Hlavní obsah
Cestování

Báječné místo 77/100 - Od hladiny moře na vrchol Británie Ben Nevis (1345m)

Foto: Eddie/foto z hradu Edinburg, kdy šetrní Skotové vystřelí slavnostně v poledne jen jednu ránu z děla

Scotland, Hadrian´s Wall, korunovační skotské klenoty, Fort William, Ben Nevis, Birdoswald

Článek

…jsme v místě bojů skotského zbojníka Rob Roye, ale také těžké porážky Skotů v jednom z mnoha střetů s Angličany u Glenshielu, který znamenal ztrátu samostatnosti, vyvrcholením je hrad Eilean Donan Castle a nakonec samozřejmě výstup na nejvyšší horu Británie Ben Nevis (1345m)…

77/100 OD KRÁLOVSKÉHO ZÁMKU BALMORAL NÁS VYVEDLA OCHRANKA SE SAMOPALY

Do Skotska vjíždíme z Anglie u obrovského balvanu s názvem SCOTLAND, když z druhé strany je, co myslíte, ptá se Eddie, který je průvodcem tohoto povídání? No přece ENGLAND. Již předtím, ještě v Anglii, ale na její hraně, navštěvujeme tzv. Hadriánův val s pevností Birdoswald starých Římanů. Ti někdy v 6. století došli až sem. A to nejvíc na sever. V pevnostech Hadrian ́s Wall, dlouhého kol 120 km, žilo na severní hranici Římské říše přes tisíc vojáků, kteří ji měli chránit před nájezdy severních divokých kmenů, především Pikhtů ze Skotska. Byla to nejlépe opevněná část hranice, za niž římský vliv už nesahal. Skotské království vzniklo v 9. století a bylo nezávislé až do roku 1707, kdy vytvořilo personální unii s Anglickým královstvím, což ve Skotsku vyvolalo rozsáhlé protesty. Třebaže je Skotsko součástí Spojeného království, má svůj nezávislý politický systém a vlastní „skotské právo“. Navíc v poslední době jako ohlas na britský brexit, tedy odchod z EU, sílí znovu tendence po referendu, které by mohlo znamenat odchod Skotska z Británie a zůstání v EU. Ale k tomu je zatím, zdá se, daleko. Impozantní není jen průmyslový Glasgow, ale i hlavní město Skotska Edinburg s majestátním hradem plným turistů z celého světa, stojících frontu na skotské korunovační klenoty. Ty přivezla v roce 1996 z londýnského Westminsteru sama britská královna a vrátila je tam, kam po staletí patřily. V Edinburgu jsme vystoupali na kopec nad městem - Artušův trůn, z něhož je město vidět jako na dlani. Nejblíž je jedno ze sídel britské královny (dnes tedy už asi krále) a skotský parlament. Zaujala i hospoda s krásným názvem - Filling station (Čerpací stanice), ale třeba i bývalá věznice s krásnými hodinami, přeměněná na Tolbooth Tavern. Samozřejmě Edinburský hrad, honosně se vypínající na osmdesát metrů vysokém pahorku uprostřed města. Je nejlepším místem k seznámení se s dějinami Skotska, jež jsou především dějinami vztahů této drsné země s Anglií.

Na jeho nádvoří se neoznamuje poledne, tedy 12 hodin, ale v jednu hodinu po něm (jak známo a jak se říká šetrní) Skotové za přítomnosti desítek čekajících návštěvníků vystřelí (aby se neřeklo) jednu ránu z děla. Z Edinburgu vede naše cesta do Highlands, skotské Vysočiny, přes dlouhý světoznámý most přes záliv Firth of Forth, který podobně jako Golden Gate Bridge v americkém San Francisku jej začnou natírat vždy na jaře a končí na podzim a po Novém roce znovu. Podél Kaledonského kanálu, dřív důležité dopravní cesty, dnes se svými zdymadly rájem lodí turistů, míříme do Fort William, když jsme si „odskočili“ stranou k jezeru Loch Ness a jeho příšeře. Z kempu desetitisícového města Fort William u zálivu Loch Linnhe téměř na úpatí nejvyšší britské hory Ben Nevis (skotskou gaelštinou Beinn Nibheis) chceme na ni totiž vyrazit. Je vzdálena 10 km, má výšku 1344 metrů (4409 stop) a patří mezi tzv. Munros - skotské hory vyšší než 3000 stop. Ročně přiláká asi sto tisíc návštěvníků, z nichž asi tři čtvrtiny použijí k výstupu bývalou koňskou stezku z jihu. Sedm set metrů vysoká stěna na severní straně patří mezi nejvyšší skalní stěny Spojeného království a láká horolezce. Výška hory přes 1300 metrů není zas tak závratná, ale jde se na ni v podstatě od hladiny moře. Nejdříve do sedla a tam začíná řádně fučet vítr a mnohdy i pršet. Lezci nasazují ponča, déšť hnaný silným větrem je někdy i bičuje téměř vodorovnými provazci vody, ale ti dojdou až k vrcholové mohyle a triangulačnímu bodu. Překlad skotského názvu - „hora, která má hlavu v oblacích“, či „nebeská hora“, je výstižný. A pohled skrz mraky, jež se občas roztrhnou, dolů, na mořský fjord, je nezapomenutelný.
Největším skotským jezerem je Loch Lomond, ležící ve stejnojmenném národním parku. Hluboké jezero skoro 200 metrů se stalo v průběhu staletí součástí skotských dějin a zpěvů. Dostáváme se i do oblasti bojů skotského zbojníka Rob Roye i do místa těžké porážky Skotů v jednom ze střetů s Angličany u Glenshielu, který znamenal ztrátu jejich samostatnosti. Vyvrcholením dne je návštěva hradu Eilean Donan Castle na ostrůvku za kamenným mostem, známého po celém světě z filmu Highlander (v překladu asi Vysočiňák). Následují další hory, přírodní rezervace Wester Ross s nádhernou přírodou, kde nad námi létají draví ptáci. Pak se s několika borci snažím proniknout do zahrady královského zámku Balmoral, kde tráví volný čas členové královské rodiny, ale ochrankou se samopaly jsme rychle vyvedeni mimo areál. Následují další přírodní zajímavosti, zahrady, zámky, třeba magický Dunrobin, procházka po vřesovištích. Skotsko, nádhernou, ale pro někoho možná trochu drsnou zemi opouštíme po čtrnáctidenním putování za městem Jedburg, místě korunovace skotských králů. Plně nasyceni zážitky…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz