Článek
Lupací kuličky
Pámelník bílý známe především jako bílé kuličky, které jsme v dětství sbírali za jediným účelem. Při šlápnutí na ně jsme se dočkali specifického lupnutí. Dodnes si pamatuji zaneřáděné slizké chodníky a špinavé podrážky bot. Protože tento keř nevyrostl jen pro srandu dětem, povíme si o něm více.
Pámelník bílý
Keř s lupacími kuličkami se nazývá pámelník bílý a jde o velmi odolný keř z čeledi zimolezovitých. Jeho původ byste hledali v Severní Americe, ale v Česku zdomácněl jako hojně vysazovaná okrasná dřevina dorůstající do výšky až dva metry, i když se rozrůstá spíše do šířky. Zdobí živé ploty, roste v zahradách, parcích i na loukách. Daří se mu prakticky kdekoliv.
Kvete od června do srpna a jeho drobné bělorůžové květy rostoucí v hroznech jsou nektarovým rájem pro včely a motýly. Plody jsou bílé bobule s houbovitou dužinou, na keři vydrží i po opadání listů a někde je najdeme i v zimě. Slouží jako doplněk výživy pro ptactvo.
Pozor na jedovatost
Pro zvířata i lidi jsou plody pámelníku bílého mírně jedovaté, a to kvůli obsahu saponinů a alkaloidu chelidoninu. Po požití hrozí bolesti hlavy, nevolnost či zvracení. V těžkých případech, po konzumaci většího množství, se mohou objevit závažnější problémy trávicího traktu nebo i bezvědomí.
Dříve využívaný v lidovém léčitelství
Bobule pámelníku bílého měly své místo také v lidovém léčitelství. Kdysi se jimi potírala kůže při popáleninách a sloužily k léčbě opruzenin. Odvar z kořenů a natě se používal například při potížích s močovými cestami, při pohlavních chorobách či tuberkulóze a čaj připravený z kořenů byl prý nápomocný k čištění po porodu.
Závěrem
Pámelník bílý je oblíbený i současnou generací dětí. Stále rády přišlapují bílé kuličky a baví je praskající zvuk. Pokud ale zvažujete, zda si tento keř pořídit na zahradu, kde běhají malé děti a zvířata, opatrnost je vzhledem k jedovatosti na místě.
Anketa
Zdroje: