Článek
Kromě toho, že ve spoustě domácností je tradicí odstrojování vánočního stromečku 6. ledna, jde také o den svátku Zjevení Páně, kterým fakticky vrcholí a končí Vánoce. Svátek Tří králů nám připomíná okamžik, kdy se Kristus nezjevuje pouze izraelskému národu, ale všem.
Tři králové, přesněji označováni jako Mudrci z Východu, jsou postavy z Matoušova evangelia, které se přišly poklonit narozenému Ježíši, uctily jej jako krále a obdarovaly zlatem, kadidlem a myrhou.
V Novém zákoně se ale nepíše o tom, že mudrcové byli tři, že byli králové a už vůbec zde není zmínka o jejich jménech. Vzhledem k tomu, že Ježíš dostal tři dary, předpokládalo se, že i mudrcové byli tři a později dostali jména, jak je známe dnes.
Mágové, mudrcové a nakonec králové
Pokud byste si přečetli nejstarší řecky psané rukopisy Matoušova evangelia, dozvěděli byste se, že z Východu přišli mágové, kteří byli teprve v pozdějších překladech bible označováni jako mudrcové. Za krále je vzhledem k přineseným darům později označila západní křesťanská tradice. Jména Kašpar, Melichar a Baltazar, která byla králům přisouzena, prý odkazují na jejich arabský, babylonský a perský původ.
Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.
Matoušovo evangelium dále vypráví, jak král Herodes, který měl silnou obavu o své postavení, poslal mudrce do Betléma a požádal je, aby mu pak oznámili, kde se miminko nachází. Velmi uznávanou vědou byla astrologie a právě hvězda mudrcům ukazovala cestu až k domu, kde byl Ježíš s Marií.
Protože mudrcové krutému Herodovi neprozradili místo narození Ježíše, Herodes nechal zabít všechny chlapce do věku dvou let, ale Josef s Marií a Ježíšem se díky pokynu ve snu zachránili útěkem do Egypta.
Nápis na dveřích domů
Podle dostupných informací má značka K+M+B, psaná na dveře zpravidla 6. ledna posvěcenou křídou, jiný význam než počáteční písmena jmen Tří králů a znaménko plus vlastně není plus, nýbrž křížek.
Značka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † představuje formuli požehnání. Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna a Ducha Svatého.
Ve skutečnosti se jedná o zkratku latinského Christus mansionem benedicat, což v překladu znamená Kristus žehnej tomuto domu.
Zdroje:
- V článku jsou použita následující hesla z české Wikipedie: Tři králové, Evangelium podle Matouše.