Článek
…Nejstarší geologická rezervace s až 12 m dlouhými šestibokými sloupci čediče, i místo, na něž vzpomínají milovníci českých pohádek, konkrétně Pyšné princezny - tady se skrývali princ Miroslav a princezna Krasomila před zbrojnoši…
Národní přírodní památka (NPP) - tzv. kamenné varhany, se nachází u obce Prácheň poblíž Kamenického Šenova severně od Děčína na Ústecku. Tento geologický útvar je tvořen čedičovými pěti či šestiúhelníkovými sloupci, z většiny vertikálně orientovanými. Tzv. kamenné varhany vznikly sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu. Některé šestiboké sloupce dosahují délky až 12 metrů a jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly kostelních varhan. Původně na tomto místě stávalo asi třicet metrů vysoké holé návrší s trojicí křížů na vrcholu a bylo nazváno Křížový vrch. Na konci 18. století na něm jeden ze sedláků z nedaleké Práchně začal lámat kámen pro stavební účely a zasloužil se tak o odhalení pozoruhodné vnitřní stavby návrší.
V 19. a 20. století zde byl lom na získávání sloupkového čediče. Vytěžený materiál byl později vyvážen do zemí Beneluxu, kde se využíval pro stavbu přímořských hrází, jelikož čedič má značnou chemickou odolnost proti mořské vodě. Těžba byla v roce 1948, jak se říká, zaplať pánbů, zakázána. Po zastavení důlní činnosti zde vzniklo zaplněním vytěžené prohlubně srážkovou vodou malé jezírko, které je součástí NPP. Už od roku 1895 je Panská skála chráněna jako přírodní geologický útvar a je nejstarší geologickou rezervací v České republice. Je dostupná pěšky i na kole. Je to i místo, kde se natáčela část známého pohádkového filmu Pyšná princezna a také Francouzům posloužilo při natáčení filmu o kouzelníku Merlinovi. Město Kamenický Šenov získalo pak darem část kulis, které byly součástí kouzelného vchodu - tady tedy v Panské skále. Ta je také zachycena v klipu Paulie Garanda - Zázrak.
Panská skála představuje nejstarší chráněný geologický útvar v Čechách. Je od ní pěkný výhled do okolí a její záchrana se stala i jedním z hlavních cílů českolipského Exkurzního klubu. Před památkou je vybudováno nové moderní, avšak poněkud předimenzované placené parkoviště, kde se nacházejí turistické informace a sociální zázemí. Kolem památky vede mezinárodní silnice I. třídy E 442 Ústí nad Labem - Děčín - Liberec. V roce 2013 byla dokončena cyklostezka Varhany na tělese někdejší železniční tratě ČSD 8c z České Lípy do Kamenického Šenova, zrušené v roce 1979. Do Práchně vedou tři turistické značené cesty (modrá od Nového Boru, žlutá od Žandova, zelená z centra Kamenického Šenova).
Na jihovýchodním okraji Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18.ledna 1739. Sloup nechal zřejmě postavit prácheňský rychtář Christian Palme a jeho syn pak zrenovovat cca o padesát let později. V létě 2001 byl jakýmsi vandalem povalen a poškozen, ale o rok později opraven stojí od roku 2002 znovu na svém místě a kolem něj tři mladé stromky. „Kolem roku 1950 jsem s rodiči bydlel v Kamenickém Šenově. Chodil jsem do 2. až 4. třídy a Panská skála patřila mezi námi kluky k oblíbeným místům. Náš vlčák se zjevnou radostí se vrhal do jezírka za každým klacíkem. Je to krásné a romantické místo. Později jsem se Panskou skálou setkal až ve filmu Pyšná princezna,“ říká a vzpomíná na dětství a mládí jeden zde přítomný důchodce Petr.