Článek
Co se děje?
V roce 1988 zřídilo tchajwanské ministerstvo hospodářství Mezinárodní fond pro rozvoj hospodářské spolupráce (International Economic Cooperation Development Fund, IECDF), který byl v roce 1996 restrukturalizován na Mezinárodní fond pro spolupráci a rozvoj (International Cooperation and Development Fund, ICDF) s cílem zefektivnit rozvojové půjčky a technickou pomoc „rozvojovým zemím“. Od té doby se tchajwanská politika oficiální rozvojové pomoci (ODA) rozšířila na země nepatřící mezi diplomatické spojence Tchaj-wanu a jeho neoficiální partnery a její charakter se změnil tak, že se více zaměřuje na dlouhodobé projekty.
Jaké jsou širší souvislosti?
Ačkoli Tchaj-wan neudržuje formální diplomatické vztahy s mnoha zeměmi, jeho neformální ekonomické vztahy, vzdělávací výměny, mezilidské vazby, diplomacie na nižší úrovni a zahraniční pomoc se staly důležitými nástroji zahraniční politiky. Tchajwanský program oficiální rozvojové pomoci, který patří mezi výše zmíněné nástroje, se zaměřuje především na technickou pomoc a budování kapacit, včetně specializovaného vzdělávání v oblasti zdravotnictví, zemědělství, technologií, inženýrství a ochrany životního prostředí. V roce 2023 vyčlenil Tchaj-wan z položky svého rozpočtu vyhrazené na mezinárodní spolupráci a rozvoj přibližně 468 milionů USD na programy, které splňují definici oficiální rozvojové pomoci dle OECD.
Bílá kniha mezinárodní spolupráce a rozvojové politiky Tchaj-wanu z roku 2023, která po více než deseti letech představuje první aktualizaci Bílé knihy politiky zahraniční pomoci z roku 2009, odráží změnu přístupu Tchaj-wanu k zahraniční pomoci. V dokumentu z roku 2009 byl kladen důraz na pragmatickou diplomacii zaměřenou především na diplomatické spojence Tchaj-wanu. Jedním z tehdejších nejúspěšnějších počinů byla spolupráce s republikou Svatý Tomáš a Princův ostrov v oblasti zdravotnické diplomacie, jejímž cílem bylo výrazně snížit počet případů malárie. Bílá kniha z roku 2023 naopak znamená odklon od zaměření na finanční pomoc k širší strategii technické pomoci a spolupráce. Cílem tohoto posunu je zlepšit mezinárodní obraz Tchaj-wanu a vybudovat důvěryhodnější vztahy i se zeměmi, které nepatří mezi tchajwanské spojence. Příkladem tohoto nového směru je projekt koordinovaný tchajwanským ministerstvem zahraničních věcí, který se zabýval vysokým výskytem HIV, tuberkulózy a hypertenze mezi přeshraničními pacienty v Jihoafrické republice a Malawi.
Od nového tisíciletí hraje významnější roli v mezinárodní humanitární pomoci a rozvoji i tchajwanská občanská společnost, včetně nevládních organizací. Zatímco ICDF zpočátku usnadňoval zapojení občanské společnosti do zahraniční pomoci, tchajwanské nevládní organizace si nyní v zahraničí jdou čím dál více svou vlastní cestou, zajišťují si nezávislé financování a vytvářejí spojenectví za účelem řešení společných, globálních rozvojových problémů. Nejvýznamnějším příkladem je buddhistická nadace Tzu Chi, která po celém světě realizuje programy v oblasti vzdělávání, pomoci při katastrofách a ochrany životního prostředí.
Proč je to důležité?
Proměna Tchaj-wanu z příjemce zahraniční pomoci na dárce poukazuje na strategický posun v jeho mezinárodní angažovanosti. Tento posun se týká rozvojové pomoci a nového vymezení globálního postavení Tchaj-wanu i navzdory absenci formálního diplomatického uznání. Prostřednictvím technické spolupráce, humanitární pomoci a úsilí o budování kapacit Tchaj-wan aktivně buduje alternativní cesty vlivu a využívá tak své odborné znalosti, aby dal vzniknout dlouhodobým vztahům i se zeměmi nepatřící mezi jeho tradiční diplomatické spojence. Navzdory politickým omezením podtrhuje tento posun schopnost Tchaj-wanu působit jako de-facto mezinárodní hráč.
Tchajwanská rozvojová pomoc však nadále probíhá ve sporném geopolitickém prostředí. Přestože jeho příspěvky globálnímu zdravotnictví, pomoci při katastrofách a hospodářské spolupráci vykazují hmatatelné výsledky – příkladem může být zapojení Tchaj-wanu do boje proti pandemii COVID-19 darováním 50 milionů zdravotnických masek zemím po celém světě, včetně evropských zemí a Česka, nebo humanitární pomoc Ukrajině – jeho úsilí je v důsledku diplomatického tlaku Pekingu systematicky zatlačováno do pozadí nebo politizováno.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.