Hlavní obsah
Jídlo a pití

Překvapivých 15 jídel a nápojů, které jsou v některých zemích nelegální

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Deucze, vytvořeno službou AIhned.cz

Některé potraviny jsou kontroverznější, než si myslíte. Kečup, mandle nebo čokoládové vajíčko s překvapením. Podívejte se na produkty z celého světa, které jsou v některých zemích zakázané nebo obtížně dostupné – a důvody proč.

Článek

1. Kečup

Kečup je u nás oblíbený hlavně mezi dětmi. Ty si takové hranolky bez kečupu skoro ani neumí představit. Jsou však země, kde je kečup kontroverzní. Ve Francii se slazená ochucovací omáčka po určitou dobu nesměla nabízet v jídelnách základních škol a řada tamních restaurací ji ve svých prostorách zcela zakázala. Zvláště velký mezinárodní rozruch vyvolal Izrael, když země zakázala značce Heinz prodávat kečup na svém území. A důvod? Kečup neobsahuje dostatek rajčat.

2. Káva

Trochu kofeinu po ránu nebylo vždy samozřejmostí. V 16. století se katolická církev pokusila zakázat pití kávy v Evropě a v roce 1675 chtěl anglický král Karel II. dokonce zavřít všechny kavárny. Panovník se obával, že by se tam mohli setkávat aktivisté a spřádat plány proti králi. Zákaz však nikdy nevstoupil v platnost.

3. Krvavý burger

Pokud máte rádi svůj burger tzv. rare, můžete mít v některých zemích smůlu. Nový Zéland i Skotsko mají předpisy o tom, jak propečený musí burger být. Na rozdíl od steaku, který obvykle obsahuje bakterie pouze zvenčí, a proto se dá jíst orestovaný i krvavý, může mleté ​​hovězí maso obsahovat patogeny i uvnitř.

4. Neupravené mandle

Pokud si koupíte sáček mandlí v supermarketu v USA, nedostanete syrové mandle, ale již upravené. Od roku 2007 musí být kalifornské mandle, určené pro trhy ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku, ošetřeny napařováním nebo pražením. Důvodem pro toto nařízení jsou předchozí případy infekce salmonelou.

5. Durian

Toto neobvyklé ovoce se hojně konzumuje v celé jihovýchodní Asii, a to i přes svůj zápach. „Vůně“ odpovídá téměř každému popisu, který existuje - od shnilé cibule přes nohy, zkažený sýr až po odpadní vodu a hnijící maso. Je tak štiplavý, že v roce 2018 byla evakuována univerzita v Austrálii. Není divu, že Durian není povolen ve většině veřejné dopravy a ve veřejných budovách v jihovýchodní Asii.

6. Foie Gras

Kontroverzní je výroba francouzské pochoutky Foie Gras. Tato specialita je připravována z jater kachen a hus. Ptáci jsou vykrmováni čtyřmi až pěti kilogramy kaše denně, která je pumpována do jejich žaludků trubicí, dokud se játra nezvětší až desetinásobně. V mnoha zemích je výroba, v některých případech i dovoz, zakázána kvůli obavám z týrání zvířat.

7. Ploutve ze žraloků

V mnoha asijských zemích se ze žraločích ploutví vyrábí polévka, která patří mezi vyhlášenou a oblíbenou pochoutku. V jiných zemích je ale obchod nezákonný, např. ve Spojených státech, Kanadě a Británii. Může za to nejen zmenšující se žraločí populace, ale také krutá praxe odstraňování ploutví. Žraločí ploutve jsou obvykle odříznuty od ještě žijícího zvířete, které je následně vhozeno zpět do vody. Odstraňování žraločích ploutví je v EU zakázáno od roku 2013.

8. Nepasterizované mléko

Neupravené mléko je v Evropě povoleno konzumovat a zastánci ho chválí pro svou bohatou chuť. Mléka bez úprav se ovšem nenapijete všude. Zakázáno je ve více než 20 státech USA a Kanadě. Proč? Nepasterizované mléčné výrobky mohou obsahovat patogeny, jako je listerióza, salmonela, E. coli a jiné.

9. Fugu

Čtverzubec, Takifugu, nebo jen Fugu, je jedovatá ryba, která se stala pochoutkou v Japonsku a Koreji - ačkoli její konzumace je považována za ruskou ruletu. Ryba obsahuje nebezpečný jed zvaný tetrodotoxin, který může způsobit smrt, pokud ryba není správně připravena. Jed paralyzuje vaše svaly a nakonec způsobí, že se udusíte. V Evropě je Fugu zakázána a v Japonsku ji mohou připravovat pouze kuchaři se speciální licencí.

10. Casu Marzu

Přezrálý ovčí sýr Casu Marzu je pochoutka, která je vyrobená za pomoci muších larev. Sýr Pecorino se nechá zkvasit a poté se do něj vloží živé larvy much. Ty pak dokonají hnilobu sýra. Obvykle se sýr jí i s larvami, může to však být nebezpečné. Žaludeční kyselina nezabije larvy, které se pak mohou dostat do střev a napadnout orgány. Sýr je proto v USA a EU zakázán. I přesto je tato delikatesa stále oblíbená v některých částech Sardinie.

11. Žvýkačky

Singapurská vláda se v roce 1992 rozhodla zakázat žvýkačky, aby udržela ulice městského státu čisté. Jedinou výjimkou jsou nikotinové žvýkačky a žvýkačky předepsané pro lékařské účely. Ty jsou od změn zákona v roce 2004 dostupné pouze v lékárnách.

12. Mák

Žvýkačky nejsou jediné jídlo, které si v Singapuru nekoupíte. Mák obsahuje stopy opiátu, a proto ministerstvo městského státu zařadilo semínka rostlin mezi zakázaný produkt. Dovoz je povolen pouze s povolením Ministerstva zdravotnictví.

13. Haggis

Pokud chcete ochutnat toto skotské národní jídlo, je nejlepší si jej objednat přímo ve Skotsku. Pravé haggis se skládá z ovčího žaludku, který je plněný a vařený s játry, plícemi a srdcem zvířete, dále ovesnou moukou, cibulí a kořením. Specialita je v USA téměř 50 let zakázána, americké ministerstvo zemědělství považuje ovčí plíce za nevhodné pro konzumaci.

14. Ortolan

Tento malý pěvec byl kdysi ve Francii považován za pochoutku. Ortolan, u nás známý jako strnad zahradní, byl vykrmován na dvojnásobek své normální velikosti, uvařen v brandy a pak podáván vcelku. Francouzská vláda a EU opakovaně zakázaly odchyt strnadů pro konzumaci. Černému trhu se ale nadále daří.

15. Kinder vajíčka

Nebojte se, čokoláda neobsahuje žádné nebezpečné přísady. Důvodem, proč jsou vajíčka s překvapením v USA zakázána, jsou hračky uvnitř. Food and Drug Administration (FDA) klasifikuje nepoživatelný předmět v jedlém předmětu jako nebezpečný kvůli riziku udušení. V Americe se tedy prodává pouze produkt „Kinder Joy“, který se skládá ze dvou samostatných polovin – jedné s čokoládou a jedné s hračkou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz