Hlavní obsah
Psychologie

Energetičtí upíři lační po empatii. Bohužel na váš úkor

Foto: Midjourney (generováno AI)

Energetickým upírem může být kdokoliv. Kamarádka, se kterou se setkáte v kavárně, kolega, nadřízený či někdo z rodiny.

Vysají z vás energii, aniž by se zakousli. Což o to? Sobě možná uleví, ale vy po setkání s nimi odcházíte jako vymačkaný citron. Bez šťávy a s kyselým výrazem.

Článek

Také se s nimi setkáváte? Já ano, ale naštěstí ne často. Pamatuji ovšem časy, kdy tomu bylo jinak. Čemu vděčím za aktuální stav s minimem energetických upírů v mém okolí? Víte, řekla bych, že v porovnání s minulostí okolo sebe v současnosti nemám o tolik méně lidí, kteří umí vysávat energii, ale myslím si, že jsem si na ně jednoduše zvykla. Vycvičili si mě tak, že mě nechávají částečně chladnou, snažím se je brát s nadhledem i pochopením a díky tomu je už nepovažuji za tak extrémní vysavače energie jako dříve.

Vlastnosti druhých, které z vás vysávají energii, se mohou lišit člověk od člověka, protože každého jedince na chování druhých unavuje něco jiného. Vězte, že se najdou i takoví lidé, kteří si s vlastnostmi vysavačů energie hlavu nelámou, protože si jedou oblíbenou a geniální strategii „jedním uchem sem a druhým ven“. A dobře dělají! Ve finále jsou to totiž oni, kdo zůstanou plni energie. O tyto pohodáře už v následujícím textu nezavadím. Energetičtí upíři se beztak nejčastěji přisávají na empatičtější lidi, kteří jsou ochotni na sebe nechat nahrnout mnohdy malicherné starosti ostatních. Jsou si moc dobře vědomi skutečnosti, že u citlivých a vnímavých lidí najdou přesně to, co potřebují. A že je to na jejich úkor? To už je přeci vedlejší.

Jak poznat vysavače energie?

Uvedu výčet několika situací a vlastností, které mě napadají jakožto důvody vysávající energii.

  • Někoho může dráždit už to, že se dotyčný vysavač energie přiblíží. Ve chvíli, kdy ho zahlédnete, není na co čekat. Zbystříte, střelhbitě berete nohy na ramena a mizíte jako pára nad hrncem. Pokud jste náhodou nestihli vzít roha, vykrucujete se například slovy, že spěcháte. Možná jste ve výmluvách vynalézavější než já, každopádně všechny tyto tanečky děláte jen proto, abyste s vysavačem energie nemuseli prohodit jediné slovo.
  • Nářky a stížnosti. Tráva není dost zelená, kyselo je málo kyselé, nikdo mě nemá rád, všichni na mě kašlou, bolí mě tohleto a tamhleto. A tak dále, a tak dále. Z tohoto rozhovoru si většinou odnesete to, že chronický pesimista řeší malichernosti, o jejichž (ne)důležitosti jej nepřesvědčíte. Tento případ je trochu smutný, protože jde mnohdy o skutečně nespokojené lidi, kteří možná mají i potíže psychického rázu. Těmto lidem, obzvlášť, jsou-li nám blízcí a máme je rádi, bychom se měli snažit pomoct. Empatické vyslechnutí je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat, ale přesto nepopírám, že psychicky náročné to bude pravděpodobně i pro vás.
  • Za vše špatné, co se vysavačům energie děje, obviňují druhé, vyvolávají u nich výčitky svědomí, manipulují a neustále se staví do role oběti.
  • Jste introvert? Pokud ano, možná vás unavuje společnost extrovertů nebo kohokoliv, kdo vás nepustí ke slovu, když už byste konečně rádi něco řekli.

Anketa

Setkáváte se u druhých lidí s vlastnostmi, které vám ubírají energii?
Ano.
96,9 %
Ne.
3,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 980 čtenářů.

Ať se snažím, jak se snažím, nemůžu se ubránit pocitu, že energetičtí upíři žijí tak trochu v omylu. Mají za to, že jsou středobodem vesmíru, ale ve skutečnosti bych je mohla s trochou nadsázky přirovnat k jakési planetce, která čas od času způsobí zatmění Slunce. Vážně si myslí, že starosti mají jen oni? Vždyť ostatní lidi také jistě něco trápí a byli by rádi, kdyby je druhá strana občas vyslechla. Jenže to by se právě musela naučit naslouchat, což je pro někoho nepřekonatelný problém.

