Hlavní obsah
Příběhy

Bojím se, že táta se příliš rychle vrhá do nového vztahu po smrti mamky. Ale nechci mu kazit život

Foto: Sora.com

Táta náhle ovdověl a teď se chystá znovu oženit. Jeho rychlé rozhodnutí mě děsí, protože nová přítelkyně likviduje vše, co nám po mámě zbylo. Mám mlčet, nebo bránit to, co po mámě zbylo?

Článek

Jmenuji se Pavlína, žiju v menším městě na Moravě a je mi něco přes třicet. Moje maminka odešla nečekaně – lékaři řekli, že prostě selhalo srdce. Byla ještě plná života, takže to pro celou naši rodinu byl ohromný šok. Jedináček nejsem, mám starší sestru, ale obě už jsme dávno vdané, s dětmi a svými životy. Najednou jsme v jeden moment přišly o mámu a zároveň na nás dolehl strach o tátu, který zůstal sám ve starém rodinném domě.

„Co si teď bez mámy počnu?“ znělo mi v uších, když jsem tátu po jejím pohřbu objímala. Rodiče spolu žili skoro pětatřicet let a já měla pocit, že se jim nic takového přece nemůže stát. Jenže stalo se a táta ztratil pevnou půdu pod nohama.

Společně se sestrou jsme se rozhodly, že ho nenecháme se v tom topit. Každá jsme přijížděly, jak to jen šlo, vozily mu jídlo, vyslechly ho, pomohly s úřady, a i s během domácnosti. Táta byl zvyklý, že na většinu věcí stačila maminka, sám měl na starost spíš zahradu a auto. Vaření, praní a třeba i složitější papírování pro něj byly velká neznámá. Bylo to náročné pro všechny, ale aspoň jsme cítily, že mu ulevujeme.

Nakonec se k situaci postavila i jeho sousedka, vdova z vedlejší ulice. Nebyla kdovíjak stará, rozvedená a žila sama. Dříve se prý s mámou bavily, sem tam poseděly u kávy. Po maminčině pohřbu nabídla tátovi, že mu donese pár věcí na zub nebo pomůže s úklidem. Říkala jsem si: „Super, aspoň nebude táta pořád sám, někdy tam třeba zajdu s dětmi a pomůžeme společně.“

Jenže netrvalo dlouho a z oné ochotné paní se stala takřka nedílná součást naší rodiny – tedy spíš té tátovy. Takhle by to vlastně nemuselo vadit, kdyby s ním netvořila dvojici, na kterou nedám dopustit. Člověka by napadlo, že mu přeju, aby byl znovu šťastný, a já to opravdu přeju. Ale celé mi to začalo připadat hodně uspěchané.

Začalo to tím, že najednou v domě zmizely věci po mamince – měla tam své oblíbené nádobí, v obýváku malou vitrínu s památkami z dovolených. Postupně se to někam „uklidilo“ a v domě se objevily předměty té ženy. Táta sám prý „neví, kam to dala“a evidentně ho to moc nezajímá. Dokonce souhlasil i s výměnou starého nábytku, který měl pro nás velkou citovou hodnotu. Když jsme se sestrou protestovaly, jen pokrčil rameny a řekl: „Alespoň to tady bude modernější.“

Když nám před nedávnem oznámili, že se budou brát, byla jsem zticha. Sestra se neudržela a docela na tátu vyjela, jestli to není moc rychlé. Ale on i jeho známost se urazili. Tátova přítelkyně pronesla něco o tom, že „vám by se asi líbilo, kdybych ho nechala sedět v koutě a brečet do polštáře“. Bylo mi trapně, nechtěla jsem se s ní hádat. Na druhou stranu se bojím, aby táta neudělal životní chybu. Přece jen je po psychické ráně, a co když se nechá až moc ovlivnit?

Straší mě třeba i to, že do domu investovala nějaké peníze a už teď si prosadila spoluvlastnické podíly. Táta je spíš starosvětský chlap, co málo přemýšlí o závětích a pojistkách, netuší, jak se hájit. Přitom dům je dědictví po prarodičích a mám k němu silné pouto.

„Není to jen tvůj problém, tati,“ snažila jsem se mu opatrně říct, „jde i o rodinnou historii, a nakonec o dědictví, je toho spousta, co by se mělo probrat.“ Zavrtěl hlavou, že je dospělý a ví, co dělá.

Zatímco se radují a chystají svatbu, já se uvnitř užírám. Nechci mu brát novou radost, ale cítím, že něco není v pořádku. Tátova přítelkyně je vůči mně i sestře taková odměřená, a když se jí na něco zeptáme, má hned ironické poznámky. Táta jí ovšem věří. A já se ptám: nemám radši couvnout, akceptovat tuhle novou realitu a doufat, že se neopálí, nebo mám bojovat za jeho jistoty a klid v duši?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz