Článek
Co se děje?
„Zákon na ochranu Američanů před aplikacemi kontrolovanými zahraničními protivníky“ – obecně známý jako „Zákaz TikToku“ (TikTok ban) – byl původně schválen s bezprecedentní podporou republikánů a demokratů. Zákon, který požaduje, aby se TikTok zbavil svého vlastníka sídlícího v Číně, společnosti ByteDance, posléze potvrdil i Nejvyšší soud. Prezident Donald Trump však první den v úřadu vydal exekutivní příkaz, kterým účinnost zákona odložil o 75 dní s úmyslem dalšího vyjednávání s Pekingem.
Jaké jsou širší souvislosti?
Během svého prvního funkčního období Trump prosazoval zákaz TikToku z důvodů obav o národní bezpečnost a kvůli rizikům spojeným se shromažďováním dat o amerických uživatelích. Od té doby se však jeho postoj dramaticky změnil. Během kampaně za své znovuzvolení Trump oznámil plán na „záchranu“ TikToku a hojně tuto platformu využíval pro oslovování voličů.
Poté, co zákon vstoupil 19. ledna v platnost, se TikTok vypnul – ale jen na několik hodin. Mezitím miliony jeho amerických uživatelů, kteří chtěli vyjádřit se zákazem nespokojenost (tzv. „tiktokoví uprchlíci“), migrovali na jiné platformy. Jednou z populárních alternativ se stala RedNote (小红书; Siao chung šu), čínská sociální síť zaměřená na módu a životní styl. Během několika dní spolu začali čínští a američtí uživatelé RedNote živě interagovat a někteří Američané zároveň okusili realitu cenzury v čínském stylu.
Ale pak, necelých 24 hodin po svém vypnutí, byl TikTok zpět. Generální ředitel TikToku Čou Šou-c' (周受资), který se zúčastnil Trumpovy inaugurace jako VIP host, zveřejnil na TikToku video, kde prezidentu Trumpovi poděkoval „za jeho odhodlání spolupracovat na nalezení řešení, které udrží TikTok ve Spojených státech dostupný“. Chew dále pochválil Trumpa za to, že TikToku skutečně rozumí.
Otázka budoucnosti TikToku v USA zůstává tedy nadále otevřená. Mezi potenciální zájemce o koupi platformy patří Elon Musk, firma Microsoft, kanadský obchodník Kevin O’Leary (známý jako „Mr. Wonderful“), Project Liberty miliardáře Franka McCourta, předseda Oracle Larry Ellison, youtuber Jimmy Donaldson (známý jako MrBeast) a další oligarchové. Musk, který má vazby na Trumpovu administrativu i čínské vůdce, je považován za hlavního uchazeče, což přiživuje spekulace o ideologickém obratu v přístupu Trumpovy administrativy k Číně. Tento vývoj má na svědomí, že se někteří konzervativní senátoři – kteří se houževnatě zasazovali o zákaz TikToku – nyní cítí odsunuti na vedlejší koleji a vyzývají Trumpa, aby objasnil, jaké jsou v rámci probíhajícího vyjednávání jeho cíle.
Proč je to důležité?
Nejistota kolem Trumpovy strategie ohledně TikToku vyvolala širší otázky o jeho agendě pro druhé funkční období. Mnozí se ptají, zda Trump 2.0 zaujme měkčí postoj k Číně. Během svého inauguračního projevu Trump zmínil Čínu pouze jednou, když oznamoval snížení navrhovaných cel na čínské zboží a představil investice do infrastruktury pro umělou inteligenci v hodnotě 500 miliard dolarů.
Budoucnost TikToku v USA zůstává složitá a lze očekávat další zvraty. Do celé věci je v USA zainteresováno mnoho stran, včetně americké a čínské vlády, firmy ByteDance, Elona Muska a dalších, kteří mají často odlišné a těžko předvídatelné cíle.
Zatímco zbytek demokratického světa vývoj okolo TikToku v USA pozorně sleduje, mělo by ho to vést k tomu, aby zároveň ve vztahu k digitálním platformám nezávisle analyzoval svá vlastní zranitelná místa. Ať už budou primárním zdrojem obav bezpečnost dat, ovlivňování veřejného mínění a voleb, manipulace narativů nebo škodlivé účinky platforem na kognitivní zdraví, je zodpovědností každé demokratické vlády vyhodnotit rizika a připravit vůči specifickým výzvám odpovídající opatření.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.