Článek
V MHD denně potkáváme zástupce celé společnosti. Znáte například hlučné telefonisty, hlídače dveří nebo lidi, kteří zaberou místa svými zavazadly?
1. Hluční telefonisté
Stačí nasednout do pražského metra a hned máte přehled o rodinných problémech, pracovní frustraci a víkendových plánech cizích lidí. Hlasité telefonáty vás vtahují do poslechu konverzací, o které nestojíte. A jako bonus? Videohovory. Jako by nestačilo, že osobu na druhé straně slyšíte. Když máte „štěstí“, spolucestující otočí telefon tak, abyste nebyli ochuzeni ani o obraz a okamžitě tak víte, koho si k danému hlasu máte přiřadit. Jak tomuto novodobému nešvaru můžete čelit?
- Pokud vám vadí hlučné telefonáty, telefonistu požádejte, aby se ztišil. Uvidíte, zda bude vaše žádost vyslyšena. Já jsem v tom spíše skeptická.
- Hlučného cestujícího odfiltrujte tak, že si nasadíte sluchátka a pustíte si do nich hudbu nebo zajímavý podcast.
- Jste-li člověk, kterého zajímají cizí problémy, užijte si ničím nerušený poslech. Není to nic proti ničemu.
2. Cestující, kteří nechají sedět i svá zavazadla
Dopravní prostředek je plný lidí a vy se rozhlížíte po volném místě, kde byste si mohli na chvíli odpočinout. Zaostříte na jediné sedadlo široko daleko, které by mohlo být volné, jenže jsou na něm položena zavazadla. Nebojte, tohle je většinou naštěstí řešitelné.
- Majitele zavazadel slušně požádejte, aby uvolnil místo. Vsadím se, že většina lidí bude reagovat pozitivně a vy si co nevidět sednete.
- Můžete to nechat být a v duchu si třeba alespoň zanadávat.
3. Mistři aromaterapie
Ať už jde o lidi po náročném tréninku, nedostatečnou hygienu nebo konzumaci česneku, cibule či alkoholu, sebemenší zastávkový průvan je pro nás v tyto chvíle vysvobozením. Co můžete udělat pro to, abyste se zápachu vyhnuli?
- Pokud to jde, vyberte si ve voze jiné místo k sezení.
- Nespěcháte-li, můžete dopravní prostředek opustit, počkat na další spoj nebo jít rovnou pěšky. Jistota je jistota.
4. Obchůzkáři s kelímkem
S lidmi, kteří od ostatních cestujících žebrají peníze, se ve vagónech pražského metra setkávám častěji než bych si přála. Několikrát jsem potkala například ženu s papírem, na kterém je text v češtině o její těžké životní situaci. Sama česky nemluví, jen prosebně kouká. Některým cestujícím se lidí v nouzi zželí a přispějí, ale většina lidí dělá, že nevidí ani neslyší. Přiznám se, že patřím do druhé skupiny. A jak se v těchto situacích chovat?
- Nechcete přispět? Stačí jen nesouhlasně zavrtět hlavou, říct ne nebo dotyčného ignorovat.
- Dává-li vám drobná finanční pomoc smysl, klidně přispějte.
5. DJ bez sluchátek
Ano, v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy se v dnešní době můžete stát nechtěným účastníkem koncertu produkovaného z kvalitní reprobedýnky. Řešení?
- Ohraďte se, dotyčnému řekněte, že vám hlučná hudba vadí a zeptejte se, zda by mohl dát volume doprava.
- Pokud pro vás hlučná hudba není problém, užijte si to. Kdo ví, kdy se vám takový koncert, navíc grátis, zase poštěstí.
6. Upovídaní vypravěči
Zážitek s upovídanými lidmi může být někdy příjemný, protože jste si se spolucestujícím padli do noty. Jenže někdy si povídat prostě nechcete a vypravěč vás jen obtěžuje. Co s tím?
- Narovinu řekněte, že na rozhovor nemáte náladu.
- Nasaďte si sluchátka a dělejte, že neslyšíte.
- Neváhejte, vezměte nohy na ramena a urychleně utíkejte pryč.
7. Lhostejní rodiče
Bohužel, některé děti si mohou dovolit vše. Dělají hluk, stojí v botách na sedadle nebo dokonce šplhají po tyčích. A rodiče? Ti dělají, jako by to snad ani nebyly jejich děti. Jaké máte možnosti?
- Situaci ignorujte, nejsou to vaše děti.
- Řekněte rodičům, že pokud si nevšimli, v dopravním prostředku mají dítě, které dělá vylomeniny.
- Nemažte se s tím a napomeňte rovnou akční dítě. Děti někdy poslechnou spíš cizí lidi než vlastní rodiče.
8. Hlídači dveří
Setkali jste se v MHD s lidmi, kteří si stoupnou ke dveřím a když jiní cestující potřebují vystoupit, odmítají se hnout? Zřejmě se bojí, že kdyby vystoupili, o své místo přijdou nebo se jim do dopravního prostředku nepodaří znovu nastoupit. Jak si poradit s touto situací?
- Většinou zabere zdvořilé požádání o uvolnění cesty.
- Pokud dotyčný nereaguje, použijte jemný tlak, například mírným poklepáním na rameno.
9. Cestující pod vlivem
Lidé, kteří to přehnali s alkoholem či drogami, jsou často nejen hluční, ale bohužel také agresivní, což nepřispívá k pocitu bezpečí ostatních cestujících. Co můžete udělat, když takovou osobu potkáte v MHD?
- Minimalizujte s ní kontakt tím, že se přemístíte na jiné místo ve voze.
- Pokud situace eskaluje, upozorněte řidiče.
- Snažte se dotyčného ignorovat a nedávejte podněty ke konfliktu.
10. Šiřitelé bacilů
Kašlající lidé bez zakrytých úst nebo ti, kteří hlasitě smrkají, přináší některým cestujícím obavy o to, aby se také nenakazili. V době zvýšeného výskytu respiračních onemocnění s tímto jevem v MHD musíme počítat a pokud se potřebujeme dopravit z místa na místo, můžeme jen doufat, že máme silnou imunitu.
- Preventivně si můžete nasadit roušku.
- Pokud se bojíte, stáhněte se co nejdál od nemocného. A samozřejmě, umývejte si ruce.
11. Tichá většina
Mezi všemi cestujícími v MHD se nejde většina těch, kteří se prostě přepraví z bodu A do bodu B. Sedí, stojí nebo hledí z okna, ztraceni ve svých myšlenkách, občas s knížkou nebo sluchátky. Buďme vděční, že existují a snažme se být jedním z nich.
Závěrem
V městské hromadné dopravě se denně setkáte s lidmi, kteří vás mohou pobavit, inspirovat, ale také vytočit. Nezapomínejte ale na to, že většina problémů je řešitelná domluvou, nadhledem, sluchátky nebo pořízením kola.
Podělíte se v diskuzi s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti a zážitky z MHD? Který typ cestujících vám zvedá tlak?