Hlavní obsah

Přijetí eura v ČR? Ne, ale

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hospodářské noviny

Eurové bankovky

26. 10. 10:34

Euro v Česku stále není oficiální měnou, ale náš stát s ním stále raději řeší své každodenní starosti.

Článek

Euro v Česku stále není oficiální měnou. Náš stát se oficiálně k přijetí společné evropské měny příliš nemá, alespoň to tedy tvrdí. Realita je ovšem trochu odlišná a čistě pragmatická. Z důvodu levnějšího financování náš stát již emituje dluhopisy v eurech, staví dálnice za eura, umožňuje firmám účtovat v eurech a brzy snad již přibude i možnost mezd v eurech.

Další méně známou oblastí pragmatického přechodu ke společné evropské měně je vypořádávání mezinárodních smluv a závazků. Například počátkem roku 2022 naše vláda uzavřela dohodu o těžbě v dolu Turów s polskou stranou. Kromě různých opatření ke zmírnění vlivu těžby na životní prostředí byla součástí dohody i platba polské strany. V Polsku je oficiální měnou Polský zlotý, ale přesto si dvě země s národními měnami zaplatili v eurech. Celá částka polské strany pak činila 45 milionů eur.

I sousední Polsko se tváří, že se ho euro netýká, ale realita je poněkud pragmatičtější. Euro je prostě levnější, jednodušší a všude ho akceptují, dokonce si ho radši než vaši národní měnu vezmou i vaši sousedé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz