Článek
Co se děje?
Očekává se, že v roce 2025 dozná politické klima po celém světě mnoha změn. Kromě opětovného nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu – oficiálně potvrzeného 6. ledna – se budou konat prezidentské i parlamentní volby v několika státech Evropské Unie a v Austrálii. Političtí představitelé i odborníci si zřejmě více než kdy jindy uvědomují možnost zasahování do voleb prostřednictvím sociálních médií. Debata se točí zejména kolem jednoho jména, a to amerického miliardáře a budoucího vládního úředníka Elona Muska.
Jaké jsou širší souvislosti?
Musk za svůj politický vzestup vděčí své otevřené podpoře Donalda Trumpa během amerických prezidentský voleb v roce 2024. Byl vůbec největším dárcem v rámci předvolební kampaně a získal tak značný vliv na veřejnost. Například v říjnu 2024 oznámil 211,6 milionu svých příznivců na platformě X (kterou sám vlastní) že až do ukončení voleb postupně rozdá republikánským voličům 1 milion dolarů. Po svém listopadovém vítězství Trump oznámil, že se Musk, který nemá s politikou žádné zkušenosti, bude podílet na vedení nového Ministerstva pro efektivitu vlády (Department of Government Efficiency).
Nyní se Musk začal zaměřovat na Evropu. Ve svých nedávných příspěvcích na X Musk propaguje krajně pravicové myšlenky, šíří dezinformace a kritizuje evropské a kanadské vládní představitele. Jeho projevy na síti, které zahrnují příspěvky osobního rázu, urážky nebo veřejné ankety, ale také živé přenosy s německými krajně pravicovými politiky, odsoudili francouzský prezident, německý kancléř i britský a španělský premiér.
V pondělí 6. ledna vedoucí představitelé a zákonodárci Evropské unie vyzvali Brusel, aby proti tomuto vlivu bojoval právními kroky. Podle Evropské komise je možné, že by na základě nového souboru pravidel EU o digitálních službách mohl být Musk právně stíhán.
Musk však není jedinou silou, která v současnosti ovlivňuje evropskou politiku. Rumunský ústavní soud zrušil 6. prosince 2024 prezidentské volby pouhé dva dny před závěrečným kolem hlasování. Zdůvodnil to vměšováním Kremlu a politickou reklamou šířenou Ruskem přes TikTok. Opakování voleb je plánováno na květen 2025.
Proč je to důležité?
Dá se očekávat, že EU bude při postupu proti zahraničnímu vměšování vycházet z Nařízení o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) z roku 2022. Tak tomu bylo i v červenci loňského roku, kdy EU zjistila, že společnost X z hlediska DSA porušila hned několik ustanovení. Nyní má být jedním z kritérií pro případné právní kroky míra, do jaké lze Muskův livestream s Alicí Weidel z AfD považovat za nepřiměřené zvyšování předvolební publicity této politické strany. Vzhledem k tomu, že volby do Německého spolkového sněmu se konají již 23. února, je časový prostor pro realizaci jakýchkoli protiopatření, která by zastavila vměšování do jedněch z nejdůležitějších voleb v Evropě, velmi malý.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.