Hlavní obsah
Názory a úvahy

Musk a ti druzí: jak se v Evropě ovlivňují volby

Foto: Photo by Larissa Avononmadegbe on Unsplash.com

V roce 2025 dozná politické klima po celém světě mnoha změn. Nejen v Evropě se teď debata točí kolem zasahování do voleb prostřednictvím sociálních médií. V diskuzi vyvstává především jedno jméno - Elon Musk.

Článek

Co se děje?

Očekává se, že v roce 2025 dozná politické klima po celém světě mnoha změn. Kromě opětovného nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu – oficiálně potvrzeného 6. ledna – se budou konat prezidentské i parlamentní volby v několika státech Evropské Unie a v Austrálii. Političtí představitelé i odborníci si zřejmě více než kdy jindy uvědomují možnost zasahování do voleb prostřednictvím sociálních médií. Debata se točí zejména kolem jednoho jména, a to amerického miliardáře a budoucího vládního úředníka Elona Muska.

Jaké jsou širší souvislosti?

Musk za svůj politický vzestup vděčí své otevřené podpoře Donalda Trumpa během amerických prezidentský voleb v roce 2024. Byl vůbec největším dárcem v rámci předvolební kampaně a získal tak značný vliv na veřejnost. Například v říjnu 2024 oznámil 211,6 milionu svých příznivců na platformě X (kterou sám vlastní) že až do ukončení voleb postupně rozdá republikánským voličům 1 milion dolarů. Po svém listopadovém vítězství Trump oznámil, že se Musk, který nemá s politikou žádné zkušenosti, bude podílet na vedení nového Ministerstva pro efektivitu vlády (Department of Government Efficiency).

Nyní se Musk začal zaměřovat na Evropu. Ve svých nedávných příspěvcích na X Musk propaguje krajně pravicové myšlenky, šíří dezinformace a kritizuje evropské a kanadské vládní představitele. Jeho projevy na síti, které zahrnují příspěvky osobního rázu, urážky nebo veřejné ankety, ale také živé přenosy s německými krajně pravicovými politiky, odsoudili francouzský prezident, německý kancléř i britský a španělský premiér.

V pondělí 6. ledna vedoucí představitelé a zákonodárci Evropské unie vyzvali Brusel, aby proti tomuto vlivu bojoval právními kroky. Podle Evropské komise je možné, že by na základě nového souboru pravidel EU o digitálních službách mohl být Musk právně stíhán.

Musk však není jedinou silou, která v současnosti ovlivňuje evropskou politiku. Rumunský ústavní soud zrušil 6. prosince 2024 prezidentské volby pouhé dva dny před závěrečným kolem hlasování. Zdůvodnil to vměšováním Kremlupolitickou reklamou šířenou Ruskem přes TikTok. Opakování voleb je plánováno na květen 2025.

Proč je to důležité?

Dá se očekávat, že EU bude při postupu proti zahraničnímu vměšování vycházet z Nařízení o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) z roku 2022. Tak tomu bylo i v červenci loňského roku, kdy EU zjistila, že společnost X z hlediska DSA porušila hned několik ustanovení. Nyní má být jedním z kritérií pro případné právní kroky míra, do jaké lze Muskův livestream s Alicí Weidel z AfD považovat za nepřiměřené zvyšování předvolební publicity této politické strany. Vzhledem k tomu, že volby do Německého spolkového sněmu se konají již 23. února, je časový prostor pro realizaci jakýchkoli protiopatření, která by zastavila vměšování do jedněch z nejdůležitějších voleb v Evropě, velmi malý.

Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz