Článek
Co se děje?
Může ze tmy vzejít světlo? Indonéská mládež, která od 17. února protestuje v ulicích, tomu zřejmě věří. Demonstrace #IndonesiaGelap, v překladu „temná Indonésie“, jsou projevem nespokojenosti studentů a aktivistů s politikou prezidenta Prabowa Subianta. Ta je podle protestujících ukázkou rostoucího problému převzetí státu vlivnými politickými klany a jejich partnery z podnikatelských kruhů. Příčina nepokojů spočívá v Prabowových úsporných opatřeních, která zasáhla odvětví, jako je například vzdělávání, jež mají zásadní význam pro lidský rozvoj. Po necelých třech desetiletích od okamžiku, kdy započal přechod Indonésie k demokracii, se protestující obávají přízraku autoritářství a rozšiřování role ozbrojených sil v civilním životě země.
Jaké jsou širší souvislosti?
Prabowo Subianto za své zvolení do prezidentského úřadu ve volbách v roce 2024 v mnohém vděčí podpoře předchozího prezidenta Joka Widoda. Analytici tvrdí, že Widodova podpora pomohla Prabowovi upevnit širokou politickou koalici, a to navzdory přetrvávajícímu znepokojení ohledně jeho minulosti: Prabowo byl obviněn z porušování lidských práv během své dřívější vojenské kariéry. Nyní se Prabowovi podařilo získat významnou podporu zejména od mladých voličů, což lze přičíst jeho propracované kampani na sociálních sítích, „autoritářské nostalgii“ – nebo alespoň slábnoucím vzpomínkám Indonésanů na období vojenské diktatury prezidenta Suharta, tzv. „Nový řád“ (1966–1998) – a rostoucím obavám o ekonomický blahobyt mezi mladými lidmi.
Nyní však ti samí lidé, kteří pomohli Prabowa zvolit do funkce (mileniálové a generace Z tvořili v roce 2024 asi 52 % z registrovaných voličů, kteří dohromady čítají 204 807 222 lidí), vycházejí do ulic, aby vyjádřili svou nespokojenost. V únoru uspořádali studenti kolem 100 demonstrací v nejméně 30 provinciích po celé zemi.
Od svého nástupu do úřadu Prabowo ve svých proslovech klade důraz na hospodářský růst a národní bezpečnost, ale jeho nedávná úsporná opatření, která nařídil skrze prezidentský pokyn (Instruksi Presiden) č. 1 z roku 2025, vyvolala kritiku. Obzvláště znepokojivé jsou škrty ve vzdělávání a v programech sociálního zabezpečení. Příslušné úřady budou pravděpodobně muset omezit rozsah stipendijních programů zaměřených na boj proti chudobě a sociálním nerovnostem. Rozpočtové škrty se přitom netýkají vládních orgánů blízkých Prabowovi – tedy orgánů, které mají na starost vymáhání zákona, jako jsou ministerstvo obrany, národní policie a úřad generálního prokurátora. To svědčí o skutečnosti, že tyto škrty jsou motivované spíše osobními zájmy prezidenta nežli snahou o zefektivnění vlády.
Prosazování programu Makan Bergizi Gratis („Bezplatná výživná strava“), jehož zavádění do škol má na starostiarmáda a policie, vyvolává obavy z obnovení politiky Dwifungsi (tj. „dvojí funkce“), která v období Nového řádu umožňovala armádě zastávat důležitou roli jak ve vojenském, tak v civilním životě státu. Obědy zdarma ve školách by nakonec nemusely být zcela zadarmo – studenti tuto politiku kritizují jako populistickou a neefektivní a poukazují na to, že spíše než obědy zdarma je třeba zajistit bezplatné vzdělání pro všechny. Navzdory romantizování Nového řádu ze strany mnoha Indonésanů si část obyvatelstva tehdejší autoritářskou vládu prezidenta Suharta (během níž armáda hrála dominantní roli v zemi) stále pamatuje a obává se, že současné nastavení Prabowovy politiky by mohlo signalizovat posun zpět k militarizaci.
Proč je to důležité?
Protesty odrážejí hlubší obavy z úpadku demokracie v Indonésii. Podle aktivistů by Prabowovy kroky v kombinaci s jeho silnými vazbami na politickou elitu mohly podkopat občanský dohled a narušit demokratické normy.Ekonomická nejistota způsobená přerozdělováním rozpočtu mezitím dále podněcuje nespokojenost zejména mezi studenty a pedagogy, kteří v těchto škrtech vidí přímé ohrožení budoucnosti Indonésie.
Jak napětí vzrůstá, bude třeba bedlivě sledovat reakce vlády na probíhající protesty. Tvrdé zákroky proti demonstrantům – jako například ten, kterého jsme byli nedávno svědky na indonéské západní Papui, kde státní síly nasadily ostré náboje a slzný plyn – by mohly rozhořčení veřejnosti prohloubit. Současné demonstrace ukazují na rostoucí obavy o politické směřování Indonésie pod Prabowovým vedením.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.