Článek
Tyto společnosti mají Rusku pomáhat dále obcházet sankce doposud uvalené Evropskou unií. Nové sankce by měly být vyhlášeny v době, kdy se blíží druhé „výročí“ ruské invaze do Ukrajiny. Evropská unie tak chce ukázat, že se členské státy nebojí sankcionovat firmy i z ČLR, pokud jde o obcházení sankcí vůči Rusku.
Jaký je širší obrázek?
ČLR je klíčovým spojencem Ruské federace. Díky obchodu se zbožím mezi ČLR a Ruskem jsou ruské síly schopny udržet své pozice v Ukrajině.
Agentura Bloomberg jako první informovala o tom, že Evropská unie plánuje rozšířit seznam obchodních omezení o další společnosti. Očekává se, že tyto sankce budou oznámeny a schváleny před 24. únorem (výročí 2 let od ruské invaze do Ukrajiny). Důležité je, že součástí tohoto nového seznamu mají být i společnosti z ČLR. Doposud nebyly čínské společnosti nikdy sankcionovány kvůli jejich obchodu s Ruskem, který může, zejména díky tzv. zboží dvojího užití (zboží, které může mít vojenské i civilní využití), pomoci Rusku v dalším válečném úsilí.
Není to však poprvé, co se orgány Evropské unie pokusily o podobný krok. Již v loňském roce Evropská komise zařadila na sankční seznam společnosti z pevninské Číny, ale na nátlak členských států je z něj vyřadila, protože Peking nabídl ujištění, že ruskou invazi do Ukrajiny nepodporuje.
V čem je tedy dnešní situace jiná? Na prosincovém summitu v Pekingu sdělil předseda Evropské rady[OM2] Charles Michel čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že Evropa vypracovala seznam společností podezřelých z dodávek zboží dvojího užití do Ruska. Nyní tedy máme předsedu orgánu zastupujícího členské státy, který již o tomto kroku informoval čínského prezidenta. To vše naznačuje, že sankce vůči společnostem z Čínské lidové republiky mají nyní mnohem větší šanci na schválení členskými státy. V loňském roce navíc vyšlo najevo, že ČLR dodávala Rusku materiál a zboží, které mělo být použito při invazi do Ukrajiny. Čínské sliby tedy nebyly dodrženy.
Peking okamžitě reagoval, že tyto plánované sankce jsou nezákonné a že je připraven hájit práva čínských podniků.
Proč je to důležité?
Tímto krokem dává Evropská unie nejen ČLR jasně najevo, že podpora ruské agrese nebude tolerována a že není možné obcházet pravidla EU. V případě uvalení těchto sankcí bude obchod mezi evropskými společnostmi a vybranými čínskými firmami legálně znemožněn. Tento konflikt mezi EU a Čínou může být jakousi předzvěstí možné budoucí eskalace, neboť v EU probíhá debata o uvalení cel na čínské elektromobily.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.