Hlavní obsah
Umění a zábava

Adventní kalendáře: dříve umělecká díla, dnes oblíbená tradice

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Unsplash / Elena Mozhvilo

Děti netrpělivě čekají na otevření prvního okénka adventního kalendáře, aby věděly, kdy už konečně přijde Ježíšek. Ale jak tato krásná tradice vznikla?

Článek

Vzpomínáte si na svůj první adventní kalendář? Já na ten svůj od babičky nikdy nezapomenu. Byla jsem šťastná, že mohu každé ráno otevřít okénko s malou čokoládou, které mě přiblížilo ke kouzelnému dni, kdy pod vánočním stromečkem najdu vysněné dárky.

Adventní kalendáře slouží jako zpříjemnění čekání na Ježíška, a ačkoliv jsou ceněné především dětmi, vůbec to neznamená, že by je v oblibě neměli i dospělí. Dnes si můžeme vybrat z čokoládových, kosmetických a třeba také alkoholových kalendářů. Každý si najde ten svůj a někteří rodiče jsou dokonce tak šikovní, že pro děti sami vyrábí adventní kalendáře s drobnými hračkami a jinými překvapeními. Pojďme se ale podívat na jejich původ sahající až do poloviny 19. století.

Předtím, než adventní kalendáře získaly současnou podobu, bývaly uměleckými díly. V roce 1851 vznikl první ručně vyrobený adventní kalendář. Tehdy by si asi jen málokdo dokázal představit, že se z takových kalendářů stane oblíbená, ale i komerční záležitost.

Rozmach adventních kalendářů

První adventní kalendář s otevíracími okénky vydal na začátku 20. století mnichovský tiskař Gerhard Lang. Než k tomu ale došlo, předcházel mu od stejného autora v roce 1908 tištěný kalendář, který měl podobu barevných obrázků přilepených na lepence. Šlo o vystřihovací kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“.

Protože kromě zpříjemnění čekání na Ježíška bylo cílem dětem připomenout vánoční událost popisovanou v Bibli, pod otevřenými okénky adventních kalendářů se ukrývalo překvapení ve formě obrázků, veršíků či citací z Bible a částí příběhu před narozením Ježíše.

Kalendáře se těšily velké oblibě po celém světě a dokud nevypukla druhá světová válka, nebyl důvod, aby nevznikaly další. Po válce se adventní kalendáře naštěstí opět začaly vracet do obchodů ve většině evropských zemí. V každé zemi byly většinou vyráběny v souladu s místními tradicemi a my jsme rádi, že pěkný zvyk adventních kalendářů s otevíracími okénky se zachoval i do současnosti.

Otevírací okénka mají svůj význam

Každé otevřené okénko je malým krokem k Vánocům, ale také symbolickým gestem. Otevírací okénka prý představují nejen zvědavost, ale také vnitřní otevřenost, otevřenost pro druhého člověka, pro dobré věci a v původní křesťanské tradici také otevřenost pro Boha.

Zajímavost na závěr

Adventní kalendáře jsou občas spojeny také s rekordy. Samotnou mě zaujal nejdražší adventní kalendář na světě z roku 2021, za který rodina ve Švýcarsku utratila v přepočtu více než 232 milionů korun.

Kalendář byl vyroben na zakázku návrhářkou Debbie Wingham, která se specializuje na luxusní dárky. Zámožný klient Debbie řekl, že každý měsíc v následujícím roce má v plánu navštívit jinou zemi a potřebuje něco, co dané země bude charakterizovat. Proto měl adventní kalendář místo tradičních čtyřiadvaceti okének jen dvanáct. V tomto článku se můžete podívat, jak vypadal nejdražší adventní kalendář obsahující výrobky značek jako je Chanel, Louis Vuitton, Cartier a další.

Užijte si adventní čas a nezapomínejte na to, že Vánoce by neměly být jen o shonu a dárcích, ale hlavně o radosti, trávení času s vašimi blízkými a také o klidu a pohodě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz