Článek
Zvlášť nyní v zimních měsících často nemáme vůli ani sílu pro sebe a své zdraví udělat cokoliv navíc. Jóga pro diabetiky však účinně pomůže ovlivnit tok naší energie, aby směřovala tam, kde je jí třeba a zároveň se pokusí částečně zregenerovat unavené části v těle. Jóga jako jeden z hlavních činitelů ovlivňuje rozvoj onemocnění diabetu, obnovuje vitalitu těla a uvolňuje energii až z útrob organismu.
Jak začít se cvičením?
Nejprve se svým diabetologem zkonzultujte svůj zdravotní stav. Pokud vám lékař sám cvičení jógy doporučí, vyhraďte si na něj dle vašich možností čas v pravidelných intervalech. Pro začátek můžete tělo nastartovat krátkým dechovým cvičením, pomocí techniky „pránájáma“ nebo „nádí šódhana“. Dále pokračujte metodou „antar tratak“ pro koncentraci a pozornost. Později postupně zařazujte i další pro vás příjemné a uvolňující ásany vhodné pro diabetiky, ke správné aktivaci slinivky břišní. Doporučené jsou tyto pozice:
- páv „majúra ásana“
- pozice velblouda „uštrásana“
- pozice krávy „gómukha ásana“
- pluh „hala ásana“
- protažení zad „paščima utthána ásana“
- matsjéndrova pozice „ardha matsjéndra ásana“
Nejvhodnější doba na cvičení je časně ráno a poté 1-2 hodiny po jídle. Při cvičení pozorně naslouchejte svému tělu. Pokud pocítíte bolest, nesnažte se ji překonat a nepřeceňujte svoji sílu. Nezapomínejte vždy plynule dýchat. Cvičení neukončujte příliš rychle, ale ještě nějakou dobu zůstaňte v závěrečné poloze mrtvoly „šavásana“. Relaxace na konci a těsně po cvičení je velmi důležitá pro celkový účinek a duchovní prožitek z jógy.
Výhody plynoucí ze cvičení jógy jsou znatelné hned po prvních lekcích. Kromě zpevnění celého těla má vliv na snížení přítomnosti cukru v krvi, protože právě glukóza je při pohybu spotřebována jako zdroj energie.
Vneste si do života pomocí jógy celkové uvolnění a relaxaci. Je vhodná pro diabetiky obou typů a pomáhá jako prevence všem, kdo mají k cukrovce genetickou dispozici.