil Němcům, aby se vrátili zpátky k jádru. Oba debatující si svorně přitakávali, stejně tak u známé typické německé byrokracie. Ta bere mnoho času a stojí mnoho peněz. Musk si postěžoval, že když otevíral svou továrnu Tesla v Německu, musel úřadům dokládat až nesmyslná kvanta lejster a papírů. K samotné Tesle politička raději mlčela - sama elektromobily veřejně kritizuje a auto od Tesly dříve dokonce označila za nebezpečný odpad.
Do takové kontroverze se tedy Weidel raději nepouštěla. Jiné kontroverze ovšem nevadí, a tak přišlo na řadu téma AfD a jejich nálepkování. Označování strany jako extremistické či neonacistické jí vadí. AfD je podle své šéfky naopak protipólem strany Adolfa Hitlera, protože ten byl podle jejích slov ve skutečnosti socialista a spíše komunista, kdežto AfD je liberální a konzervativní stranou. K nějakému přímému distancování se od nacistické ideologie ale nedošlo. K případné námitce, že přece sami socialisté a komunisté byli nacisty pronásledováni, také ne. Weidel naopak srovnávala nynější a předchozí vlády s nacistickou diktaturou, neboť potlačují a potlačovaly svobodu slova a projevu a chtějí též regulovat svobodu na sociálních sítích. Nacistická vláda přeci svobodu slova taktéž omezila, jako jeden z prvních kroků k diktatuře. S tím Musk souhlasil, to dává smysl, prohlásil. Jeho síť čelí několika skandálům, soudním řízením, a to dokonce i s EU. Debata končila Muskovou pochvalou německé političky, označil ji za rozumnou volbu pro každého a postoje AfD podle něj nejsou něčím, co by mělo veřejnost pobuřovat - naopak jde o zdravý selský rozum. Elon Musk doporučil všem Němcům - volte AfD, ta jediná může Německo zachránit.
Rozhovorem na síti X mezi Elonem Muskem a Alicí Weidel se bude zabývat i německá administrativa. Jelikož je země krátce před volbami do parlamentu, hodlá tak prošetřit, zda v tomto případě nejde o podobu nepovoleného daru v podobě reklamy.