Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Bič Elona Muska i na české státní zaměstnance?

Foto: Dall-E

Je myšlenka Elona Muska na týdenní vykazování práce správná, či ne?

Článek

Elon Musk je známý nejen svými vizionářskými projekty, ale i extrémními nároky na své zaměstnance. A stejně chce přistupovat i k zaměstnancům, kteří pracují pro americkou vládu. Elon Musk jim poslal e-mail s výzvou, aby poslali výkaz své práce za minulý týden.

Je zřejmé, že tento záměr není populární. Na začátku každého týdne musí zaměstnanci nově přemýšlet o tom, co budou reportovat na konci týdne. To sebou přináší (jako většina nápadů) pozitiva i negativa.

Reportování každý týden: Pozitiva a negativa

Pozitiva:

  • Vyšší odpovědnost – Zaměstnanci si musejí lépe organizovat práci a pravidelně vykazovat pokrok.
  • Eliminace neproduktivních aktivit – Vědomí týdenního reportu může snížit tendenci prokrastinovat.
  • Rychlejší rozhodování – Manažeři mají neustálý přehled o stavu projektů a mohou včas zasáhnout.

Negativa:

  • Prostředí nedůvěry – Vytváří to negativní prostředí pocitu nedůvěry. Neustálé sledování může snižovat loajalitu a být demotivující, což může nakonec přivést zaměstnance k vyhoření.
  • Byrokratická zátěž – Pokud se reporty stanou jen formalitou, může jejich příprava zabrat více času, než kolik užitečných informací přinese.
  • To cenné se těžko reportuje - Těžko se reportuje doba přemýšlení zaměstnance, kdy se snaží něco pochopit (jak kreativně vyřešit problém, jak přijít s něčím novým a efektivním atd.). Zaměstnanci tak mohou upřednostnit práci, která zní ve výkazech dobře, ale je triviální.
  • Nezohlednění rozdílných projektů – Ne každá práce vyžaduje týdenní reporty, většina dlouhodobých projektů má delší cyklus.

Celkově to nepůsobí jako dobrá myšlenka, pokud by měla být uplatňována plošným způsobem. Čas teprve ukáže.

Použitelné i v české veřejné správě?

Teoreticky by to mohlo fungovat, pokud by se hledala cesta, jak odstranit nevýhody této myšlenky:

  • nereportovalo by se zcela plošně a na týdenní bázi,
  • reportovalo by se svému nadřízenému, který chápe, co zaměstnanec dělá a jaké jsou požadavky (tj. že potřebuje čas na vymyšlení některých řešení, která se v budoucnu mohou vyplatit),
  • pokud by šlo o časově omezenou akci pro zjištění skutečného stavu (za účelem získání zpětné vazby a nové nastavení systému).

Bič je vždy dobré doplnit dostatečným množstvím kvalitního cukru. Bez cukru přináší bič zpravidla více škody než užitku. Je třeba se proto zaměřit i na zlepšení cílů a reálné motivace veřejné správy, na kvalitu spolupráce a na nepřetěžování zaměstnanců nesmyslnou administrativou.

Anketa

Měli by i čeští státní zaměstnanci poskytovat každý týden report své činnosti?
Ano
30 %
Ne
50 %
Nevím
20 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 10 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz