Článek
…Široká říční niva se zužuje v Pavlínino údolí, na jehož západním konci stojí bývalý Grieselův mlýn ze 17. století, kaňonovité údolí řeky Chřibské Kamenice je chráněným územím s útočištěm mnoha druhů zajímavých živočichů a rostlin…
Do Pavlínina (někdy se uvádí i Pavlina) údolí se dostaneme z Jetřichovic na Děčínsku, když po přechodu jednoho z okolních kopců sejdeme do údolí Chřibské Kamenice, říká protagonista už stodvacátého čtvrtého dílu tohoto „seriálu“, respektive jeho druhé části, Eddie. Široká údolní niva této řeky, se zde zužuje v Pavlínino údolí. Právě tato říčka jej vytvořila v křídových pískovcích. Údolí začíná pod bývalou osadou Na potokách u silnice z Chřibské do Rynartic, odkud míří zpočátku téměř k jihu a po jednom a půl kilometru se u soutoku se Studeným potokem stáčí k západu směrem do Všemil. Podél říčky se vinoucí oblíbená turistická stezka vznikla už v roce 1884. Vybudovala ji jetřichovická sekce Horského spolku pro České Švýcarsko.
Na západním konci stezky u Jetřichovic stojí bývalý Grieselův mlýn za 17. století. Ten byl v 19. století přeměněn na přádelnu nití, která byla v provozu ještě v roce 1905. K pohonu zde sloužila voda, přiváděná náhonem zčásti vytesaným do skály. U mlýna je Grieselův rybník, jinak zvaný Pavlínino jezero a kousek za ním nevelký skalní výklenek označovaný jako Rusalčina jeskyně. Nad údolím naproti Grieselovu mlýnu vyčnívá asi osmdesát metrů vysoký skalní ostroh, zvaný dříve Grieselhorn - Grieselův roh. Ten má (nebo měl) železné zábradlí a větrnou korouhev k určování směru větrů. Pískovcové skály jsou porostlé borovicemi a břehy říčky lemují olše, jasany a vrby. Je to chráněné území, které bylo v roce 1993 vyhlášeno přírodní rezervací. Předmětem ochrany je významný geomorfologický útvar, kterým je kaňonovité údolí řeky Chřibská Kamenice, jehož délka činí asi 3,5 km.
Přírodní rezervace je útočištěm mnoha druhů rostlin jako je dymnivka dutá, jedle bělokorá, mokrýš vstřícnolistý, žluťucha orlíčkolistá, podbílek šupinatý pravý, prvosenka vyšší, přeslička luční, žebrovice různolistá, osladič obecný, udatná lesní, věšenka nachová, vřes obecný a ze živočichů se zde vyskytují mihule potoční, pstruh říční, skorec vodní, konopas horský, kamzík horský a další organismy, říká promovaný biolog Eddie. V 3,5 dlouhé, skalnatém dole mezi obcemi Jetřichovice a Studený občas přechodové lávky poničí povodně. To se stalo např. v roce 2010, kdy nové postavili dobrovolníci ze sdružení Pod Studencem. I před koncem zimy na počátku roku 2012 byly opět některá místa nebezpečná. Opatrnosti zde totiž po povodních nikdy, jak se říká, nezbývá. Údolí je přístupné z Jetřichovic po červené či zelené turistické značce (zelená se později odděluje). Přístupná je větší část údolí, ale u rozcestníku se červená značka odštěpuje směrem k obci Studený a začíná tu modrá turistická značka, která vede do Rynartic.