Článek
Brouk z Colorada
Mandelinku bramborovou vědci v Americe popsali počátkem 19. století v Coloradu. Souvislosti s bramborami si však lidé všimli až roku 1859, kdy brouk začal decimovat bramborová pole u města Omaha v Nebrasce. Odsud se pak šířil na východ.
V roce 1874 dosáhl pobřeží Atlantiku. Odsud se i přes embargo na dovoz brambor poprvé dostal do Evropy. Nárazově se vyskytl v různých zemích Evropy. Po první světové válce se začal objevovat v blízkosti amerických základen ve Francii. Rozšířil se i v Belgii, Nizozemí, Španělsku a Německu. Československo pro něj bylo daleko.
Mandelinky u nás
Němečtí nacisté přesto měli velké obavy z napadení našich polí. Protektorát pro ně totiž byl mimo jiné i důležitým dodavatelem jídla. Proto již od počátku okupace organizovali pátrací akce po mandelince, do kterých jen v roce 1939 zapojili 39000 dětí. Žádné mandelinky zřejmě však pátrači během války nenalezli. První exempláře u nás zemědělci hlásili až v létě 1945.
Ve větší míře se však mandelinka do ČSR dostala až začátkem 50. let. Okamžitě způsobila kalamitu. Komunistická propaganda jej uchopila jako příležitost štvát obyvatele proti USA. V červenci 1950 mandelinku označila za „imperialistického amerického brouka“ nebo „šestinohého velvyslance Wall Streetu,“ kterého měla CIA shazovat z letadel nebo jej měli šířit diverzanti. Američané se proti tomu ohradili, ale marně. Brouk se dostal do všech novin, na plakáty i do filmového týdeníku.
Čelní komunisté samozřejmě dobře věděli, že mandelinka se Evropou šíří sama. Vždyť v sovětské okupační zóně působila velké potíže již od roku 1950, kalamity působila i v sousedním Polsku, stejně jako v zemích západu (video z Nizozemí, 1947).
Proti nepřátelskému brouku však bylo snažší mobilizovat sběrače a Amerika byla ze všech nepřátel tím největším. Hledání a sběr mandelinek se stalo způsobem, jak lidi do „boje proti Americe“ osobně zapojit.
Pruhy mandelinky se výborně hodily karikaturistům, kteří ji na černobílých kresbách zhusta připodobňovali k americké vlajce. K tomu jí kreslili také americkou vojenskou přílbu nebo klobouk milionáře z Wall Streetu.
Karikatury kreslil i Ondřej Sekora. Mimo jiné šlo i komiks do Mateřídoušky, jak Ferda Mravenec zpozoruje nepřátelské parašutisty-mandelinky a pak je nadhání dětem, které je sbírají. (“Tu je máte, děti berte, jen je všechny posbírejte!”) Především však napsal knížku O zlém brouku Bramborouku, která vyšla v nákladu 120 tisíc výtisků.
Když začala válka v Koreji, kampaň se o ni plynule rozšířila: my zde bojujeme proti imperialistickému brouku, naši korejští spojenci proti imperialistické armádě.
Plynuly roky, válka v Koreji skončila, ale americkému brouku se z našich polí stále nechtělo. Bylo stále patrnější, že se vyhubit nenechá. Nepřátelství s Amerikou jako motiv propagandy ustupovalo a Československo si na přítomnost „škůdce z Wall Streetu“ zvyklo — jeho likvidace se stala každodenní všedností.
V šedesátých letech už mu zas říkalo jeho vědeckým názvem: mandelinka bramborová.