Hlavní obsah
Rodina a děti

Vzpomínky na stavebnice mého dětství

Foto: Domškolmáma

Merkur - stavebnicová klasika

S blížícími se Vánocemi jsem asi nějak sentimentální, takže tentokrát je to článek vzpomínkový. A možná i inspirující, pokud přemýšlíte, co koupit své ratolesti k Vánocům.

Článek

Stavebnice mě jako dárek vždycky potěšila. Hrála jsem si s nimi moc ráda, byť je to tak trošku s podivem, protože bych řekla, že jsem neměla zrovna buňky na to postavit něco pořádného. Vzpomínám si hlavně na tyto.

1. Dřevěné kostky

Pravděpodobně první stavebnicí, se kterou jsem si hrála, byly klasické dřevěné kostky. Takové ty v tom papírovém kbelíčku. Měla jsem jich docela hodně, myslím, že kromě těch svých jsem jich i dost podělila. Nejradši jsem z nich stavěla zoologickou zahradu.

Pokud byste chtěli pořídit dřevěné kostky dnes, rozhodně nebudete mít problém je sehnat. Na trhu jich je velké množství. A oproti mému dětství je lze sehnat i v různých barevných kombinacích, spoustě holčiček by určitě udělala radost sada kostek v pastelových barvách. Možnou alternativou jsou i kostičky plastové a molitanové, i když za mne je dřevo prostě dřevo.

2. Perličková mozaika

Tmavě zelený obal se žlutým rámečkem, s menším bílým nápisem, větším červeným nápisem a vytečkovanou kytičkou vpravo. Takto prostý byl obal mé velmi oblíbené stavebnice. Uvnitř se skrýval výklenek s malinkatými kuličkami (perličkami) a po pravé i levé straně tohoto výklenku byly plochy, kam šly kuličky pokládat (připomínalo to trošku vkládání vajíček do papírových obalů, akorát opravdu pidivajíček), a tím se vlastně tvořily obrázky. Já jsem teda moc ráda jen řadila kuličky za sebou podle barev a počítala je. Ale občas jsem se zmohla i na domeček. Možná i na nějaké to sluníčko, mráček a kytičku. A nesmím zapomenout, také na psaní svého jména, to mě moc bavilo.

Dnes už se tato stavebnice nejspíš nevyrábí, alespoň jsem na ni nikde nenarazila, byť jsem se ji opakovaně snažila najít. Lze ji ale sehnat v bazaru nebo na Aukru. Prodávají se také různé kuličkové mozaiky, ale to už není úplně ono, tyto kuličky jsou oproti perličkám o dost větší a nelze z nich toho vytvořit tolik jako z perliček, protože je jich vzhledem k velikosti o dost méně. Škoda.

3. Seva

Modré tyčinky, bílé kostičky a žluté a červené výplně. To je Seva. Za mého raného dětství velmi populární stavebnice. Ta, ze které toho šlo tolik postavit - domek, autíčko, letadlo, mašinka, loďka… vlastně skoro cokoli, pokud se člověk nenechal omezovat návodem.

Později tuto stavebnici poněkud převálcoval rozmach Lega. I tak ale Seva zůstává oblíbenou stavebnicí, která se stále vyrábí. Dnes dokonce i v jiných barevných kombinacích, např. Seva Rodina obsahuje tmavě fialovou, růžovou, bílou a světle modrou a Seva Technik šedou a oranžovou.

Foto: Domškolmáma

Modrá a bílá - prostě Seva… Zdá se mi to, nebo opravdu dřív ty modré kostičky bývaly světlejší?

4. Včela zdobí úl

Stavebnice, se kterou jsem si nejen ráda hrála, ale která mne bavila i uklízet. A pokud si to dobře pamatuji, nebyla jsem sama. Rovnat za sebou do domečků šestihranné hranoly podle barvy je pro dítě určitého věku prostě neskutečná zábava. Jinak si ale za pomocí těchto hranolů můžete složit nejrůznější obrázky, přičemž stavebnice svádí zejména ke stavbě květin.

Dnes lze sehnat i verzi s písmeny a čísly. A existuje i pár podobných stavebnic od jiných výrobců.

Foto: Domškolmáma

Včela zdobí úl - hrála si s ní má mamka, hrála jsem si s ní já a hrají si s ní i naše děti.

5. Houbičková mozaika

Houby, hříbky či hřebíčky (jak kdo chce), které se zasouvají do dírek v podložce a tím se tvoří obrázky. Vyrábí se i dnes, byť mi přijde, že ta, kterou jsem měla v dětství, se alespoň v nějaké drobnosti lišila od verzí, které jsou v současnosti k sehnání v obchodech.

Zajímavá je pak např. stavebnice Georello Basic, která kombinuje ozubená kola, houbičkovou mozaiku a „blok“ stavbu.

Foto: Domškolmáma

Georello - jedno z novějších pojetí „houbiček“, stavebnice se však stále vyrábí i v „pouhé“ mozaice - stavebnici nabízí dokonce několik výrobců.

6. Seva Blok

Větší čtverce, některé se dvěma okýnky, některé se čtyřmi a některé bez okýnek. A po stranách zoubky, kterými se dílky spojují k sobě. Nejvíce se nabízí postavit ze skládačky krychle a cestičky. Ale z dnešních stavebnic, které mají i nějaké ty extra dílky, můžete postavit i např. mašinku, letadlo, domek nebo zahradu s roztodivnými barevnými květinami.

Podobnou stavebnice můžete najít i např. pod názvem Oplatky nebo Waffle. A kdo by rád něco, co má opravdu velké dílky, tak doporučuji kouknout se po zvětšené verzi této stavebnice, např. na Oplatky Gigant.

Foto: Domškolmáma

Seva Blok má vcelku velké dílky a jednoduchý princip spojování, zvládnou si s ní hrát i mladší batolata.

7. Panela

Stavebnice na podobném principu jako Seva Blok. Dílky však byly menší, byly z měkčího plastu a měly obdélníkový tvar. Z jedné strany byly hladké a z druhé čtverečkované.

Dnes už se stavebnice nevyrábí. Lze však na trhu sehnat několik podobných produktů, např. stavebnici Meli, Plus-Plus či Mini Waffle.

Foto: Domškolmáma

Stavebnice Meli - jedna z těch, která mi připomíná Panelu.

8. Vega

První, co mne při vzpomínce na tuto stavebnici napadne, je „au, to bolí“. Stavebnice to byla rozhodně zajímavá a já si s ní hrála docela ráda, ale dílky šly spojovat dost ztěžka. Na druhou stranu to byla trošku motorická výzva, takže to i přes tu bolest byla zábava.

Pokud se vám pod názvem této stavebnice nic nevybavuje, mohu ještě dodat, že na obalu této stavebnice byla noční obloha a na ní rakety z této stavebnice. Dílky této stavebnice měly tvar drobných válečků s dírkami a zoubky a spojovaly se právě vsunutím zoubků do dírek. K dispozici byla i podložka, stavět ale šlo i bez ní.

Obdobná stavebnice byla vyráběna pod jménem Alfa.

9. Mozaika Mravenec Stavitel

Je docela dost možné, že stavebnice, kterou jsem měla doma, se jmenovala jinak, ale v současné době jsem ji našla pod tímto názvem. Popravdě, je vlastně i možné, že ta moje stavebnice byla i trochu odlišná. Princip však zůstal stejný: dírkovaná podložka a drobné dílky ve tvaru čtverečků, obdélníků či písmene L (a nejspíš i nějaké ty další dílky, už si to přesně nepamatuji), které se přidělávají pomocí zoubků k podložce, čímž se tvoří mozaika. Je to vlastně obdobný princip jako u „houbiček“, jen tato stavebnice klade více nároků na manuální zručnost, protože dílky jsou drobnější a jeden dílek je potřeba přidělat do více dírek.

Dále se dnes vyrábí např. Mozaika Duháček (symbol ČT:D) nebo Mosaic Color, což jsou stavebnice s obdobným principem. Výhodou je, že lze sehnat i malé balení za nižší cenu (seženete i balení, které stojí pod 100 Kč). Pokud si tedy chcete nejprve stavebnici jen vyzkoušet, nemusíte do ní investovat velké peníze.

