Hlavní obsah
Cestování

Krásu hledejte i doma - 77. Křemenný porfyr Keltů na žernovy, hrad Oparno, výjimečný dálniční most

Foto: Eddie

Foto z výletu Oparenským údolím až na hrad a pak do občerstvovny.

Oparno, žernovy neboli mlýnské kameny, Keltové, pod kuželem Lovoše, součást obce Velemín, jíž se vznikem dálnice ulevilo, šlechtický hrad Smila z Vchynic, věštila tu i Libuše, nádherná příroda nitra Středohoří, významný dálniční most evropské trasy.

Článek

…Kdo slyšel o Oparnu? A přece má jak v historii, tak v současnosti svůj význam. Kdysi slavné výrobou mlýnských kamenů, dnes s významným dálničním mostem evropského významu a v neposlední řadě nádhernou přírodou v nitru Středohoří

Malebné Opárenské údolí, jímž vede jedna z přístupových cest na vrchol vulkanického kužele hory Lovoš nad městem Lovosice, je dlouhé cca 6 km a táhne se od Velemína (donedávna známá obec na evropské silnici E55 s obrovskými problémy s projíždějícími kamióny před dokončením dálnice) k Malým Žernosekům u řeky Labe v Českém středohoří. Oparno je součástí obce Velemín. Obec leží u Oparenského potoka, drobného pravého přítoku potoka Milešovského, asi 4 km od Lovosic, ve 14. století jako podhradí. Pravděpodobně už staří Keltové a později Slované zde těžili kamenný porfyr na výrobu mlýnských kamenů, tzv. žernovů. Údolí je ve své horní části lučinaté, ve střední a dolní převážně lesnaté, místy i skalnaté a jeho úbočí po celé délce lemuje lokální železniční trať spojující města Lovosice a Teplice, dnes nepoužívaná pro sesuv v její střední části a zatím dopravně nahrazenou autobusy.

Dříve zde stálo několik mlýnů, z nichž poslední byl v provozu ještě za druhé světové války. Severovýchodně od obce nad údolím potoka je možno nalézt kolem 400 set lomových jam po těžbě porfyru na žernovy. Nad údolím stojí zbytky hradu Oparno (někde uvádí Opárno). Vypínající se na úzkém, strmém hřebenu, musel hrad v dobách své nevětší slávy vypadat impozantně (viz spodní obr. vpravo). Vznikl ve 13. století a byl tak jedním z nejstarších v kraji. Od poloviny 16. století je považován za pustý a dnes z něj zůstaly jen zbytky hradeb. Byl to kdysi mohutný šlechtický hrad s plášťovou zdí, postavený kolem roku 1344 Smilem z Vchynic a údajně z něj i věštila kněžna Libuše. Dnes je to zřícenina přitahující zájem pěších turistů i cyklistů. Je z něj pěkný rozhled, mj. i na blízkou nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku. V horní části údolí, v podstatě před odbočující cestou zahajující výstup na Lovoš, se nachází penzion Černodolslý mlýn.Nabízí ubytování s veškerým vybavením a samozřejmě kvalitní občerstvení putujícím turistům. Dobrý to podnik!

V malebném Opárenském údolí, kde se nachází i pěkná kaplička, je ale také návštěvníkům od roku 2005 k dispozici moderní rekreační areál perfektně vybavený pro sport. K dispozici je např. zázemí pro tenis, malou i velkou kopanou, volejbal, nohejbal, basketbal, badminton, petanque a dalí sporty. Je zde i dětské hřiště. Areál se nachází přímo na páteřní cyklomagistrále Most - Doksy a přívozem přes řeku Labe je dostupná i nedaleká evropská cyklomagistrála Greenways Hamburk - Vídeň. Přes Opárenské údolí je dnes veden 275 metrů dlouhý obloukový most se 135-ti metrovým rozpětím spodního oblouku jako součást na konci nedávných let dostavěného úseku dálnice D8, posledního tenkrát ještě nedokončeného na trase Stockholm - Istanbul, který vede přes chráněnou oblast Českého středohoří. Je to výjimečná stavba a právě druhý největší železobetonový most u nás. Větší je jen Podolský most přes vodní nádrž Orlík, který má o 15 metrů více. Při jeho stavbě museli stavbaři v chráněné krajinné oblasti (CHKO) dodržovat mnoho omezujících podmínek, např. nesmějí vstoupit do údolí. Stavba byla proto rozdělena na dvě samostatná, oplocená a naproti sobě umístěná staveniště o šířce mostovky. Oblouk byl prováděn z obou stran letmou betonáží po segmentech s délkou přibližně 5 m podle přesného harmonogramu.

V Oparenském údolí se nachází také citlivě zrekonstruovaný soubor mlýnských stavení, který slouží jako středisko enviromentální výchovy a jako turistická základna Asociace turistických oddílů mládeže České republiky. Ve mlýně se může ubytovat 22 osob na postelích (v zimě), v létě další na karimatkách. Do mlýna se dá dostat ze zastávky vlaku Oparno (pokud tedy vlak jezdí, či jej nahrazuje bus, dnes už po devastaci tratě Lovosice Teplice už jen autobus) nebo z Malých Žernosek (ty už jsou na hlavní trati Praha - Děčín, tak tam vlak by jezdit měl) se 4 km procházkou, či z obce Chotiměř.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz