Hlavní obsah

Mladý prodavač mi řekl, že tomu nerozumím, protože jsem stará. Jeho šéf litoval, že přišel o zakázku

Foto: Sora.com

Jmenuju se Helena, je mi šedesát pět a jsem v důchodu. A být starší žena v dnešním světě je zvláštní disciplína. Často máte pocit, že jste neviditelná. Nebo hůř, že vás vidí, ale jen jako starou babičku, která nerozumí modernímu světu.

Článek

Tenhle pocit se mě držel i minulé úterý. Potřebovala jsem koupit nový počítač. Ne jeden. Deset. Pro malou neziskovku, který jsem po odchodu do důchodu založila s kamarádkami. Učíme ostatní seniory digitální gramotnosti. Získaly jsme na to grant a já jsem měla za úkol vybrat to nejlepší vybavení.

Vešla jsem do velkého, nablýskaného obchodu s elektronikou. Všude hrála hlasitá hudba, blikala světla a kolem pobíhali mladí lidé. Cítila jsem se tam trochu nepatřičně. Postavila jsem se k regálu s výkonnými počítači a trpělivě čekala, až si mě nějaký prodavač všimne. Nevšiml. Místo toho se věnoval mladému páru, který si vybíral herní sluchátka. Chápu, provize z deseti počítačů je asi menší než z jedněch sluchátek.

Když konečně obsloužil všechny v mém okolí, odchytila jsem ho. „Dobrý den, mohla bych vás poprosit o radu?“

Mladík, mohl mít tak pětadvacet, se na mě podíval s profesionálním, ale naprosto prázdným úsměvem. „Jistě,“ řekl a já jsem viděla, jak mě jeho pohled skenuje od hlavy k patě. Šedivé vlasy, pohodlné boty, praktická bunda. Jasná diagnóza: babička.

Ukázala jsem na konkrétní model. „Zajímaly by mě parametry tohoto počítače. Potřebuju rychlý procesor a velkou operační paměť pro grafické programy.“

Jeho úsměv se změnil v blahosklonný. „Mami,“ začal a to oslovení mě bodlo jako jehla. „Pojďte, ukážu vám něco jednoduššího. Máme tady skvělé počítače pro seniory, s velkými písmenky. Tohle by pro vás bylo moc složité.“

Chtěla jsem mu to všechno říct. Říct, mu že jsem s počítači pracovala dřív, než se jeho máma narodila. Chtěla jsem se bránit, argumentovat, ponížit ho svými znalostmi. Ale věděla jsem, že by to bylo zbytečné. Jen bych potvrdila jeho představu o hysterické staré paní. A já jsem se odmítla snížit na jeho úroveň. V hlavě se mi zrodil jiný, mnohem lepší plán. Tichý a elegantní.

Nasadila jsem mírný, trochu bezradný úsměv. Přesně takový, jaký očekával.

„Máte pravdu,“ řekla jsem a v mém hlase nebyla ani stopa po ironii. „Asi tomu opravdu nerozumím. Děkuji vám za váš čas.“

Otočila jsem se a pomalu odcházela. Viděla jsem v odrazu ve skle, jak se samolibě usmál a vrátil se ke svému telefonu. Měl splněno. Zbavil se otravné důchodkyně.

Ale já jsem neodešla z obchodu. Došla jsem přímo k informacím a požádala o rozhovor s vedoucím prodejny. Za chvíli přišel. Byl to muž zhruba v mém věku, s inteligentníma očima.

Představila jsem se. „Dobrý den, jmenuji se Helena Novotná.“ Potřásli jsme si rukou. „Přišla jsem si k vám dnes vybrat vybavení pro náš neziskový spolek. Učíme seniory práci na počítači a digitální gramotnosti. Získali jsme na to grant v hodnotě půl milionu korun.“

Vedoucímu se zaleskly oči. Tohle byla zajímavá informace. Váš kolega, pan Marek, mě ale bohužel ujistil, že tato technika je pro mě a pro moji cílovou skupinu, tedy pro seniory, ‚příliš složitá‘. Zřejmě tedy nemáte o naši zakázku zájem.“

„Půjdu se tedy zeptat ke konkurenci, jestli oni budou mít pro potřeby seniorů větší pochopení. Na shledanou.“

Otočila jsem se a bez ohlédnutí odcházela z obchodu. Slyšela jsem za sebou, jak vedoucí zvýšeným hlasem volá: „Marku, okamžitě do mé kanceláře!“

Když stárnete, svět se vás často snaží přesvědčit, že už jste mimo hru. Chce, abyste byli neviditelní a vděční za každou radu. Ale vaše hodnota se s věkem neztrácí. Naopak.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz