Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Zaručený návod, jak zajistit, aby byly vaše letošní Vánoce prostě dokonalé

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Emma33

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

19. 11. 13:05

Tento článek je určen všem, kterým na Vánocích něco vadí, nemají je rádi, neslaví je, nebo prostě jen touží, aby už bylo po nich. Věřím totiž, že po jeho přečtení jejich řady výrazně prořídnou…

Článek

Možná je v druhé polovině listopadu na tento článek ještě brzy, ale řekla jsem si, že když už chci někomu radit, jak si zařídit ty nejkrásnější, nejkouzelnější a nejveselejší Vánoce, jaké kdy zažil, raději se do toho pustím dřív, než později. Nakonec by se ještě mohlo stát, že ti, co mé rady potřebují nejvíc (a pro které hlavně je určen tento článek), by začali s přípravami beze mě a to bych fakt nerada. Konec konců v obchodech i na ulicích už dávno vládne „sváteční nálada“ (nebo přinejmenším „sváteční světelný smog“ ze stromků, řetězů a ozdob), dárky už se, dle počtu aut před obchodními domy a zásilek blokujících má oblíbená výdejní místa, taky začínají nakupovat… Tak nač čekat? Má rada je totiž naprosto geniální a můžu vás ujistit, že pokud se jí budete řídit, neexistuje téměř nic, co by vám mohlo letošní vánoce zkazit. Nebo alespoň nic, co je v lidských silách ovlivnit (nad osud a nadpřirozené síly se raději povyšovat nebudu).

Možná bych měla za tuhle radu vybírat peníze. Znáte to, natočit nějaké to motivační video ve stylu „Jak začít úspěšně podnikat“, nebo alespoň uspořádat seminář doplněný hodinami jógy a holotropního dýchání… A možná by stačila i nějaká ta brožura zařaditelná do sekce „Motivace a osobní rozvoj“, ale taková hamižná a sobecká mrcha, které jde jen o vlastní prospěch a výdělek, já nejsem. Chci se o svou genialitu podělit s celým světem a chci to udělat úplně zadarmo a pro dobro lidstva. Zharmonizuje mi to čakry, pročistí auru a otevře třetí oko (a možná i to čtvrté a páté). Takže připraveni? Jdeme na to! Ty nejkrásnější a nejúžasnější svátky plné harmonie, pohody a lásky, na které budete po zbytek života vzpomínat a o kterých budete vyprávět ještě svým vnoučatům si zařídíte tak, že…

Využijete toho, že máme demokracii, uděláte si je podle svého a nenecháte si nikým a ničím diktovat, jaké mají vaše vánoce být!

Tak a je to venku! To obří, grandiózní, nedostižné a originální moudro, které změní celý váš život a pozvedne vás na úplně novou úroveň bytí, tkví v tomto jediném prostém sdělení. Zázrak, že? No… máte pravdu, vlastně ani ne. Není to žádné moudro a není to ani nic chytrého a objevného, takže žerty stranou. Ve skutečnosti je to ta nejjednodušší věc na světě a přitom jde o jedinou správnou odpověď na všechny ty desítky a stovky článků a diskuzí, které se každoročně před svátky objevují na internetu a ve kterých všichni brečí, nebo nadávají na to, jak stresující, komerční, trapné, nepůvodní a prostě celkově špatné, vánoce jsou. A přitom všechna ta „závažná“ témata od nenávisti k samotné podstatě vánoc, přes vlezlé/neslavící příbuzné, až po trapné dávání/nedávání dárků, uřvané koledy, ohrané pohádky, kýčovité ozdoby, nepůvodní tradice, zbytečný předvánoční úklid, moc brzkou výzdobu, nudné vánoční trhy, otravné pečení cukroví, nevhodné peněžní dary, nehospodárné plýtvání jídlem, nucené přejídání, nevyhnutelné přibírání… a další a další podobně palčivé argumenty, proč Vánoce nesnášet, se dají jednoduše hodit za hlavu. No vážně, cokoliv z toho, co se vám nelíbí, se vás přeci vůbec nemusí týkat! Dokonce můžete svátky i zcela ignorovat. Stačí, když pro to vyvinete nějaké drobné úsilí, protože uznávám, že vyhnout se od začátku listopadu po začátek ledna tomuto tématu chce trochu snahy. Ale v jádru je to vážně prosté, nemyslíte?

Přesto neustále slýchám nářky, že před Vánoci a o Vánocích musíme tohle a nesmíme tamto… A přitom to vůbec není pravda! Absolutně nic není o svátcích povinné a pokud zrovna nežijeme někde v ústavu či ve vězení, je jen na nás, jaké svátky si uděláme. Maximálně tak možná děti a teenageři můžou být svou rodinou tlačeni někam, kde jim není úplně příjemně, protože „dokud žiješ pod mou střechou…“ Znáte to. Ale věřím, že malé děti s Vánoci problémy většinou nemívají a u těch starších existuje v 99% případů prostor pro komunikaci a kompromis. Ale pokud jste dospělý, zdravý, alespoň průměrně inteligentní, svéprávný a soběstačný člověk, pak máte naprosto volné pole působnosti a svátky mohou být přesně takové, jaké chcete. Klidně si během nich můžete místo pohádek pouštět horory, jíst místo cukroví sušené buvolí maso a místo koled si na plné kule pouštět metal (pokud teda nebydlíte v paneláku s papírovými zdmi, ale tam si ho bez sluchátek nepouštějte nikdy).

Můžete zkrátka cokoliv, takže veškerý negativismus, hejty, stížnosti a kritika přicházející z vaší strany patří jen a pouze vám samotným, protože to jen vy a zase vy si děláte Vánoce nudné, otravné, konzumní, vlezlé, stresující a já nevím jaké ještě. To vy jste ten důvod, proč Vánoce nemáte rádi, štvou vás, nebo je rovnou nenávidíte. Ve skutečnosti nenávidíte jen sami sebe a vaši neochotu či neschopnost vymanit se z vykonstruovaných okovů a dělat si věci po svém. V podstatě je to úplně stejně nesmyslná věc, jako kdyby vám nechutnala rajská omáčka a stejně jste si ji pravidelně dopřávali a pak na ni nadávali a hlasitě se dožadovali, aby přestala existovat, nebo alespoň abyste už měli její další plánovanou konzumaci co nejdřív za sebou. Úplným extrémem jsou pak jedinci, kteří by v takové alegorii rovnou nesnášeli i všechny, kdo rajskou milují, kritizovali je, posmívali se jim a vyčítali jim, že si ji na rozdíl od nich, užívají. Vidíte, jak je to nesmyslné?

A ne, nechci slyšet výmluvy, že tak snadné to není a že prostě musíte zatnout zuby a slavit svátky tak, jak nechce, protože to děláte:

  • Pro partnera - Pokud nechápe, nechce chápat nebo nezná vás názor, stejně vztah s ním brzy ztroskotá a nestojí vám tudíž ani za ty nervy o vánocích
  • Pro příbuzné - Pokud jim na vás záleží, pochopí vás a přijmou, pokud ne, pryč od nich (a pokud jde o příbuzné z partnerovi strany, platí předešlý bod)
  • Pro své děti - Už předškolní špunt moc dobře pozná, jestli se máma s tátou nutí do něčeho co je nebaví a štve a krásné vánoční vzpomínky ani dobrý výchovný příklad pro život mu tím fakt nedáte. Spíš ho naučíte lhát a přetvařovat se. A co hůř, natlučete mu do hlavy stejný nezdravý postoj a předsudky vůči Vánocům, které pak, stejně jako vy, bude razit celý život a zbytečné "trpět". A přitom nejmenším a předškolním dětem k nadšení a štěstí bohatě stačí to "kouzlo Vánoc", kdy venku všechno svítí, hraje a vypadá krásně, školní děti už jsou vaši parťáci a pokud máte zdravý vztah (a nemáte doma rozmazleného špunta, který musí mít všechno, co mají jeho spolužáci) velmi snadno je naladíte na svou vlnu a o dětech 10+ a puberťácích už jsme mluvili.

To vše jsou jen výmluvy a otázky komunikace a snahy něco změnit. A pokud tomu nevěříte, vězte, že já, moje rodina i všichni naši blízcí tak žijeme a je to naprosto super. Stačí se jen obklopit těmi správnými lidmi a s ostatními prostě ten kontakt o svátcích utlumit a je to! Nepřeháníme to s úklidem (jen tak, aby se nám to líbilo), nepečeme tuny cukroví (jen to, co nám chutná a fakt ho sníme), nenutíme se do jídel, která nemáme rádi (kapra jí jen část rodiny, zbytek si dá klobásy), dáváme dárky jen těm, komu chceme (čistě pro radost)… A tak dále a tak dále. Nikdo, koho osobně znám, díky tomu nemá s Vánoci problém a přitom je každý slaví odlišně, včetně pravidelných cest do exotiky, nebo třeba odjezdu mimo civilizaci, někam na chatu v lesích, kde není ani zavedená voda. Těch variant, jak být o svátcích šťastný a spokojený (minimálně stejně, jako kdykoliv jindy během roku) je jen kolem mě zkrátka taková spousta, že prostě nevěřím, že by si tu svou nebyl schopný najít každý. Jen chtít.

Na závěr bych proto vyzvala všechny, kdo mají zájem vyzkoušet mou „geniální“ radu, aby se nebáli a pustili se do toho. A pokud je to na ně příliš rychlé, nebo příliš radikální, tak mám pro vás alespoň malou výzvu. Zkuste si napsat na papír tři věci, které vás na vašich vánocích štvou a letos je prostě nedělejte. Nejezděte na trhy, nepouštějte si žádnou pohádku, uvařte si ke štědrovečerní večeři místo salátu a řízku třeba krupicovou kaši… to je fuk. Výběr i rozsah změn je čistě na vás. Ale zkuste to a uvidíte… Litovat určitě nebudete. A kdo ví, třeba to za rok nebudou jen tři věci… třeba jich bude šest, nebo devět… Nebo všechny! Tak šťastné, veselé a hlavně SVÉ!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz