Hlavní obsah
Zdraví

Péče o zuby, aneb co ještě nevíte

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

15. 8. 13:36

Věděli jste, že padání zubů je ten nejmenší problém, který nastává, když si zuby nečistíte?

Článek

Většina lidí o své zuby nepečuje správě, či dokonce vůbec. Možná proto, že je k tomu rodiče nevedli, nebo jim dostatečně nevysvětlili, proč je to tak důležité.

Možná jste v dětství od rodičů slyšeli něco podobného: „Když si nebudeš čistit zuby, tak ti vypadají. Budeš pak mít zuby ve skleničce jako tvoje babička.“ Ano, i moje babička měla zuby ve sklenici a mě to nepřipadalo tak hrozné, protože i přes to si s tím dokázala poradit a nevypadalo to, že by to byl zas až takový problém, se kterým by se nedalo žít.

Jenže to, co mi už neřekli, bylo, že to padaní zubů je jen špička celého ledovce a že se za tím skrývají mnohem horší zdravotní problémy.

Jak tedy dochází k vypadávání zubů?

Dobrá zpráva je, že zuby vám nevypadnou hned, ale nějakou dobu to trvá. Nejdříve (během jediného dne) se vám vytvoří povlak na zubech, po týdnu se z toho povlaku vytvoří zubní kámen, a to kvůli slinám, které se nám v ústech tvoří.

Po měsíci můžete mít zubní kaz, zatímco zubní kámen začne způsobovat paradentózu. To znamená, že se vám začnou stahovat dásně, mohou začít krvácet či můžete mít záněty. To následně vede k poškozování kostí a následnému samovolnému vypadávání zubů.

To ale stále ještě není vše…

Paradentóza má ještě i vedlejší projevy. Může být jednou z příčin zanesených či dokonce ucpaných cév, a tedy může zvýšit pravděpodobnost infarktu či jiných srdečních problémů.

Kromě toho jsou ústa přímo napojená na orgány v těle a tedy (ne)čistota ústní dutiny má přímý vliv na stav všech orgánů. Což má následně vliv i na imunitní systém.

Nečistota ústní dutiny může nejvíc postihnout srdce, plíce, žaludek, střeva a játra.

Jak často si tedy čistit zuby?

Minimálně by to mělo být jednou za 24 hodin. Lépe uděláte, když si je budete čistit každé ráno a večer. Nejlepší volbou však je po každém jídle.

Zuby by se měly čistit alespoň 3-4 minuty.

Nebudete potřebovat zubaře!

Pokud o své zuby budete pečlivě a správně pečovat, pak můžete docílit i toho, že nikdy nebudete potřebovat zubaře, protože vaše zuby se nebudou mít, jak kazit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz