Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mezi záplavou nesmyslů na sociálních sítích jsem našla poklad: Český anděl na Bali pomáhá dětem

Foto: Help by Sarah (se svolením)

Se svolením Šárky H.

V poslední době působí sociální sítě jako smetiště nesmyslů, o to více mě mile překvapilo, když jsem narazila na něco, co mě skutečně oslovilo. Poznejte příběh Češky, která na Bali vytvořila místním dětem klubovnu a pomáhá jim budovat lepší život.

Článek

Sociální sítě jako odpadkový koš plný zbytečností

Nepatřím zrovna mezi příznivce sociálních sítí. Sociální sítě jsou skvělý sluha, ale zlý pán. Děti, mladiství i dospělí na nich ztrácí denně hodiny času, mrhají svým potenciálem a nechají zakrnět svou inteligenci – vše jen proto, aby si prohlídli miliony tzv. memeček či nesmyslných návodů na triviální věci, například jak si zavázat tkaničku od bot, jak zalít čaj horkou vodou nebo čekají půl hodiny na rozuzlení videa, kde je od začátku jasné, že je vše nahrané a žádné napálení (neboli prank) se ve skutečnosti nekoná. Roztrhnul se pytel s všemožnými influencery, kteří ve většině případů naprosto zabili původní význam této činnosti – a to předávat lidem nějaké důležité hodnoty. Místo hodnot se dnes dozvíte, co má influencerka ve své kabelce, jak vypadá její běžný den, jak umí kroutit zadkem před kamerou, jak umí zvedat obočí a mraky dalších zbytečných informací, které vám nepředají vůbec nic, žádnou hodnotu. Jiný influencer vám zase třeba ukáže svůj výraz při sledování seriálu, reakci na nějaká videa nebo vám předá nějaké moudro, například že nemáte ženám posílat emotikon červeného srdce, nýbrž černého, abyste byli „cool“. Pokud vám to připadá naprosto absurdní a nevěříte tomu, že by takové ptákoviny mohl někdo reálně natočit, bohužel musím potvrdit, že toto jsou skutečná videa ze sociálních sítí, která jsem v rámci průzkumu pro tento článek shlédla nebo mi je někdo ukázal.

Poklad na sociální síti

O to více mě potěšilo, když mi před pár měsíci na Facebooku vyskočila stránka charitativní organizace Help by Sarah. Většinou Facebookem nabízená videa ignoruji, ale tohle mě zaujalo, protože jsem spatřila českou ženu mezi balijskými dětmi. A tak jsem video shlédla celé. Když si stránku otevřete, vyskočí na vás fotografie balijských dětí s výtvory z balonků, ke které je moc pěkný text. Z textu i fotky sálá moje oblíbená filozofie, že štěstí opravdu není založené na materii. A přesně tato myšlenka je něco, co lidem stále více chybí. Ačkoliv příliš stránek na Facebooku nesleduji, tuto jsem sledovat začala. Nejen, že se díky videím na chvilku pomyslně přenesu do světa, kde jsou děti šťastné i s obyčejnými pastelkami a jsou vděčné za novou deku či polštář na spaní, ale také se dozvídám stále nové zajímavosti ze života na Bali.

Foto: Facebook/Help by Sarah

Šárka H. s balijskými dětmi a paní učitelkou (se svolením Š.H.)

Příběh českého anděla na Bali

Na oficiálních stránkách organizace Help by Sarah se dozvíte příběh české ženy, Šárky Hlouškové, podrobněji. Ráda bych vám ho však alespoň trochu přiblížila i tady, protože si myslím, že na rozdíl od našich dnešních pseudocelebrit si tato žena opravdu zaslouží prostor v médiích. Šárka poprvé na Bali přicestovala před pár lety s manželem na měsíční dovolenou. Jelikož jí ostrov přirostl k srdci, vydala se na něj později znovu, tentokrát jako dobrovolník v turistickém rezortu s českými turisty. Ve volném čase si četla na terase, kdy se na ni přišly podívat tři děti z vesnice. Později na ně zavolala a začala si s nimi kreslit a hrát pexeso. Pro balijské děti nejsou pastelky, vodovky ani sešity samozřejmostí, proto to byl pro ně opravdu zajímavý zážitek, o který se podělily s ostatními. Za týden už si Šárka malovala a hrála s deseti dětmi a po pár dalších týdnech už jich napočítala čtyřicet tři. Jeden dobrý muž z Bali pak Šárce věnoval svůj pozemek, aby mohla dětem vystavět klubovnu. Šárka pak vytvořila on-line projekt, kde díky dobrovolným příspěvkům lidí vybrala potřebnou částku na klubovnu. 21.9.2018 pak byla klubovna slavnostně otevřena. Šárce většina balijských dětí říká Sarah, podle toho tak pojmenovala i svoji organizaci, která provoz klubovny financuje. Šárka s manželem se na Bali navíc starají o dívku se jménem Wayan.

Klubovna, která přináší dětem štěstí

Již sedmým rokem přináší klubovna ve vesnici Seraya radost balijským dětem, kdy v současné chvíli je v klubovně celých sto dětí ve věku 3-15 let. Jelikož děti na Bali nemají výtvarnou výchovu ani zájmové kroužky, je klubovna jedinečným místem, kde si mohou malovat, zazpívat, zacvičit nebo zahrát. V pondělí jsou na programu balijské tance, v úterý a ve středu výtvarná výchova, ve čtvrtek a v pátek se pro děti vyučuje angličtina, díky které pak mají po dokončení studia lepší možnosti. V sobotu si pak do klubovny chodí všechny děti hrát. Klubovna je financovaná z dobrovolných příspěvků štědrých dárců na transparentní účet nebo také z prodeje náramků, které balijské děti vyrábějí. Díky Šárce mají lidé šanci balijským dětem pomoci na dálku také například adopcí na dálku, financováním studia, narozeninových oslav, nových dek a polštářů atp. Šárka ve svých videích často zmiňuje, že na Bali je celoročním problémem vlhkost a matrace, deky, polštáře, ale i oblečení běžně plesniví, ačkoliv je dáváte pravidelně vyvětrat ven. I proto zde nejsou samozřejmostí, kdy na Bali spí děti běžně i na rohoži z palmového listu a na přikrytí mají pouze sarong, což je široký pruh tenké látky, který se nosí jako sukně či šaty. Avšak díky Šárce, která neustále vymýšlí nové způsoby, jak činit děti na Bali šťastnějšími, dostalo roku 2021 74 dětí k Vánocům nové deky a polštáře. Jelikož kvůli vlhkosti vše zplesnivělo, letos se děti díky sbírce dočkají opět nových. Díky Šárce se také děti v minulosti dočkaly i nových skříní či triček. Za Šárkou na Bali jezdí ročně několik dobrovolníků, které jí pomáhají s chodem klubovny a starají se o zábavu pro balijské děti. Šárka a její tým navíc myslí i na ekologii a od lidí vybírají plasty, které dřív lidé pálili nebo vyhazovali do moře. Za šest kilo plastu dají balijským obyvatelům kilo rýže. Díky tomuto skvělému projektu ubylo z vesnice až 90 % plastů.

Poznejte život na Bali

Šárka na Bali žije již osmým rokem a do České republiky létá jen na pár týdnů v roce (v současné chvíli tu zrovna je). Zde má pak různé přednášky, kde povídá mimo jiné i o životě na Bali. Ostatně o něm a o příbězích z tohoto ostrova napsala i celé knihy s názvem Příběhy ze země, kde gekoni dávají dobrou nocPříběhy ze země, kde kohouti nikdy nespí. Na své sociální sítě pak pravidelně dává zajímavá videa ze života na Bali, díky kterým se například dozvíte, jak vypadá tradiční balijské jídlo, jak to vypadá u balijského zubního specialisty, jak vypadá tradiční polévka Bakso, jak vypadá tradiční indonéské jídlo Nasi champur, jak vypadá balijská svatba, jak vypadají zdejší ceremonie, co znamenají strašidelné sochy Ogoh – Ogoh, jak se slaví nový rok na Bali, jak vypadají trhy atd. Šárka také ovládá indonéštinu na komunikativní úrovni, díky které můžete poznat blíže místní obyvatele i děti. Kromě toho se díky videím podíváte i do nádherných míst na Bali, které nejsou protkané turisty, poznáte zdejší tradice, zvyky, kuchyni, a především balijské děti, které jsou vděčné a mají radost i z maličkostí. Zkrátka a dobře pokud chcete najít na sociálních sítích opravdu kvalitní tvorbu a vpustit do svého života trochu optimismu, rozhodně doporučuji, abyste tyto stránky navštívili a třeba si i udělali radost tím, že pomůžete vykouzlit úsměv dalším balijským dětem.

Zdroj: Autorský článek zpracovaný na základě informací z Help by Sarah a stránky Help by Sarah na Facebooku.

Fotografie použity v článku se souhlasem jejich autorky (Šárky Hlouškové).

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz