Článek
Schůzka se však změnila v past. Padly výstřely a jeden z mladíků byl na místě zastřelen, zatímco druhý byl vážně zraněn. Útočník poté zraněného surově ubil údery do hlavy nějakým těžkým předmětem. Aby zametl stopy, odvezl vrah následující den obě těla do lesů na Chebsku a zakopal je v mělkém hrobě. Tím skončila životní pouť dvou obětí a odstartoval jeden z nejdramatičtějších případů v historii české kriminalistiky.
Podezřelý a klíčový svědek
Policii se brzy podařilo ukryté ostatky nalézt a rozběhlo se intenzivní vyšetřování. Stěžejní roli v něm sehrál muž jménem Lubomír Václav, přezdívaný „Biftek“. Tento svědek tvrdil, že u vraždy byl – a dokonce policisty zavedl na místo, kde byla těla zakopána.
Podle jeho výpovědi dvojitou vraždu spáchal jeho známý, tehdy 28letý recidivista Robert Tempel, zatímco on (Václav) mu pouze pomáhal zahladit stopy. Na základě tohoto svědectví byl Robert Tempel obviněn, vzat do vazby a v lednu 2003 i formálně obžalován z dvojnásobné vraždy. Tempel však od počátku vinu rezolutně odmítal a ukazoval prstem právě na Václava.
Tvrdil, že skutečným pachatelem je „Biftek“ – prý šlo o vyřizování účtů kvůli drogám, zatímco historka s prodejem auta měla posloužit jako zástěrka. Vražednou zbraň ani další přímé důkazy se nenašly. Celý případ tak stál na výpovědi jednoho klíčového svědka proti tvrzení obžalovaného, což od počátku znamenalo, že dokazování bude velmi obtížné. Jediným přímým důkazem skutečně byla svědectví tohoto muže – a ta vzbuzovala nemalé pochybnosti.
Čtyři osvobozující verdikty a doživotí
Hlavní líčení začalo u Krajského soudu v Plzni v roce 2004. Už první rozsudek naznačil složitost kauzy – soud Tempela zprostil obžaloby, protože dospěl k závěru, že nelze spolehlivě prokázat jeho vinu. Svědeckou výpověď „Bifteka“ označil za nevěrohodnou a žádné další důkazy jednoznačně na Tempela neukazovaly.
Jenže žalobkyně se odvolala a Vrchní soud v Praze verdikt zrušil s tím, že plzeňský tribunál dostatečně nezhodnotil všechny důkazy. Případ se vrátil k novému projednání – a začal se opakovat podobný scénář. V roce 2005 plzeňský soud Tempela podruhé osvobodil, načež odvolací soud znovu rozhodnutí smetl ze stolu.
Ani třetí proces v roce 2006 neskončil jinak: Tempel byl potřetí zproštěn obžaloby, ovšem vyšší instance opět zasáhla a nařídila další kolo. Justiční ping-pong pokračoval až do jara 2007, kdy plzeňský soud Tempela počtvrté osvobodil – a pražský vrchní soud počtvrté verdikt zrušil. Tentokrát už ale odvolací senát ztratil trpělivost: konstatoval, že Krajský soud v Plzni není schopen rozhodnout nestranně, případ mu odebral a přeložil ho ke Krajskému soudu v Praze.
V roce 2008 tak stanul Robert Tempel před novými soudci v hlavním městě – a výsledek byl diametrálně odlišný. Pražský krajský soud shledal Tempela vinným z vraždy obou mladíků a v listopadu 2008 ho odsoudil k výjimečnému trestu – doživotnímu vězení.
Soudci v Praze dali za pravdu verzi obžaloby: svědek Václav podle nich vypovídal věrohodně a jeho příběh o průběhu činu podpořily i některé nepřímé důkazy. Tempel tak od soudu odcházel s nejpřísnějším možným trestem. V prosinci 2009 navíc Vrchní soud v Praze toto rozhodnutí potvrdil a zamítl Tempelovo odvolání.
