Článek
Do režimu home office jsem přešla před deseti lety, kdy jsem se přestěhovala z města, kde jsem původně pracovala a denně docházela do kanceláře. S prací z domu jsem začínala jako bezdětná a byla jsem zvědavá, jaké to bude. Na jedné straně jsem se těšila na pohodlí, kdy můžu vstávat později, protože stačí pouhý přesun z ložnice do obýváku. Na druhé straně jsem měla obavu z nedostatku interakce s okolím.
Jak budu vnímat změnu, kdy okolo sebe nemám kolegyně? S přechodem na home office končí i společné obědy. Na druhé straně musím přiznat, že tehdy jsem z ryze ženského kolektivu byla už lehce unavená a trocha samoty pro mě byla vítaná.
Pojďme se spolu obecně podívat na výhody a nevýhody práce z domova a poté na můj osobní postoj.
Výhody home office
Flexibilita
Pokud to daná práce umožňuje, jednou z největších výhod je právě flexibilita. Často si můžete lépe plánovat svůj den, abyste měli čas na rodinu, koníčky nebo jiné aktivity.
Úspora času a peněz
Další nespornou výhodou je úspora času a peněz. Pokud jste do kanceláře museli dojíždět daleko od domova, při práci z domova tento problém odpadá. Navíc tak ušetříte i čas a peníze.
Klid na práci
Zanedbatelný není ani větší klid na práci. Když jste doma sami a zrovna okolo vás nepobíhají rozverné děti, máte ideální pracovní prostředí bez rušivých prvků. Můžete se naplno věnovat práci.
Nevýhody home office
Nedostatek sociálního kontaktu
Myslím si, že největším problémem práce z domova je izolace od kolegů a sociální kontakt. V kanceláři se lidé setkávají a společně řeší problémy. Nedostatek sociálního kontaktu může vést časem k osamělosti a v horším případě až k depresím.
Ztráta produktivity
Někteří lidé jsou v domácím prostředí náchylní ke ztrátě produktivity, protože nad sebou nemají přímý dohled a tlak nadřízených. Kromě toho mohou být rušeni také domácími povinnostmi, kterými je například péče o děti nebo domácí mazlíčky.
Pracujeme i v době, kdy bychom měli odpočívat
Mnoho lidí pracujících z domova může mít problém oddělit soukromý a pracovní život. Pokud máme pracovní prostředí v obýváku nebo ložnici, můžeme mít tendenci pracovat i v době, kdy bychom měli odpočívat, což může vést k vyhoření. Pokud máte pocit, že vaše práce vám neumožňuje relaxovat, může to být signál, že potřebujete změnu.
Výhody u mě stále převažují, ale…
I po tolika letech jsem za práci z domova nesmírně vděčná. Její benefity oceňuji o to více, že mám malé děti a když jsou zrovna nemocné, není problém s nimi zůstat doma a můžu u toho i pracovat.
Bohužel vnímám i odvrácenou stránku práce z domova. Po letech mi začíná vadit právě izolace, které je víc než bych si jako introvert přála a někdy z ní pramení pocit prázdnoty.
Uvědomuji si, že mým problémem je také již zmíněná neschopnost oddělit pracovní a soukromý život. Moje pracovní místo je v obýváku a notebook zapínám také v době, kdy bych mohla (nebo spíš měla) odpočívat. Umění odpočinku je moje slabá stránka.
Čas na změnu?
Asi ano. Chvíli jsem přemýšlela nad tím, že bych si našla novou práci a docházela bych zase do kanceláře. V tomto případě ale převažovaly nevýhody a byl by to krok zpět. Půjdu na to jinak.
Bude to boj, ale musím se naučit více odpočívat a stanovit si časové okno, kdy vůbec nezapnu notebook a nebudu prohlížet maily ani na mobilu.
Volné časové okno zkusím využít k načerpání nové energie procházkou, cvičením nebo četbou. A také by to chtělo více sociálního kontaktu.
Myslím si, že toto uvědomění je prvním krokem k úspěšnému řešení situace a že s výše uvedenými kroky přijde i nová energie.