Hlavní obsah
Názory a úvahy

Úředníci vyrazili do boje s prokrastinací. Pomoci jim měla přednáška za 60 tisíc

Foto: pexels.com

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje si na počátku roku objednala školení na téma prokrastinace (chorobné odkládání úkolů) v délce 2 hodin za 60500 Kč.

Článek

Přednášejícím byl známý spisovatel Petr Ludwig, mimo jiné autor knihy Konec prokrastinace. Na sociálních sítích se na profilu řečníka strhla diskuse, zda je cena adekvátní nebo přemrštěná. Ludwig se hájí tím, že cena je obvyklá a v přepočtu vychází zhruba na 200-300 Kč za účastníka, takových přednášek prý dělá desítky ročně. Je cena ještě obvyklá? Špatný dotaz, lepší je ptát se po přínosu.

Ludwig ve svém příspěvku zdůrazňuje, že cena bez DPH a dopravy je pouze 45 tisíc korun, tedy 22500 Kč za hodinu, je nutné započítat i nějakou přípravu, ale stejně, opravdu nešlo na podobné téma najít „levnějšího“ a možná i „kovanějšího“ odborníka? Nechci nikomu dělat reklamu, ale po zběžném hledání na internetu a mé vlastní zkušenosti (sám se živím jako lektor) by za stejnou částku šla uskutečnit hned celodenní konference s několika řečníky (a několika chlebíčky).

Jako organizátor vzdělávacích akcí jsem pro jednu organizaci potřeboval realizovat přednášku ze strany pracovníků Krajské hygienické stanice z oblasti legislativy hygieny mladistvých. Bylo mi odpovězeno ze strany vedoucí oddělení z KHS v Pardubickém kraji, že Ministerstvo zdravotnictví ČR stanovilo pravidla a podmínky pro školitele a přednášející na školících akcích na částku 2000 Kč za hodinu, tehdy jsme se nedohodli, neboť částka byla pro neziskovou organizaci, pro níž jsem vzdělávání sestavoval, příliš vysoká. Sami pracovníci hygieny (mnohdy doktoři) tak školí poměrně velmi odborná a specializovaná témata za řekněme běžnou sazbu 2000 Kč za hodinu, i tak nebylo vedoucí divné, že 22500 Kč za hodinu je jaksi „přestřelené“.

Problém je ale jinde, neznám přednášku, která by měla nějaký větší dopad na zaměstnance jakékoliv firmy nebo veřejné instituce, byť je provedena sebevíc kvalitně, dvě hodiny jsou prostě dvě hodiny, a pasivním příjmem informací se lidé naučí jen velmi málo, bezprostředně po skončení přednášky si lidé pamatují sotva čtvrtinu informací, to jsou fakta, připomeneme-li si křivku zapomínání. Ludwig však dle vyjádření ředitelky do dvou hodin vměstnal ještě téma problematiky time managementu, organizace práce, jednání s klienty a další tzv. soft skills (tedy měkké dovednosti), hotový kouzelník, na každé téma tak připadlo doslova pár minut. Po dvou měsících nebude většina zaměstnanců bohužel ani tušit, o čem přednáška byla, zabývá se však někdo evaluací takovýchto přednášek nebo je jen potřeba utratit veřejné prostředky z nějakého projektu?

Paní ředitelka by udělala lépe, kdyby každému zaměstnanci osobně darovala knihu pana Ludwiga Konec prokrastinace (nač živého Ludwiga), pro 170 lidí by to vyšlo na krásných 34000 Kč, a pozor, včetně DPH, a za zbylé peníze by mohla udělat i tu přednášku, možná i delší. Ať se úředníkům daří a budeme se těšit na méně prokrastinace.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz