Článek
Z nuly se vypracoval na mistra v oboru
Zhou Yi se narodil v roce 1983 do průměrné rodiny v čínské provincii Sečuán. Rodiče proto očekávali, že bude tvrdě studovat, aby získal lukrativní práci. Mladík však ve škole příliš neprospíval – učení ho nudilo a tajně snil o tom, že bude vyrábět figurky z těsta, které mají v Číně dlouholetou tradici.
Po trápení na střední škole se tedy rozhodl vyzkoušet studium na Sečuánské kulinářské univerzitě, kde konečně získal příležitost k vytváření prvních figurek. Ale byl to teprve začátek dlouhé a trnité cesty:
Zavřel jsem se ve studiu, vyráběl cukrovinky, válel nudle a lepil cukrové postavičky od rána do noci, skoro jsem ani nevycházel ven.
Tradiční těstové figurky se dělají ze směsi pšeničné mouky a lepkavé rýže. Zhou Yi sice ovládl techniku jejich tvorby, ale stále nebyl spokojený – chtěl mít totiž své výrobky propracované do nejmenších detailů. Hledal proto jiný, tvárnější materiál, inspiroval se západními recepty a objevil fondán. Ani ten však nebyl pro ambiciózního cukráře dostačující. Další rok tedy strávil tím, že vylepšoval jeho vlastnosti, až vyvinul vlastní recepturu.
Vytvořil fondán tak flexibilní, že se chová jako papír – je tenký, poloprůsvitný a dá se snadno srolovat. Díky tomu umožňuje vytvářet realisticky vyhlížející šaty, účesy nebo šperky. Každá postavička se navíc honosí filigránskými detaily – odleskem a třpytem na řasách, nadýchanými vlasy a propracovaným make-upem.
Pozadu ale nezůstávají ani kulisy s motivem květin či zvířat, které podtrhují živoucí vzhled sladkého umění:
Nejčastějším námětem Zhou Yiho tvorby jsou osobnosti nebo mytologičtí tvorové z tradiční čínské kultury, jež chce tímto způsobem propagovat. Se svou první fondánovou postavičkou, císařovnou Wu Zetian, vyhrál v roce 2017 hlavní cenu v soutěži Cake International v britském Birminghamu.
Cukrářské řemeslo k dokonalosti nestačí
Aby figurky vypadaly jako živé, cukrářské řemeslo samo o sobě nestačí. Zhou Yi dodává, že si musel podrobně nastudovat lidskou anatomii, přičemž u květin nebo zvířat hledá inspiraci v přírodě. Při vytváření historických postav se pak seznamuje i s módou daného historického období.
Uznává totiž rčení, že „ďábel tkví v detailu“ a „je lepší cestovat deset tisíc mil, než číst deset tisíc knih.“ Proto si rád vše zkouší na vlastní kůži a je vděčný, když může vycestovat do zahraničí. Jednak tím získává nové poznatky, a jednak tím naplňuje své předsevzetí šířit povědomí o tradiční čínské kultuře.
Svá díla ale šikovně prezentuje i na mezinárodní scéně, a to prostřednictvím sociálních sítí, kde si vysloužil přezdívku Cukrový král (Sugar King). Nejvíce sledujících má na čínské sociální síti Weibo, ale najdete ho i na známějších platformách jako je Instagram, Facebook nebo YouTube.
Závěr
Postavičky, které Zhou Yi vytváří, připomínají na první pohled spíše porcelánové panenky než figurky z cukrové hmoty. Své řemeslo posunul na úroveň, kde se stírá hranice mezi cukrářským uměním a sochařstvím, a není proto divu, že jeho výtvory upoutaly pozornost lidí po celém světě.
Pokud vás téma zaujalo, neváhejte se podělit o své názory v anketě nebo v diskuzi a sdílejte článek na sociálních sítích.
Anketa
Zdroje:
- Zhou Yi | fondantstory.wordpress.com
- Enchanting Dough Figurines | chinatoday.com.cn
- The Exquisite Fondant Sculptures of China’s Sugar King | odditycentral.com
- China’s “Sugar King” creates the most incredible cake decorations | news.cgtn.com
- Chinese cake artist stuns the world with historical fondant art | china.org.cn
- China’s “Sugar King” creates the most incredible cake decorations | youtube.com
- Sugar King ZhouYi - 周毅 | facebook.com
- skzhouyi | instagram.com
- Sugar King Zhou Yi | youtube.com
- Fondán | cs.wikipedia.org