Hlavní obsah
Aktuální dění

ASEAN jako vojenská aliance? Proběhlo vůbec první společné vojenské cvičení

Foto: Evropské hodnoty

Indonésie vedla historicky první společné vojenské cvičení 10 členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a Východního Timoru (který nedávno požádal o vstup do sdružení).

Článek

Cvičení s kódovým označením ASEAN Solidarity Exercise (ASEX 2023), které trvalo od 19. do 23. září, nemělo bojový charakter a sestávalo z námořních a pozemních aktivit s prvky humanitární pomoci a pomoci při katastrofách (Humanitarian Assistance and Disaster Relief, zkráceně HADR), námořní bezpečnosti, pátrání a záchrany, lékařské evakuace a boje proti pirátství. ASEAN je nevojenská aliance, a tak je otázka vzájemné spolupráce mezi deseti členskými státy poměrně nová. Zároveň však její význam stále roste v souvislosti s výzvami, jako je zhoršování životního prostředí a klimatická krize, rostoucí agresivita Pekingu v Jihočínském moři a potenciální čínská invaze na Tchaj-wan.

Jaké jsou širší souvislosti?

Indonéský vojenský velitel Yudo Margono řekl, že ASEX 2023 je „o ústředním postavení ASEANu“. Cvičení se konalo v okolí ostrova Batam, který sousedí se Singapurem na východním ústí Malackého průlivu. Výběr místa a zúčastněných stran jasně ukazuje, že jde o snahu ASEANu ukázat akceschopnost svých členů při reakci na regionální krize různého původu. Důležité je, že cvičení rovněž znovu potvrdilo strategický význam sdružení ASEAN, zejména ve světle rostoucího počtu minilaterálních úmluv týkajících se bezpečnosti, jako je Quadrilateral Security Dialogue (čtyřstranný bezpečnostní dialog, zkráceně Quad) a dohoda o ponorkách s jaderným pohonem AUKUS, které vyvolaly otázky ohledně úlohy ASEANu při utváření regionální dynamiky.

Proč je to důležité?

Podle Dr. Rahmana Yaacoba, výzkumného pracovníka programu pro jihovýchodní Asii v Lowyho Institutu, je význam nedávno skončeného ASEXu 2023 trojí. Za prvé lze cvičení považovat za signál velmocím, že ASEAN má zájem na regionální námořní bezpečnosti a byl by schopen cvičení zprostředkovat. To je důležité zejména kvůli rostoucí agresivitě Číny a jejích územních nároků v Jihočínském moři. Přestože ASEAN stále není jednotný v názoru na rostoucí asertivitu Pekingu v regionálních vodách, cvičení ukazuje, že existuje potenciál pro změnu – včetně zapojení států, které si v regionu nedělají nároky, jako je Indonésie, do společného řešení otázky Jihočínského moře.

Za druhé, cvičení umožnilo vojenským silám ASEANu vybudovat si vzájemnou důvěru bez zapojení vnějších sil. Za třetí, cvičení ASEX 2023 přispělo k budování námořních sil ASEANu. To je obzvláště důležité vzhledem k častým přírodním katastrofám v jihovýchodní Asii, které mohou vyžadovat hromadnou evakuaci. Kromě toho je nezbytné vzít v úvahu, že spolupráce ASEANu by byla nezbytná v případě potenciální čínské invaze na Tchaj-wan. Zároveň si musíme uvědomit, že na Tchaj-wanu v současné době žije a pracuje více než 730 000 obyvatel jihovýchodní Asie.

Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-pacifik aktuálně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz