Článek
Co se děje?
Čínský vůdce Si Ťin-pching (習近平) přijel do Evropy na šestidenní cestu během které zavítal do Francie, Srbska a Maďarska. Ve Francii ho hostil prezident Emmanuel Macron a setkal se zde i s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. V Srbsku, kde se jeho návštěva kryla s 25. výročím bombardování čínské ambasády NATO v Bělehradě, jej přijal prezident Aleksandar Vučić. Na závěr se v Maďarsku Si Ťin-pching setkal s nejlepším přítelem Ruska v Evropě Viktorem Orbánem a čínský lídr zde pravděpodobně oznámí další infrastrukturní projekty.
Během jeho návštěvy ve Francii se diskutovalo o válce v Ukrajině, obchodních vztazích mezi EU a Čínou a situaci v oblasti lidských práv v Číně. Jak Si pokračuje ve své cestě dále na východ, očekává ho vřelejší přijetí, protože přináší přísliby potenciálních investic do infrastrukturních projektů. Jak úspěšný může být Macron, který si klade za cíl etablovat se jako vůdce evropské bezpečnostní politiky a jednat s čínským vůdcem v bezpečnostních a strategických záležitostech? A co chce Čína od Evropy?
Jaké jsou širší souvislosti?
Si Ťin-pchinga na cestě kromě jeho manželky, populární zpěvačky Pcheng Li-jüan (彭麗媛), doprovází člen Stálého výboru politbyra KS Číny a ředitel Kanceláře generálního tajemníka Cchaj Čchi (蔡奇), ředitel Kanceláře zahraniční komise Ústředního výboru KS Číny a ministr zahraničních věcí Wang I (王毅).
Jak bylo zdůrazněno v čínském tisku, čínská státní návštěva ve Francii připomíná 60. výročí diplomatických vztahů mezi Pekingem a Paříží. Si se ve Francii setkal se svými významnými kritiky, prezidentem Macronem a předsedkyní EK Ursulou von der Leyen. Stojí za zmínku, že EU nedávno začala prošetřovat čínské dotace na elektrická vozidla (EV), větrné turbíny či lékařské vybavení. V Německu úřady nedávno odhalily závažné případy špionáže. Mezitím Francie zůstává nejhlasitějším hráčem v EU co se týče čínských dotací na elektromobily a přístupu na čínský trh.
Von der Leyen během jednání v Elysejském paláci vyjádřila evropské obavy z nadměrné kapacity čínské průmyslové výroby a znovu kritizovala nerovný přístup na trh a čínské dotace, které EU dlouhodobě vnímá jako problém. Tyto výtky se však neobjevily v čínském tisku.
Na druhé straně se prezident Macron pokusil využít olympijský sentiment a společně se Si Ťin-pchingem oznámil výzvu k „dočasnému příměří“ během nadcházejících letních olympijských her, které se budou konat v Paříži. Vzpomeňme, že Si Ťin-pching a Putin během zahájení zimních olympijských her 2022 v Pekingu vyhlásili „partnerství, které nezná hranic“. Invaze do Ukrajiny byla zahájena jen o několik týdnů později, krátce po skončení olympijských her. Byl to pokus přimět Si Ťin-pchinga (který se velmi brzy setká s Putinem), aby pomohl tento konflikt zastavit, alespoň během olympijských her?
Čínský státní tisk (jehož online vydání jsou každý den opožděna od doby, kdy Si Ťin-pching opustil Čínu), referují o návštěvě pozitivně a zaměřují se na přátelství a spolupráci. Zajímavé je, že čínská verze Lidového deníku (The People’s Daily) ve svém zpravodajství z fotografií zcela vynechává Ursulu von der Leyen a zobrazuje pouze francouzského a čínského prezidenta. To ilustruje pohled Číny na EU a její pokračující strategii rozdělovat Evropu prostřednictvím bilaterálních vztahů s jednotlivými zeměmi.
Není náhodou, že vysoce postavená čínská delegace dorazila do Srbska 7. května, u příležitosti 25. výročí tragického bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě silami NATO během války v Kosovu. Tato událost, kterou čínští diplomaté často využívají ke kritice Západu a USA, sblížila Srbsko a Čínu. Čína je nyní srbským největším investorem ze zemí mimo EU, a Srbsko je první evropskou zemí, která s Čínou „buduje společenství sdíleného osudu lidstva“. Si Ťin-pching se setkal s prezidentem Aleksandarem Vučićem, se kterým oznámili novou dohodu o volném obchodu, novou přímou leteckou linku a další studijní výměny, přičemž Si zdůraznil „odmítání hegemonismu“ a „politiky bloků“.
Konečnou zastávkou je Maďarsko, kde se Si Ťin-pching setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, největším přítelem Ruska v Evropě, a prezidentem Tamásem Sulyokem. Maďarsko nedávno podepsalo dohodu o bezpečnostní spolupráci s Čínou, která čínským policistům umožňuje pracovat v oblastech s velkou populací etnických Číňanů nebo v destinacích oblíbených mezi čínskými turisty. Během této „historické“ návštěvy se očekává, že vedoucí představitelé projednají probíhající výstavbu vysokorychlostní železnice mezi Budapeští a Bělehradem a podepíší mnoho bilaterálních dohod.
Proč je to důležité?
Během pěti let, které uplynuly od poslední návštěvy Si Ťin-pchinga v Evropě, se odehrály významné události, které utvářely dynamiku v čínsko-evropských vztazích. Pandemie covid-19, ruská agrese v Ukrajině (s tichou čínskou podporou), evropská energetická krize nebo obchodní válka mezi USA a Čínou otevřely oči mnohým Evropanům. Navzdory těmto událostem však v Evropě zůstává významný zástup čínských obdivovatelů, které si tato delegace ještě víc omotává kolem prstu.
V souladu se strategickými cíli Číny rozdělovat EU, podkopávat evropské vztahy s USA, oslabovat NATO a demokratické spojence, kteří jsou k Číně kritičtí, delegace používá taktiku příslibů infrastrukturních projektů, investic a posilování bilaterálních vztahů k rozvracení jednoty evropských zemí. Tyto kroky jen podtrhují úsilí Číny ovlivňovat a formovat situaci v Evropě ve svůj prospěch. Zatímco se Evropa snaží zorientovat v této složité situaci, čelí velké výzvě udržet si soudržnost a chránit vlastní zájmy proti strategickým krokům Číny.