Článek
Ve Velké síni lidu se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pingem (習近平), zatímco čínský premiér Li Čchiang (李强) ho ujistil o jejich „starém přátelství“. Účelem návštěvy bylo symbolicky stvrdit zlepšení diplomatických a obchodních vztahů, na němž začala pracovat nová australská vláda po vítězství ve volbách minulý rok.
Jaké jsou širší souvislosti?
Čínský vůdce měl v tento den napilno, neboť se ve stejný den setkal s premiéry Kuby a Srbska a s místopředsedou jihoafrické vlády. Téma, které dominovalo čtyřdennímu programu premiéra Albanese v Číně, byl bilaterální obchod a byznys. Za účasti více než 250 zástupců australských společností navštívil výstavu Expo v Šanghaji. Delegaci doprovázel poměrně velký počet australských novinářů, kteří dostali krátkodobá víza, aby mohli informovat o úspěchu návštěvy přímo na místě.
Posledních pět let bylo v australsko-čínských vztazích chladných a náročných. Peking se rozčiloval nad požadavkem Scotta Morrisona na vyšetření původu COVID-19, zákazem Huawei v australské síti 5G, ostrou kritikou porušování lidských práv a vystupování proti čínské regionální expanzi. Čína nakonec uvalila obchodní cla a omezení na australské víno, hovězí maso, humry, ječmen a další zemědělské produkty.
Postupem času však Peking některé obchodní bariéry zrušil a podle Jün Ťiang, bývalé politické poradkyně australské vlády, byla australská ekonomika překvapivě odolná a důsledky čínského hospodářského nátlaku nenapáchaly tolik škod, jak se očekávalo. Přesto premiér usiluje o posílení hospodářské spolupráce s „nejdůležitějším obchodním partnerem“ Austrálie.
Jen pár týdnů před návštěvou byla z vězení propuštěna Čcheng Lej (成蕾), australská novinářka, která byla v roce 2022 zadržena v Číně za údajné sdílení státního tajemství v zahraničí. Dr. Jang Cheng-ťün (楊恒均) už takové štěstí neměl. Tento australský demokratický aktivista a blogger čínského původu, který byl v roce 2019 zadržen za špionáž, stále čeká na verdikt soudu. V jeho případě byla jednání neúspěšná i přes vážné obavy o jeho zhoršující se zdravotní stav. Zdá se, že čínské úřady nemají zájem vyměnit svého bývalého diplomata a agenta tajných služeb za víno a humry.
Albanesova návštěva Číny, naplánovaná k příležitosti 50. výročí australsko-čínských diplomatických vztahů, je označována za vysoce symbolickou a jako průlom ve vztazích mezi Čínou a Austrálií. I proto, že Čína čelí vážným domácím problémům, které ji oslabují, a její ekonomika zpomaluje, nešlo o další ukázku klanění se čínskému císaři. Čína a Austrálie se nyní těší vyrovnanějším vztahům. Je nepravděpodobné, že by Austrálie podpořila zájem Pekingu získat členství v Komplexní a progresivní dohodě pro transpacifické partnerství (CPTPP), důležitého regionálního obchodního paktu. Podle australských představitelů zůstává pozice Austrálie k Jihočínskému moři, právnímu státu a mezinárodním vodám neměnná.
Zatímco obě země jsou nadále v některých otázkách v rozporu, a to včetně australského zákazu používat technologii čínského technologického giganta Huawei v sítích 5G, vztahy se postupně zlepšují. Peking stále zakazuje dovoz mědi a dřeva, ale vrátil se k nákupu australského oleje, hovězího masa, pšenice a ječmene. Spor u Světové obchodní organizace týkající se importu australského vína byl pozastaven po rozhodnutí Číny přezkoumat svá cla na australské víno.
Proč je to důležité?
Austrálie je důležitou středně velkou mocností v indickopacifické oblasti, která se snaží udržet si svůj strategický vliv. Po návštěvě Pekingu se delegace nevrátila do Austrálie, ale pokračovala na Fórum tichomořských ostrovů (Pacific Islands Forum) na Cookových ostrovech, kde s partnery diskutovala zejména o klíčových otázkách životního prostředí. Austrálie má spoustu domácích úkolů, jelikož chce zůstat regionálním lídrem a udržet si sféru vlivu v regionu.
Albanese opakuje svou mantru „spolupracovat s Čínou, kde můžeme, nesouhlasit, kde musíme a angažovat se v našem národním zájmu“. Zkušenější světoví lídři ho varují, aby byl se svým optimistickým vnímáním Číny opatrný. Zda dokáže udržet i druhou část svého předsevzetí, ukáže až čas.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-pacifik aktuálně.