Doživotní trest zahrnoval i předchozí odsouzení Roberta Tempela za loupeže – jako nebezpečný recidivista byl nyní právoplatně označen za dvojnásobného vraha a čekalo ho zřejmě doživotí za mřížemi. Případ se zdánlivě uzavřel: po neobvykle vleklém soudním maratonu byla spravedlnost vykonána a vrah dvou lidí skončil tam, kam patří.
Ani po pravomocném rozsudku se však Robert Tempel nevzdával. Nadále trval na své nevině a spolu se svými obhájci vytrvale bojoval právními prostředky. Podal dovolání k Nejvyššímu soudu – neuspěl. Obrátil se opakovaně na Ústavní soud – ten ale žádné závažné pochybení v procesu neshledal a stížnosti odmítl. V českém justičním systému už Tempel žádnou možnost neměl. Zbývala poslední instance, stojící mimo domácí soudy: Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Zvrat po letech
Robert Tempel strávil za mřížemi téměř dvacet let, když do příběhu zasáhl překvapivý prvek – mezinárodní soud. V červnu 2020 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal v Tempelův prospěch průlomový rozsudek. Konstatoval, že postup českých soudů v této kauze porušil právo na spravedlivý proces.
Štrasburský tribunál vytkl české justici hned několik zásadních pochybení. Především upozornil na mimořádnou délku řízení – soudy potřebovaly více než deset let, aby dospěly k pravomocnému verdiktu. Dále kritizoval, že odvolací Vrchní soud opakovaně rušil osvobozující rozsudky a případ vracel tak dlouho, dokud nebyl obžalovaný uznán vinným.
A poukázal i na to, že pražský vrchní soud hodnotil věrohodnost klíčového svědka, aniž by ho sám osobně vyslechl. Tyto skutečnosti dle Evropského soudu nepřijatelně zasáhly do Tempelových práv. Rozsudek ze Štrasburku tak zpochybnil celý výsledek procesu.
Na základě verdiktu ESLP se musel případem znovu zabývat Ústavní soud ČR. Ten v roce 2021 reagoval razantně: zrušil předchozí rozhodnutí, jimiž byl Tempel odsouzen, a nařídil obnovu řízení. Po dvou dekádách se tak kauza vrátila před Vrchní soud v Praze, ovšem za zcela odlišných podmínek.
Klíčový svědek Václav již mezitím nežil a žádné nové důkazy se po tolika letech nedaly získat. Odvolací senát tak neměl jinou možnost – musel respektovat zásadu in dubio pro reo, presumpci neviny, a definitivně uznat, že Tempelovu vinu se nepodařilo prokázat bez důvodných pochybností. V říjnu 2021 Vrchní soud potvrdil zprošťující rozsudek a tím Roberta Tempela fakticky osvobodil. Po dlouhých letech soudních bojů byl muž odsouzený na doživotí náhle nevinen.
Dne 20. října 2021 opustil Robert Tempel věznici a nadechl se svobody. Na svobodě se ocitl jako teprve třetí člověk v historii Česka, který si původně odpykával doživotní trest – tak výjimečný obrat tento případ znamenal. Z hlediska práva je dnes nevinným mužem, neboť byl pravomocně zproštěn obžaloby pro nedostatek důkazů.
Zdroje:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/za-dvojnasobnou-vrazdu-uz-tempel-z-vezeni-nevyjde-194346
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/robert-tempel-rozsudek-dozivoti-vrazda-propusten-na-svobodu-soudy_2112050500_vtk
https://www.reflex.cz/clanek/reportaze/128648/nezakonne-trestni-rizeni-ma-dopady-na-zdravi-i-rodiny-stat-za-nej-ale-vyplaci-marginalni-castky.html
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nepravem-si-odpykaval-trest-za-vrazdu-po-20-letech-opustil-tempel-vezeni-178352