Článek
Už jste do svého jídelníčku vyzkoušeli zařadit šťavnaté granátové jablko? Tohle exotické ovoce v supermarketu spousta z nás přehlíží a mnohem raději sáhne po jiném ovoci. A přitom je to škoda, protože pod tuhou slupkou granátového jablka se v několika pouzdrech ukrývají stovky osvěžujících a lahodných jadérek, která obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Pojďme se podívat, proč si tahle superpotravina zaslouží víc pozornosti, než se jí dostává.
Původ a význam ve starověké egyptské kultuře
Granátová jablka rostou na marhaníku granátovém. Ten původně pochází z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, ale odtud byl lidmi rozšířen přes Írán do celého Středomoří. Ve starověkém Egyptě byla granátová jablka vnímána jako symbol plodnosti, prosperity a věčného života. Používala se jako obětina božstvům a v egyptských rituálech a umění byla posvátná. Granátová jablka byla často pohřbívána s mrtvými, kterým měla usnadnit jejich cestu na onen svět.
Vliv na zdraví
Granátové jablko je studnicí zdraví prospěšných látek. Z velké části jej tvoří voda – obsahuje jí asi 77 %, což z něj dělá ovoce vhodné pro hydrataci organismu - zejména v teplém počasí nebo po fyzické námaze. Za zmínku stojí také nutriční bohatství a tím i blahodárný vliv na naše zdraví.
Kromě vody v semínkách najdeme draslík, železo, mangan, měď i zinek, vitamin C, některé vitaminy skupiny B a také polyfenoly, které fungují jako silné antioxidanty.
A jaké pozitivní účinky na zdraví má tedy granátové jablko?
- Posiluje imunitu a působí protizánětlivě.
- Podporuje trávení díky vysokému obsahu tříslovin.
- Dokáže snížit krevní tlak a LDL cholesterol. Je prevencí proti ateroskleróze.
- Pomáhá při cukrovce - může snížit inzulinovou rezistenci a snížit hladinu cukru v krvi.
- Obsahuje silné antioxidanty, které odstraňují volné radikály, chrání buňky a tlumí záněty - šťáva z granátového jablka v tomto ohledu předčí většinu ostatního ovoce.
- Vliv na hormonální rovnováhu. Žádné jiné ovoce prý nemá tak velký vliv na mužský i ženský organismus. U obou pohlaví zlepšuje sexuální život, ženám pomáhá při bolestivé menstruaci a menopauze. Vědci zjistili, že granátové jablko může mít efekt jako přírodní afrodiziakum. Dle ní u mužů a žen, kteří po dobu dvou týdnů pili denně sklenici ovocné šťávy, došlo k nárůstu hladiny testosteronu, který zvyšuje sexuální touhu u obou pohlaví.
Jak granátové jablko využít v kuchyni?
Granátové jablko v kuchyni překvapí svou variabilitou - a fantazii se meze opravdu nekladou. Jadérka skvěle chutnají v jogurtu s chia semínky a lžičkou arašídového másla, nebo jen tak samotné. Můžete si z nich připravit také čerstvou šťávu, posypat jimi dezerty nebo ozdobit chlebíčky či jednohubky.
Pokud se chystáte granátové jablko ochutnat poprvé, určitě se vám bude hodit krátký návod, jak z jablka elegantně vydolovat semínka. Šťáva totiž umí napáchat nečekané cákance na pracovní desce, a byla by škoda, abyste si jen kvůli tomu v budoucnu nechali zajít chuť na tohle úžasné a zdravé exotické ovoce.
Anketa
Zdroje: Zdravopedie.cz, Esufarm.com, Dailymail.co.uk, Wikipedie: Granátové jablko, Marhaník granátový