Článek
…Lovoš je dvouvrcholový vulkanický kužel Českého středohoří, z něhož je nádherný kruhový výhled na všechny strany, navíc tu rostou cenné chráněné a zároveň krásné druhy rostlin a na vrcholu je útulná turistická chata s občerstvením…
Přirozenou dominantu městu Lovosice tvoří osamělý vulkanický kužel Lovoš vypínající se dva a půl kilometru na severozápad od města do výšky 570 metrů. Samotný vrch je tvořen dvěma kužely, ten vyšší je z čediče, nižší zvaný Kybička (489 m), ze znělce. Rostou zde cenné chráněné druhy rostlin. Na vrcholku stojí turistická chata, z jejíž ploché střechy se otevírá skvělý kruhový výhled nejen na České středohoří a údolí Labe, ale i na vrcholy vzdálenějších pohoří. Území vrchu je už více než půlstoletí chráněné, dnes jako národní přírodní rezervace. Je zde vyznačena necelých deset kilometrů dlouhá naučná stezka, vedoucí po modré značce od kapličky v Malých Žernosekách, Opárenským údolím ke zřícenině hradu Oparno až na vrchol Lovoše. Dá se přijít i po žluté značené trase od Košťálova přes Boreč a Bílinku od západu. Staroslovanské jméno získal kopec pravděpodobně od kmene Lovosů či Lovošů, kteří měli zdejší kraj obývat. V roce 1756 zde proběhla i část bitvy u Lovosic, kde bojovala dvě třicetitisícová vojska. Byla to bitva mezi Pruskem a Rakouskem jako součást sedmileté války. Chata na Lovoši funguje jako turistická. A po problémech s nájemcem se ji podařilo znovu zprovoznit.
Záměr postavit chatu se objevil již v roce 1882 na schůzi výboru Lovosického středohorského spolku (Lobositzer Mittelgebirgs-Verein), slavnostně byla otevřena v roce 1892. Postupně byla rozšiřována, ale pak ji jacísi vandalové zapálili. Nová chata vznikla pod záštitou knížete Johana Schwarzemberga v roce 1924. Dnes patří Klubu českých turistů v Lovosicích. Jako klasická horská fungovat nemůže, protože se voda sem musí dovážet. Poskytuje se občerstvení, tedy např. párek, klobása, pivo, limo, tatranky, bonbony, apod.Z terasy je nádherný výhled na labské údolí u Lovosic a Litoměřic, Píšťanské jezero a vrcholy Českého středohoří jako jsou Milešovka, Kletečná, Lipská Hora, hrádek Košťálov, hrad Házmburk, Říp, hrad Bezděz, Ještěd, Radobýl, atd. Jen pro zajímavost: V Lovosicích existuje házenkářský klub, jehož první tým dodává hráče i do české reprezentace a tým bojuje dlouhá poslední léta o co nejlepší umístění v české extralize. Již málem byl přeborníkem a nejlepším v ČR, zatím je jeho nejlepším výsledkem stříbrná medaile. I Eddie, s nímž konzultujeme tyto příspěvky se na jeho úspěších jako hráč a později jako trenér, podílel. A nemůže zapomenout i na sportovní zážitky ze zájezdů po Evropě. Proč to sem píšu? Protože ve znaku házenkářského oddílu je právě jakýsi snad pravěký obyvatel krajiny pod Lovošem, tedy onen Lovoš, jehož postava vítá i diváky v lovosické sportovní hale před utkáními.