Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Důchod s partnerem: zasloužený odpočinek nebo důvod k obavám?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Midjourney (generováno AI)

Ilustrační snímek.

15. 9. 8:53

Odchod do důchodu je obrovská životní změna, díky které máme možnost s partnerem trávit mnohem více času než tomu bylo doposud. Jde-li o změnu příjemnou nebo ne, záleží na různých okolnostech.

Článek

O důchodech a důchodcích toho v posledních dnech bylo napsáno dost a autoři na toto téma nahlížejí z nejrůznějších pohledů, které jsou někdy bohužel až urážlivé a bez špetky úcty ke stáří.

V tomto článku se budu zamýšlet nad vztahem partnerů, kteří spolu v důchodu začnou trávit celé dny. Nelezou si na nervy? Asi jak kdo.

Já si tento zásah do života zatím vůbec nedokážu představit, ale když slyším příběhy z okolí, říkám si, jestli je vůbec o co stát.

Do důchodu daleko

Je mi 40 let a pokud se důchodu dočkám, mám do něj ještě sakra daleko. V manželství žiju 10 let, jsem spokojená, vychováváme dvě zdravé děti a většinu času trávíme v práci. S manželem se ráno před odchodem do práce rozloučíme, dáme si pusu a těšíme se na to, až se doma večer zase potkáme. Jak to s námi asi bude vypadat za zhruba 30 let?

Ačkoliv 30 let je dlouhá doba, předpokládejme, že spolu vydržíme a nadále spolu budeme žít spokojený život přesto, že zrovna teď se v okolí spousta párů rozchází. My si tuhle variantu vůbec nepřipouštíme a pokud máme spory, většinou jde o malichernosti.

Asi jako každý, i my s manželem máme své stinné stránky, které nás u toho druhého už teď někdy štvou a jsme si toho moc dobře vědomi. Přiznávám, že někdy jsem i ráda, že si od sebe díky pracovnímu životu odpočineme a manžel to vnímá stejně. Každý potřebuje občas prostor sám pro sebe. Ovšem právě důchod v tomto ohledu přinese radikální změnu.

Změnu k lepšímu?

Chtěla bych věřit, že ano, ale trochu se obávám, že díky této změně, spojené navíc s nemilosrdným stářím, vyplavou více na povrch naše špatné vlastnosti a že si díky tomu začneme lézt na nervy minimálně do doby, než si na důchodový režim zvykneme. A do té doby to může být změna k horšímu. Ostatně to potvrzuje i několik párů, kteří už spolu v důchodu jsou. Sousedka mi říkala, že na začátku důchodu s partnerem vážně přemýšlela nad rozvodem, což je docela děsivé.

Je-li důchod změna k lepšímu, závisí na různých faktorech. Zmíním tři, které mě zrovna napadají.

  • Zdraví: Pokud jste zdravotně v pořádku, můžete chodit a nemáte ani jiné vážnější neduhy, důchod si ještě můžete aktivně užít. Je důležité vyrazit ven, mezi lidi, s partnerem či kamarádkou na kafíčko nebo jen na procházku. Máte-li zdravotní problémy a spoustu času trávíte u lékaře, je to horší. Stroj času ale nezastavíte a dřív nebo později zdravotní problémy obvykle přijdou.
  • Peníze: Ať chcete nebo ne, důležitá je také finanční stránka. Abyste měli na jídlo, případně na nějaké výlety nebo dovolené, pokud jste stále aktivní.
  • Rodinné vztahy: Pokud v důchodu s partnerem bude docházet k častým neshodám, doma si to asi moc užívat nebudete. Možná už před důchodem tušíte, že by to takto mohlo být, a proto se do důchodu nehrnete a nejraději byste přesluhovali. Je to smutné, ale i to se v některých případech děje.

Inspirativní sousedka

O dvě patra pod námi bydlí velmi milá 85letá paní, které před 4 lety zemřel manžel a ona tak zůstala sama. Začala mít zdravotní problémy a nějakou dobu jen chřadla a já jsem o ni měla obavu. Trable naštěstí s pomocí rodiny překonala a když jsem ji jednou doprovázela na procházce s kočárkem, vykládala mi svůj pohled na důchod a stáří. „Víte mladá paní, to stáří je hrozné. Sice už skoro nemůžu chodit, ale každý den musím vyrazit z domu na procházku. Kdybych to neudělala, je to konec. Člověk nemůže zůstat zavřený v bytě. Večer si zalezu do postele, přečtu si detektivku a jsem spokojená.“

Tato paní je pro mě ukázkou toho, jak by měl vypadat správný náhled na život. Je neustále usměvavá a pozitivní, bere život takový, jaký je a přesto, že už špatně slyší, dá se se mnou a dětmi vždy do řeči. Někdy si povídáme opravdu dlouho a jsem za to ráda. Myslím si, že pokud má být důchod jakousi výhrou, je ho potřeba vzít za ten správný konec.

Příprava půdy pro šťastný důchod s partnerem

Podle mého názoru spokojenosti v důchodu můžeme jít tak trochu naproti. Chovejme se k sobě hezky, plánujme si společné aktivity, nebuďme na sebe zlí a i když to je někdy těžké, neměli bychom zapomínat na toleranci.

O důchodu toho zatím mnoho nevím, napsala jsem jen úvahu z pohledu čtyřicátnice. Potěší mě, pokud se o své postřehy a zkušenosti podělíte formou kultivované diskuze bez urážek. Možná už v důchodu jste a pokud ne, třeba nad ním uvažujete úplně jinak než já.

Anketa

Těšíte se na důchod s partnerem?
Ano, máme skvělý vztah a důchod nám ho nepokazí.
58,8 %
Ne, máme už teď „Itálii“ a bojím se, že důchod ji jen umocní.
17,6 %
Ne, přesto, že žijeme spokojený partnerský život.
13,2 %
Jiná odpověď.
10,4 %
Celkem hlasovalo 68 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz