Článek
Velký průzkum o spánku, který pořádaly společnosti YouGov a IKEA, se dotazoval pěti tisíc lidí na jejich zvyklosti ohledně spánku. Jedna z otázek cílila i na to jak, respektive v čem, lidé spí. Téměř polovina odpověděla, že spí tak, jak je příroda stvořila. Ostatní se rozdělili do podskupin pyžamářů, trikařů a tak podobně. Mezi nahaťoury bylo více mužů, ženy byly zastoupeny třetinově. A další zajímavý údaj - čím mladší respondent, tím kladnější vztah k nahotě. Do 24 let věku byla nahému spánku nakloněná téměř polovina lidí, kdežto ve věkové hranici od 65 let už jen třetina. Jako důvody, proč spát nazí, uváděli lidé zejména pohodlí a lepší pocit ze spánku. Co říkají odborníci ve studii? Zde jsou jejich 4 důvody, proč se na noc neoblékat.
První důvod se týká čistě mužů. Pokud spí muž nahý, lépe reguluje teplotu a to má vliv na jeho pohlavní a reprodukční zdraví. Nižší teploty mají totiž pozitivní dopad na kvalitu a pohyblivost spermií.
Druhý důvod už se týká všech a je zejména hygienický. Když spí člověk nahý, jeho tělo se nepřehřívá, má lepší přístup k čerstvému vzduchu. Takzvaně luftuje. A tak se tolik nedaří různým plísním a kvasinkám, které mají rády uzavřené, tmavé a těsné, potící se prostředí. Ve flaušovém pyžamu se člověk zpotí raz dva. Což na pocitu čerstvosti při ranním probuzení rozhodně nepřidá.
Třetím důvodem je podle výsledků studie zvýšení sebevědomí. Ano, podle odborníků si přijdeme podvědomě trošku více sexy, když se válíme v posteli nazí a tak to může mít blahodárný vliv na naši psychiku.
A s tím souvisí i čtvrtý důvod - zlepšení partnerského života a duševního zdraví. Je prokázáno, že kontakt tělo na tělo (a není zde myšlen rovnou sex) má pozitivní účinky na naše vědomí. Při dotýkání či objímání se totiž vyplavuje do těla oxytocin - jeden z hormonů štěstí, který v nás vyvolává pozitivní pocity - a zároveň se snižuje produkce kortizolu - který spadá mezi stresové hormony. Takže takové usínání v objetí, kdy cítíte horkou kůži toho druhého na své, je vlastně duševní terapie.
Ale abychom nekopali jen za jednu stranu, nahý spánek má i své stinné stránky. Pokud člověk trpí na nachlazení, může mít problémy. Také by měl takový člověk více dbát na výměnu ložního prádla a jeho praní. Přeci jen - přes noc se nám odloupe relativně velké množství kůže, ztratíme nějaký ten pot, někteří i slinu a to vůbec neřešíme inkontinenci a podobně. A tohle vše pak místo pyžama či oblečení schytá rovnou ložní prádlo a potažmo i matrace. A ty se pak stávají doslova rájem pro různé roztoče, kteří se zbytky lidské kůže živí. V takové posteli se jim pak daří ještě lépe a jejich množení je enormní. Proto by se člověk měl na praní povlečení více zaměřit.