Hlavní obsah
Nakupování a trendy

Zkoušíte v obchodě parfém a nekoupíte ho? Pak jste zloděj!

Foto: Pixabay

Kdo to nedělá? Ať už jde o voňavku, šampon nebo třeba prací prostředek, většina lidí produkt otevře a vyzkouší, zda mu vyhovuje a voní podle představ. Ovšem pozor. Pokud nedodržíte tento postup, může být toto chování označeno za krádež.

Článek

S tímto tvrzením dnes přišlo rádio MDR, které dělalo telefonický rozhovor s Poradenským centrem spotřebitelů. Podle jejich vyjádření je třeba dodržovat předpisy prodejen a případné pokyny pro zákazníky. Až do zaplacení je daný sprej nebo přípravek či produkt majetkem obchodníka a pokud nedodržíte nasledujci kroky, může být vaše snaha o přivonění kvalifikována jako krádež nebo poškození výrobku, s povinností si jej koupit. Jak je to tedy správně?

Foto: Pixabay

V ideálním případě nabízejí obchody testery. Ať už jde o flakónky s parfémy, nebo v některých případech otevřená balení různých kosmetických a hygienických přípravků. V tomto případě můžete očichávat do aleluja. Co ale dělat tehdy, když testovací výrobky k dispozici nejsou a vy prostě musíte vědět předem, jak ten sprchový gel voní? Základní pravidlo zní: Řešte to s obsluhou. S prodávajícím personálem. Ten buď doplní testery, nebo vám najde řešení, jak si přivonět. Pokud se rozhodnete zkoušet vůně na vlastní pěst, nemusí se vám to vůbec vyplatit.

Foto: Pixabay

Pokud totiž začnete stříkat kolem sebe parfémy nebo na sebe lít vodu po holení, výrobek už vlastně používáte a každým použitím z něj něco málo zmizí. Pokud si pak výrobek nekoupíte, je to podobné, jako kdybyste u regálu snědli část čokolády a nechali ji tam. V konečném důsledku se jedná o krádež. Stejně tak se nesmí bez svolení obsluhujícího personálu rozbalovat zboží, které je buď zapečetěné, zafoliované nebo jinak zabalené. Tedy opět, pokud si jej nehodláte koupit. U šamponů, kondicionérů a podobného zboží, si můžete přivonět, pokud u toho neporušíte obal a zároveň nesmí dojít k úbytku obsahu. Tedy, jestli obal zmáčknete moc a pár kapek vylijete, podle spotřebitelského centra jde opět o krádež.

Foto: Pixabay

Tato pravidla platí v Německu. Jelikož ale mnoho českých občanů do Německa nakupovat jezdí (a vlastně, obdobná doporučení můžeme aplikovat i na český trh, protože jistá nákupní slušnost by měla platit i u nás), nezapomínejte na základní pravidlo. Pokud chcete cokoliv vyzkoušet či otevřít, vždy si vyžádejte pomoc, svolení či radu prodávajících. Od toho tam jsou. Předejdete tak případným problémům. A jako všude platí - vše je o lidech. Takže zatímco vám to může v jednom obchodě stokrát projít, stačí jeden den, kdy se prodavačka špatně vyspí a rozhodne se být nekompromisní a zbytečný konflikt je na světě.

Vysíláno na MDR Sachsen 15.04.2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz