Článek
…Sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie se dostanou k starému profesorovi. Lucinka vejde skrz osamělou skříň do země plné sněhu a zimy, vysvobodí zmrzlé a vládnou zemi Narnie. V ní se proměnily fantastické skály v Tisé na Ústecku…
Bránou k romantickému kraji Labských pískovců je obec Tisá na Ústecku. V centru obce návštěvníky přivítá pozdně barokní kostel sv. Anny, od kterého vede přímá cesta do Tiských stěn. Ty se zvedají jako mohutná, až 70 m vysoká hradba, nad obcí. Cesta vede do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary a v délce necelého kilometru na východ končí u restaurace Turistická chata. Zde je též parkoviště. Do skal se může bez místního průvodce až od dvacátých let minulého století. Dříve bylo toto místo opředeno pověstmi o francouzském šlechtici Leduquinovi, který zde za francouzské revoluce zakopal rodinný poklad a v labyrintu soutěsek jej poté nemohl najít, až se pomátl na rozumu. Dnes prý poklad střeží zlomyslní skřítkové, kteří to způsobili. Celá oblast je rájem turistů a horolezců, pro něž je registrováno 113 lezeckých cest. Vyznačených stezek je dobré držet se i dnes.
Nejvyšší bod Tiských stěn dosahuje výšky 613 metrů, díky výskytu zajímavých druhů ptáků (poštolky obecné, sokola stěhovavého) i jiných živočichů byly Tiské stěny navrženy jako ptačí oblast do soustavy Natura 2000. Stěny vznikly v období druhohor na dně moře, kde se uložilo několik vrstev písčitých usazenin, eroze začala krajinu přetvářet po ústupu moře a pak i sopečná činnost, která rozlámaala původně souvislé tabule a kry. Výsledkem dlouhého vývoje vzniklo skalní město s nesčetným množstvím spár, puklin, dutin, výklenků a tunelů. Do skalního masivu Tiských stěn patří též rozsáhlá plošina zvaná „Nad stěnami“ (623 m), ze které jsou krásné výhledy směrem na jihovýchod až na jihozápad a na obce Libouchec a Jílové.
Vedle Malých a Velkých stěn se severně od Tisé nalézají méně navštěvovaná skalní města Ostrovské a Rájecké stěny. Skalní města se nacházejí v chráněné krajinné oblasti „Labské pískovce“ 20 km od krajského města Ústí nad Labem a 5 km od hraničního přechodu s Německem v obci Petrovice. Tisá leží v Děčínských stěnách, známých jako Českosaské Švýcarsko. Prohlídku Tiských skal, která může trvat ne víc než dvě hodiny, lze spojit s návštěvou nedaleké rozhledny na Děčínském Sněžníku (723 m), která stojí na největší stolové hoře České republiky. Najdeme zde hotel a kamennou vyhlídkovou věž z roku 1864, zřejmě nejkrásnější rozhlednu severních Čech.
V Tisé se pro její fantastické prostředí natáčel už nejeden film, ten z posledních odtud spolu s dalšími světovými destinacemi - natáčel se na třech kontinentech (Velká Británie, různé kouty USA, Nový Zéland) byl velkofilm pro miliony diváků z produkce studia Walt Disney Picture - Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň. Jen pro zajímavost, jak asi známo, v prvním díle natáčeném v Tisé, se čtyři sourozenci během hry na schovávanou dostanou pomocí magické skříně do jiného světa - Narnie. Zde pak místním obyvatelům - mluvícím zvířatům, skřítkům, faunům, kentaurům a obrům v čele se lvem Aslanem pomáhají porazit Bílou čarodějnici. Ta celou říši přikryla sněhovou pokrývkou a zakázala slavit Vánoce.
A právě skalní město v Tisé a okolní příroda je unikátním přírodním útvarem, který je v zimě pokryt desítkami centimetrů sněhu. A právě pro tuto bohatou sněhovou pokrývku a zdejšímu prostředí fantastických pískovcových stěn si režisér Andrew Adamson vybral Tisou u Ústí nad Labem. Spolu s Novým Zélandem a různými místy ve Spojených státech a Velké Británii.