Pevně doufám, že to zažíváte jen zřídkakdy, ale právě z takového setkání odcházíte obvykle s hlavou o velikosti pátracího balónu. Dotyčného jste si vyslechli a kromě toho, že jste zjistili, že jeho denním chlebem je řešení malicherností, domů odcházíte unavení, bez energie a radosti. Za celou dobu jste se nedostali ke slovu, a pokud náhodou ano, váš kamarád, známý či kolega hrající roli energetického upíra, okamžitě přehodil výhybku na svou osobu a začal zase znovu, jako otravný flašinet, který hraje stále dokola tu stejnou písničku. Jste-li tak šťastní, že si dotyčný vyslechl i vaše starosti a radosti, můžete si pogratulovat. Funguje oboustranné porozumění, souzníte a v tomto případě pravděpodobně nemáte co dočinění s energetickým upírem.

Ruku na srdce! Nejste náhodou také vysavači energie?

Zkusili jste se zamyslet nad touto neatraktivní možností? Ač si to sice nerada přiznávám, uvědomuji si, že pro někoho mohu být i já energetickým upírem přesto, že se snažím ctít heslo „nedělej jiným to, co nechceš, aby oni dělali tobě“. Je to minimum, které mohu pro dobro věci udělat, ale jak jsem už zmínila, každého člověka mohou vysávat jiné vlastnosti druhých, které si sami nemusíte vůbec uvědomovat.

Jak proti vysavačům energie bojovat?

Bylo by super, kdyby na energetické upíry zabral amulet s česnekem, jenže takhle to bohužel nefunguje a zbývají tedy racionálnější řešení. Abyste měli klid a nemuseli jste se zaobírat starostmi ostatních, aniž by si vás také vyslechli, s vysavačem energie se můžete přestat bavit. Toto řešení je sice možné, ale pokud vás vysává nadřízený nebo blízký rodinný člen, kterého přes všechna negativa milujete a berete ho se vším všudy takového, jaký je, vyhnete se mu pouze stěží. Navíc, vyhýbání není cílem. Pokud se nechceme nebo nemůžeme od vysavače energie úplně odstřihnout, jako obranu bych volila nadhled, toleranci a uvědomění, že každý, včetně nás, má své lepší i horší vlastnosti. To by naše pocity ze setkání s energetickým upírem mohlo alespoň trochu zmírnit.

K energetickým upírům se doporučuje být asertivní. Lze na ně aplikovat také metodu tzv. nenásilné komunikace, kterou v šedesátých letech dvacátého století vytvořil americký psycholog Marshall Rosenberg. Tato metoda by měla pomoct řešit konflikty mezi lidmi na základě identifikace svých potřeb a potřeb druhých. Podle Rosenberga byste se měli zaměřit na následující čtyři složky nenásilné komunikace.

  1. Pozorování: Oceňte, že se vám dotyčný svěřuje.
  2. Pocity: Neagresivně sdělte, co vnímáte jako problém. Můžete začít například slovy „Mám dojem“ nebo „Já to tak vnímám“.
  3. Potřeby: V tomto kroku se nebojte říct, že i vy potřebujete, aby vám daná osoba naslouchala.
  4. Prosby: Zkuste se s dotyčným domluvit, co v budoucnu uděláte lépe, aby byly obě strany spokojené. Domluvit se můžete třeba na vzájemném sdílení osobních záležitostí.

Myslím si, že každý si někdy potřebuje postěžovat nebo sdílet své dojmy, ať už jsou jakékoliv. Podle mého názoru je to naprosto v pořádku, ale vážně bychom měli myslet na to, že většina lidí nechce být jen v roli empatického posluchače.

Nezapomínejme na to, že ačkoliv si připadáme jakkoliv dokonalí, i my můžeme být pro ostatní jedince energetickými upíry díky vlastnostem, které mohou někoho jiného vysávat.

Anketa

Jste empatičtí k lidem, kteří si neustále stěžují?
Ano, má-li jim to pomoct, ráda si je vyslechnu. Je mi jedno, že oni mě neposlouchají.
22,5 %
Ano, ale jen v případě, je-li to vzájemné.
55,8 %
Ne, cizí problémy mě nezajímají, sám/sama mám dost svých starostí.
13,4 %
Jiná odpověď.
8,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 382 čtenářů.

Zdroje:

  • www.psychologie.cz: Emoční upíři
  • Christiane Northrup: Energetičtí upíři. Jak se ubránit vysávání energie. ISBN: 978-80-7625-005-5 (pdf), Metafora, 2018
  • Osobní zkušenosti a pocity autorky článku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz