Článek
Dřív středověké popraviště, dnes místo oddychu a krásné vyhlídky z 50metrové věže hotelu s restaurací na údolí jednoho z největších evropských veletoků se středověkým hradem, výchozí místo turistických tras Českého středohoří…
Na hrad Střekov, město Ústí nad Labem i na jeho nejbližší okolí je dobře vidět z terasy zrekonstruované vyhlídkové věže výletní restaurace Větruše na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Bíliny. Větruše, dříve Ferdinandova vyhlídka (Ferdinandshöhe) je vrch, jenž se tyčí nad údolím Labe na území města Ústí nad Labem. Tvoří jednu z dominant krajské metropole a je i oblíbeným výletním místem. Nachází se zde zámeček s rozhlednou a restaurací a hotelem. Nedaleko je i přírodní a zrcadlové bludiště. Sportoviště tvoří dvojice tenisových kurtů, hřiště na košíkovou a odbíjenou a stolní tenis. Děti zde mají svůj dětský koutek s prolézačkami. Je zde také místo středověkého popraviště. Přirozená historická pěší cesta je kvůli současné dopravní infrastruktuře obtížně dostupná a poměrně komplikovaná je i cesta autem spletí úzkých uliček, ale vyjet se tam dá. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Na Větruši je tedy horní stanice lanové dráhy, která sem vede z nového obchodního domu komplexu Fórum. Lanovka vznikla za pomoci dotace Evropské unie a je svým způsobem unikát. Byla postavena jako osobní visutá dvoulanová dráha kyvadlového systému s pevným uchycením kabin. Za hodinu tato moderní lanovka přepraví až 390 osob při dopravní rychlosti 6,8 m/s. Překonává při své délce 336 metrů převýšení padesát metrů a má dvě švýcarské kabinky pro 15 pasažérů. Je to další ústecká zajímavost, vždyť kterépak město u nás (kromě Prahy) má v podstatě městskou lanovku?
Dnes se stává zámeček Větruše opět místem společenského života nejen Ústečanů, pobývají zde i významné delegace a účastníci akcí, před časem i prezident Miloš Zeman, či na předvolební akci i bývalý předseda vlády Andrej Babiš, kterému sem ale přivedl v rámci narušení této akce jeho syna z prvního manželství, trpícího duševní chorobou, jeden z kontroverzních pražských režisérů. Zámeček má také 30 metrů vysokou věž, která slouží jako rozhledna a je otevřena celoročně. Z Větruše se dá po vrstevnici dojít cca za dvě hodiny po značené turistické cestě k Vaňovskému vodopádu a ke geologickému unikátu - skále podobné svazku ženských vlasů - Vrkoč se sloupcovitou odlučností čediče. A poté dolů na stanici MHD do Vaňova nebo po žluté turistické značce přes Masarykovo zdymadlo na hrad Střekov či opačným směrem k vyhlídce u kostela sv. Barbory vysoko nad zákrutem řeky Labe v Dubicích. Na Větruši byla nedávno obnovena vinice, která tu kdysi již existovala. Jednotliví sponzoři zaplatili jednotlivé hlavy vinné révy - vždyť Ústecko bylo kdysi i krajem vína. Z Větruše začíná také tradiční noční pochod na Milešovku, na kterou se dá odtud vyjít i zcela normálně - po červené turistické značce - tedy i ve dne. Odbočíte-li z červené na zelenou, můžete se dostat i do obce Stadice, před níž se nachází místo s pomníkem, odkud byl podle pověsti povolán Přemysl Oráč kněžnou Libuší na český trůn!