10. Lego a Cheva

Lego a jeho napodobenina Cheva. Zatímco spousta dnešních napodobenin je s Legem kompatibilní, tj. jejich kostičky pasují na kostička Lega, Cheva na Lego nepasuje, její kostičky jsou o něco větší než kostičky Lega.

Jako dítě jsem vlastnila jen Lego, s Chevou jsem si ale hrála často, protože tu zase měl můj nejlepší kamarád. On si se mnou u nás hrál sLegem, já jsem si s ním u něj hrála s Chevou. On mě pravidelně vysvětloval, proč je lepší Cheva než Lego, a já zase jemu, proč je lepší Lego než Cheva. Reálně se však dá říct, že jsme oba dva u obou těchto stavebnic trávili dost času a hraní s nimi nás bavilo. Tyto dvě stavebnice si jsou prostě podobné. Z Lega se nám tedy stavěly lépe domy a z Chevy zase vesmírné lodě. Ale to už je dnes spíš otázka toho, jaké Lego (Chevu) si člověk vybere. Zvlášť v případě Lega je ten výběr dnes hodně velký.

V současnosti je na trhu i mnoho napodobenin kompatibilních s Legem, např. Cobi. A další stavebnice Legem zjevně inspirované - např. Lori a Mega Bloks. V herničkách či školkách jsou pak oblíbené obří kostky vypadající jako Lego.

11. Merkur

Také jste doma měli Merkur? A také se vám z něj postupně ztrácely součástky a nářadí, protože tu se tatínkovi na něco hodil tenhle šroubeček, tu tamta matička a šroubovák z Merkuru byl z nějakého důvodu lepší než ten z obchodu s nářadím?

I přes více a více chybějících komponentů pro mne Merkur ale zůstal skvělou stavebnicí. Takovou tou „jinou“. Tou, která je „opravdická“. Člověk se při hraní s ní nejen zabavil, ale i se cítil děsně důležitě.

Merkur se naštěstí stále vyrábí, takže pokud ho chcete pořídit své ratolesti (a nebo snad sobě), určitě ho seženete. Jen je potřeba počítat s tím, že patří mezi ty dražší stavebnice. A nebo se spokojit s nějakým menším.

A věděli jste, že existuje řada Merkuru se zaměřením na dinosaury a řada Broučci, se kterou si můžete složit třeba včelku, pavoučka nebo berušku?

Foto: Domškolmáma

Pavouk postavený z Merkuru - řada Broučci. Určeno dětem od pěti let. Vhodný na první seznámení s Merkurem. Cenově dostupný.

12. Seko

Drobnější dílky připomínající z jedné strany hranatou elektrickou zástrčku a z druhé zásuvku. My jsme si z nich stavěly především náramky a náhrdelníky. Postavit z nich lze však i dům nebo plachetnice.

Tato stavebnice byla tak trochu chudák. Zatímco na ostatní stavebnice jsem byla až úchylně opatrná, tato stavebnice mě svým měkkým materiálem neustále lákala k okusování a žvýkání dílků. Takže na mnoha dílcích byste bývali mohli spatřit otisky mých zubů. Máte-li doma také podobného přežvýkavce, stavebnici se raději vyhněte.

13. Kroužky (dříve Disco)

Kroužek se čtyřmi nožičkami na jedné straně a se zoubky na straně druhé. Tuto stavebnici jsem měla jako hodně malá moc ráda. Stavěla jsem z ní hlavně věže, pyramidy, mosty a občas vidle. Měla jsem jen nějakou menší sadu, takže ono toho z ní zase až tak moc postavit nešlo. Dílky stavebnice jsou vcelku velké, takže je stavebnice vhodná i pro menší děti, byť je možné, že ze začátku budou muset stavět rodiče a děti se budou bavit rozebíráním.

Tak tohle byly stavebnice, se kterými jsem si hrála jako dítě natolik, že mi utkvěly v paměti. A co vy? Hráli jste se stavebnicemi? Která byla vaše oblíbená?

Anketa

Nejlepší stavebnice je
Merkur
80,3 %
Lego
6,4 %
Seva
4,6 %
Cheva
4,1 %
dřevěné kostky
3,5 %
jiná stavebnice
1,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 483 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz