Článek
Na internetu se krade ve velkém. A všechno. Osobní data, přístupové údaje, fotografie, historie prohlížečů - to vše má pro různé skupiny nemalou hodnotu. Mnozí mají tendence podceňovat tuto skutečnost, vždyť přeci: Co by zrovna kdo chtěl s mými údaji dělat? Ale zdání klame - všechny údaje mají hodnotu. Ať už pro marketéry, hackry, zloděje identit či podvodníky. Každý člověk by si měl uvědomit, že veškeré informace, které na internetu sdílí, veškeré fotky, které na své sociální sítě uloží, veškeré komentáře, které někam napíše … prostě každá akce zanechá svou takřka nesmazatelnou stopu, je téměř vždy dohledatelná a nikdy nevíte, kdo vaše profily a informace právě prohlíží a zda je nepoužije proti vám. Proto by měl být člověk na internetu vždy obezřetný a pokaždé pečlivě zvážit, jestli to, co chce na síť umístit, je opravdu nutné.
Jak se chovat na internetu bezpečně? Tak například e-mailové schránky. Nikdy neklikat na odkazy, které v nich najdete. Pokud vás zajímá, co se za odkazem skrývá a jste přesvědčeni, že nejde o žádnou hrozbu, vždy je lepší řešení zadat adresu do svého prohlížeče sami. Pak máte jistotu, že nebudete převedeni někam, kam vlastně nechcete a s údaji o místě, odkud na stránku přicházíte - tedy o vašem emailu. S poštovním klientem jde ruku v ruce ochrana hesla a bezpečnostní otázky. Dnes už v drtivé většině požadují poskytovatelé e-mailu opravdu silná hesla a sami vás nutí k tomu, použít kombinaci velkého písmena, znaku, číslice a podobně. Což je určitě v pořádku. Co ale v pořádku není je to, když používáte jedno heslo pro více stránek a služeb. Jakmile totiž někdo vaše heslo zjistí, najednou může kamkoliv. A to určitě nechcete.
Pokud máte obavy, že si nebudete hesla pamatovat, používejte správce hesel. Jde o služby s extra silným zabezpečením a údajně prý hackerům trvá až dva roky, než prolomí složité osmimístné heslo, obsahující čísla, velká písmena a speciální znaky, vytvořené správcem hesel. Správci mívají navíc další prvky ochrany, jako například bezpečnostní otázky a dvoufázová ověření. Čím více prvků, které chrání váš účet, tím lépe. Kombinace hesel, otázek, ale i biometrických informací, jako je otisk prstu, duhovka nebo hlasový povel, případně používání ověřovacích kódů či čteček karet s nutností externího potvrzení, ztíží jakoukoliv snahu o krádež vašich dat.
Ještě jedna připomínka k bezpečnostním otázkám. Mezi nejčastěji používané patří otázky na místo narození, jméno rodiče za svobodna, nebo kam jste chodili na školu. Nikdo vás ale přece nenutí mít nastavené odpovědi podle pravdy. Zde je na místě lhát. Prostě si odpovědi vymyslete. Protože víte jistě, že jste nikdy nikam nic o své základce nepsali? Že nikde jinde nemáte uvedené své rodné město? Že si nikdo nedokáže informace třeba z vašeho facebookového profilu dohledat a propojit? Proto je zde v těchto případech lepší nebýt až tolik upřímní a raději odpovědi malinko poupravit.
