Hlavní obsah

Tajemství nejzachovalejší mumie: krev v žilách, zachovalé orgány v břiše a neznámá tekutina

Foto: Flazaza, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Mumie Markýzy Dai, známé i jako Lady Dai, byla objevena v roce 1971. Ačkoliv žena zemřela před více než 2000 lety, při pitvě byla v jejích žilách stále krev a její orgány vykazovaly stav, jako u nedávno zemřelých lidí. Jak je to možné?

Článek

Markýza Dai nebyla žádná prostá žena

Za svého života patřila ke smetánce. Byla totiž manželkou Lì Cānga, který zastával post markýze a spravoval provincii Changsha v rámci čínské říše pod vládou dynastie Chan. Pravým jménem se jmenovala Xin Zhui a narodila se kolem roku 210 před naším letopočtem. Podle poznatků z pitvy žila velmi bohatým a korpulentním způsobem života. Stravovala se velmi nezdravě a trpěla nadváhou. Při svých 154 centimetrech vážila přibližně 75 kilogramů. Že ráda jedla bylo znát i na vybavení její hrobky. Kromě samotné markýzy zde bylo objeveno na 1400 předmětů a artefaktů, z nichž více než 2 třetiny se týkaly jídla a jejích potřeb - kromě nádobí a receptů tu bylo například třicet bambusových košů, plných zásob jídla. Její životní styl jí byl zřejmě osudným.

Foto: Gary Todd from Xinzheng, China, CC0, via Wikimedia Commons

Pitva Xin Zhui

Když byla hrobka ve tvaru obrácené pyramidy nalezena, vědci podrobili tělo markýzy pitvě. Díky ní se zjistilo, že žena trpěla parazity (byla napadena tasemnicí a bičíkovci), měla velmi zúžené cévy a musela mít i pohybové potíže. Rentgen totiž prokázal, že trpěla vyhřezlou ploténkou v bederní části páteře. Tím se vysvětlil i motiv hedvábného přehozu přes její rakev. Na něm byla vyobrazena žena s berlí. Také trpěla na žlučové kameny. V jejím žaludku se našlo ještě nestrávené jídlo. Vědci tak došli k názoru, že důvodem smrti byl právě jeden z uvolněných žlučových kamenů, který se zasekl ve žlučovodu. Markýza tak musela mít silné bolesti a to její oslabený organismus nezvládl.

Co ale všechny překvapilo byl kompletní stav mumie. Její orgány byly ve stavu, jako by zemřela relativně nedávno. V jejich žilách byla stále patrná krev skupiny A. Její klouby byly pružné a kůže stále elastická. Jejími končetinami mohli vědci bez větších problémů hýbat a ohýbat je. Na hlavě byly stále vlasy a dokonce i řasy nebo chloupky v nose. Bubínek v levém uchu byl neporušený, mumie měla dokonce stále zřetelné otisky prstů. Markýza je tak jednou z nejlépe zachovaných mumií na světě.

Foto: Gary Todd from Xinzheng, China, CC0, via Wikimedia Commons

Jak je to možné?

Tělo mrtvé bylo umyto parfémovanou vodou a vínem, jak bývalo dříve zvykem - to má totiž antibakteriální účinky - a poté zamotáno do dvaceti vrstev látky, opásané hedvábnými stuhami. Poté byla mrtvá markýza vložena do rakve, která se skládala ze čtyř různě velkých dílů, zapadajících do sebe. Ty byly silně lakované, aby zabránily pronikání vody. Na desce největší rakve byla peříčka - to proto, aby Xin Zhui vystoupila na nebesa a stala se nesmrtelnou. Mumie v nejmenší rakvi byla namočená v tekutině. A ta může být klíčem k tomu, proč je čínská markýza tak zachovalá. Tekutina byla podrobena zkoumání. Vědci jsou přesvědčeni, že právě její kyselost zabránila šíření bakterií, které by dokázaly rozložit tělo, jak se to jinak stalo u dalších dvou nalezených těl a právě díky této tekutině se její tělo zachovalo. Co je ale přesně zač těch 80 litrů kapaliny se (kromě toho, že má vysoký obsah hořčíku) nepodařilo rozluštit.

Foto: 猫猫的日记本, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Mumie i předměty z hrobky jsou vystaveny v muzeu v provinicii Hunan.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz