Článek
Je ráno, budík nemilosrdně zazvoní a vy se s námahou soukáte z postele. Cítíte se divně, tak nějak pod psa, ale nic konkrétního vás netrápí. Tak to hodíte na náročný týden, špatný spánek, nebo na pocit, že na vás asi něco leze. Ale co kdyby za tou nejasnou únavou a pocitem „něčeho divného“ stál mnohem vážnější, a přitom naprosto neviditelný nepřítel, který útočil, zatímco vy jste klidně spali?
Mnoho lidí si myslí, že infarkt nebo mrtvice jsou dramatické události provázené silnými bolestmi a okamžitým kolapsem. A ve většině případů to tak skutečně je. Ale náš organismus umí překvapit. Existují totiž scénáře, kdy se tyto život ohrožující stavy odehrají tak tiše, že si jich ani nevšimnete. Říká se jim „tiché“ a jsou zrádné právě svou nenápadností.

Infarkt, který nebolí? Ano, je to možné!
Představte si infarkt, kdy necítíte tu svíravou bolest na hrudi, která vás srazí na kolena. Místo ní se objeví jen mírná nevolnost, nepříjemný tlak v zádech, nebo jen pocit slabosti a dušnosti. Příznaky, kterých si ve spánku ani nevšimnete. Vaše tělo je v režimu odpočinku, vaše vnímání utlumené a mozek má zrovna na práci vaši regeneraci, na alarmující signály tak nemá jaksi čas. A vy se pak ráno se probudíte, s pocitem únavy, který hodíte na něco výše zmíněného. A tak vlastně ani netušíte, že zatímco jste „klidně“ spali, vaše srdce utrpělo poškození, které může mít dlouhodobé následky - od snížené výkonnosti až po zvýšené riziko budoucích a daleko závažnějších infarktů.
Tichý infarkt je také daleko častější u diabetiků a starších lidí, jejichž nervový systém už nemusí přenášet signály bolesti tak intenzivně. Proto je důležité znát i méně obvyklé příznaky a nebagatelizovat žádné dlouhodobé změny ve vašem zdravotním stavu.

Podobně záludná může být i tranzitorní ischemická ataka (TIA), lidově zvaná „mini-mrtvice“. Jde o dočasné a krátkodobé přerušení krevního oběhu do části mozku. Na rozdíl od plnohodnotné mrtvice, kde dochází k trvalému poškození, příznaky TIA (například náhlá slabost v končetinách, potíže s mluvením, nebo poruchy vidění) obvykle vymizí během několika minut až hodin. Pokud se TIA odehraje ve spánku, je téměř jisté, že si jí nevšimnete. Probudíte se a nebudete mít nejmenší tušení, že se váš mozek na chvíli ocitl v ohrožení.
A pak je tu ještě zákeřnější forma – tichá mozková příhoda. Ta, na rozdíl od TIA, zanechá drobné, ale trvalé poškození mozkové tkáně. Její příznaky jsou tak nenápadné nebo se často odehrají v těch oblastech mozku, které nekontrolují žádné zásadní funkce a tak zůstává bez povšimnutí. Tyto tiché mrtvice se často kumulují a v průběhu let mohou nenápadně vést k problémům s pamětí, jasným myšlením, nebo dokonce k rozvoji demence. Objeví se často až náhodně na MRI snímcích mozku, pořízených z úplně jiného důvodu.

Rozpoznat tiché srdeční či mozkové příhody je ošidné právě proto, že postrádají ony všeobecně známé typické alarmující příznaky. Přesto existují určité varovné signály, které byste neměli ignorovat. Patří sem dlouhodobá a nevysvětlitelná únava, dušnost (zejména při běžných činnostech, které vám dříve nedělaly sebemenší problém), nepříjemné pocity na hrudi či v zádech, které nelze přisoudit namožení, nevolnost, závratě nebo pocity slabosti, které se objevují opakovaně. U tiché mrtvice se mohou objevit subtilní změny v myšlení, paměti nebo koordinaci, které se postupně zhoršují.
Pokud se probouzíte s takovými pocity, nebo si všímáte, že se tyto příznaky opakují, nepodceňujte to. Nejsilnější zbraní je a nezpochybnitelným základem všeho je prevence. Pravidelné lékařské prohlídky, měření krevního tlaku a cholesterolu, kontrola krevního cukru a zdravý životní styl jsou zásadní. V případě jakýchkoli pochybností nebo nejasných, přetrvávajících symptomů vyhledejte lékaře. Popište mu detailně všechny pocity, i ty, které se vám zdají nevýznamné. Včasná diagnostika, často pomocí EKG, krevních testů (pro srdeční markery) nebo zobrazovacích metod mozku (MRI, CT), mohou odhalit poškození vašich orgánů a umožnit včasné zahájení léčby, která minimalizuje riziko budoucích a daleko závažnějších komplikací.

Co si z toho vzít? Pocit únavy po ránu je běžný. Ale pokud se k němu přidá nevysvětlitelná dušnost, slabost, neobvyklá nevolnost, nebo jakékoli jiné „divné“ pocity, které přetrvávají, nikdy je nepodceňujte. Zejména pokud trpíte i dalšími rizikové faktory jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, nebo kouříte.
Tělo nám dává signály. Někdy jsou hlasité, umí být ale i nenápadné, jakoby tělo jen šeptalo. Naučit se naslouchat i těm tichým je ale pro naše zdraví důležité. Pravidelné preventivní prohlídky, zdravý životní styl a pozornost k vlastním pocitům jsou nejlepší obranou proti těmto zrádným tichým útočníkům. Tělo máte jen jedno a vyplatí se mu věnovat pozornost.