Když už jsme se dotkli Facebooku, všeobecný problém je, že o sobě sdílíme příliš mnoho informací zbytečně. Čím více osobních údajů poskytnete sítím, tím více informací o vás zloději dat dokáží najít. Proto raději při příštím přihlášení ke svému účtu na sociálních sítích zkontrolujte nastavení zabezpečení. Vaše rodina a přátelé pravděpodobně znají vaše telefonní číslo, datum narození i e-mailovou adresu. Není tedy důvod tyto informace šířit online, zvláště pokud je pro vás vaše soukromí důležité. O příspěvcích typu „Nejsem doma, jedeme na dovolenou“ a kousek níž „Takhle to u mě doma vypadá, podívejte - co vše v bytě mám“, a podobně, se asi ani bavit netřeba. Přitom ale jde o vcelku rozšířený fenomén - profily na sociálních sítích jsou často veřejné a každý vidí váš obsah. Proto se vyplatí prohlédnout si nastavení Facebooku a jiných sítí, kdo vás opravdu může sledovat a kdo vidí vaše příspěvky. Nejste-li veřejně známá osobnost, pravděpodobně veřejný profil ani nepotřebujete. A máte-li tedy profil opravdu jen pro rodinu a přátelé, je to tak opravdu i nastaveno?
Příliš mnoho informací ovšem nedáváme jen na sociální sítě. Mnoho lidí také poskytuje zbytečně moc informací různým aplikacím. A přitom zrovna bezplatné aplikace, které si stahujeme do mobilů i počítačů, jsou doslova vstupní branou pro hackery a nechtěný spyware. Před instalací aplikace byste si pokaždé měli zkontrolovat, jaké osobní údaje s danou aplikací sdílíte a jaká oprávnění aplikaci povolujete. Čím opatrnější budete, tím lépe. Měli byste také pravidelně aktualizovat své aplikace, aby bylo možné identifikovat problémy se zabezpečením.
Pravidelně aktualizovat bychom měli i náš bezpečnostní software. Tím si zajišťujeme nejnovější úroveň zabezpečení. To platí i pro webové prohlížeče a jiné služby. Vzhledem k tomu, že technologie se neustále vyvíjí, budete nejlépe chráněni právě s nejnovějšími verzemi. Pokud žádné bezpečnostní programy nevyužíváte, je to chyba. Antivirový software, který pravidelně vyhledává škodlivý software a blokovače reklam by měli být samozřejmostí. Mezi nejpoužívanější antivirové programy patří např. Norton nebo Kaspersky. Rozhodně se vyplatí porovnat, který software je pro vaše zařízení nejlepší - někdo preferuje to, jiný ono - určitě najdete ten program, který bude nejvíce sedět vám.
Mezi další zásady bezpečného chování na internetu patří například pravidelné mazání historie prohlížeče, nestahovat neznámé a podezřelé soubory, dávat si pozor na sociální manipulaci a citové vydírání, které podvodníci často zkouší, aby vás ulovili do svých pastí, nebo třeba vyhýbání se veřejným hotspotům a wi-fi sítím. Také se doporučuje pravidelně kontrolovat své bankovní účty a účty svých kreditek, abyste měli přehled o každé transakci na těchto kontech. Mnoho institucí nabízí SMS nebo telefonní službu, která vás bude informovat o všech podezřelých převodech, určitě se vyplatí informovat se o opatřeních vaší banky na prevenci podvodů. Některé finanční ústavy nabízejí ochranu s nulovou odpovědností pro debetní a kreditní karty, kde jako držitel karty nenesete odpovědnost za neautorizované transakce. Jiné banky nabízejí zvýšenou ochranu pro online transakce.
Samostatnou kapitolou jsou podvodné inzeráty. Přemýšlejte u nákupu, ať už jde o různé bazary, facebookově skupiny nebo neznámé e-shopy. Prohlédněte si recenze a hodnocení kupované věci i prodejce, hledejte informace, trvejte na odpovědích na své otázky. Pokud se najde něco, co takzvaně „smrdí“, nenechte se zviklat super výhodnou cenou, ale opravdu si dejte tu práci s ověřováním pravosti nabídky,abyste nepřišli o své peníze.
V zásadě platí jedno pravidlo - buďte obezřetní a používejte rozum. Ne každý na internetu vás chce okrást a ne každý chce vaše data. Ale na druhou stránku, nikdy nevíte, na koho natrefíte a zrovna nyní, před Vánoci, se internet různými podvodníky jen hemží.