Hlavní obsah
Rodina a děti

Dítě do tří let nepatří do společnosti? Vždyť už od narození je její součástí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Midjourney (generováno AI)

Ilustrační snímek.

19. 9. 10:32

Zejména menší děti jsou nevyzpytatelné a je na rodičích, aby dokázali odhadnout, co si s dětmi mohou dovolit. Asi bych je nebrala rovnou na balet nebo do luxusní restaurace, ale na besídky klidně ano. Někdy ani jinou možnost nemáme.

Článek

Nedávno jsem napsala článek, ve kterém se pohoršuji nad bezohledností některých rodičů na první školkové besídce mé dcery. Ve zkratce šlo o to, že v průběhu, kdy vystupovaly děti, celou dobu měl plačtivý koncert také mladší sourozenec jednoho z účinkujících. Na můj článek včera na Médiu vyšla reakce, jehož autorkou je paní Martina Jarolímková, maminka čtyř dětí (Klobouk dolů, já jsem někdy ráda, že zvládnu své dvě). Jsem vděčná za rozumnou reakci, se kterou ovšem souzním jen částečně.

Děti do tří let nepatří do společnosti

Věta hned v úvodu článku paní Martiny vás možná trochu šokuje. Mě takto samostatně napsaná šokovala, ale když jsem pokračovala ve čtení, začalo mi to dávat smysl a oceňuji, že autorka se snaží být ohleduplná. V tom jsme za jedno, rozcházíme se pouze v tom, jak ohleduplnost zajistit. Pravdou je, že řešení paní Martiny je mnohem efektivnější, ale také radikálnější než to moje.

Děti by na školních akcích neměly podle slov autorky co dělat, protože ačkoliv paní je milující maminkou, děti jsou prostě nevyzpytatelné a nikdy se neví, jak se zrovna v dané chvíli budou chovat, protože nemusí mít například dobrý den nebo je něco bolí a podobně.

Paní Martina říká, že je lepší na tu chvíli, kdy je nějaká besídka, nechat děti někým pohlídat a alespoň se tak vyhneme přezdívce „matka vysírka“. Pěkná přezdívka, pobavila mě, i když bych ji mít nechtěla.

Přezdívky neřeším

Je mi víceméně jedno, co si o mně kdo říká, ale pokud dítě nedělá scény vždy, když přijde mezi lidi, nemám důvod vůbec přemýšlet o tom, že mladší dítě na besídku nevezmu. Pokud začne vyvádět, vyřeším to na místě.

I menší děti by se měly socializovat

Nemyslím si, že je dobré dítě do tří let odepsat ze společenského života jen proto, že by náhodou mohlo zlobit.

Paní Martina současně píše, že dítě je vizitkou rodičů. Máme děti tedy nechávat pro jistotu doma, abychom si nedělali špatnou vizitku? Děti zkrátka někdy zlobí nebo pláčou, protože jsou to právě děti. Jde jen o to, jaký k tomu, jakožto rodiče, zaujmeme postoj. A to je naopak zase naše vizitka. Buď se zachováme ohleduplně a nastalou situaci vyřešíme, nebo v nepříjemné situaci necháme vykoupat všechny okolo.

Malé děti bych nebrala třeba na operu ani do hogo fogo restaurace, ale na akce, jako jsou školkové besídky, děti prostě patří.

Chápu, že pokud má paní čtyři děti, je v úplně jiné situaci a je rozdíl vzít na besídku jedno dítě navíc nebo tři. Uhlídat tři děti na takových akcích, pokud by si každé dělalo, co chce, je snad nemožné a o nervy. Živě si představuji například situaci, kdy se dvě děti dohadují, třetí pláče a čtvrté přednáší básničku na besídce. V tomto případě je asi opravdu nejlepším řešením hlídání.

Nad čím jsem se pozastavovala, bylo hlavně to radikální tvrzení, že dítě do tří let nepatří do společnosti. Patří! Je její součástí, jen záleží, o jakou společnost jde a jak se v ní chováme především my, dospělí.

Paní Martino, děkuji za váš pohled na věc a za to, že jste ohleduplná k ostatním.

Anketa

Patří dítě do tří let do společnosti?
Ano.
58,4 %
Ne.
41,6 %
Celkem hlasovalo 190 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz