Hlavní obsah
Lidé a společnost

Česká dokumentaristka zachytila tragédii pod hladinou. Byla jediná, kdo to viděl

Foto: Tommi Salminen (Tsalminen (talk)), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ve čtyřiceti metrech pod hladinou, v jedné z nejnebezpečnějších lokalit světa, byla jediná, kdo viděl umírat muže, který zachránil svou lásku. Česká potápěčka Kristina Vacková byla svědkem tragédie, z níž vznikl celosvětově sledovaný dokument.

Článek

Egyptský Dahab přitahuje freedivery z celého světa, ale zároveň budí respekt. Blue Hole, obrovská podmořská jeskyně s tunelem zvaným Arch, si vyžádala přes sto životů. Její bilance je horší než u Mount Everestu. Právě tady se v roce 2017 odehrál skutečný příběh odvahy a ztráty, který později připomněl dokument na Netflixu.

Alessia Zecchiniová byla tehdy čtyřiadvacetiletá italská hvězda freedivingu. Po letech tvrdého tréninku překonala světový rekord a dokázala se ponořit do hloubky 104 metrů na jediný nádech. Její cesta ale nebyla jednoduchá. Jako dítě nemohla závodit, protože pro mladé freedivery neexistovaly žádné kurzy. Musela čekat až do osmnácti let. Ani potom to neměla snadné. Při soutěžích často ztrácela vědomí, kvůli čemuž dostávala červené karty. I tak se dokázala prosadit mezi nejlepšími freedivery na světě. Byla mezi nejlepšími, ale pořád hledala novou výzvu. Toužila být druhou ženou v historii, která proplave Arch bez jakékoli výstroje. Před ní to zvládla jen slavná Natalia Molčanovová, kterou Alessia obdivovala už jako dítě. Aby to dokázala i ona, potřebovala člověka, kterému ve vodě mohla naprosto důvěřovat.

Foto: Tim Sheerman-Chase, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Freediving

Stephen Keenan dlouho nevěděl, čemu se chce v životě věnovat. Irský dobrodruh cestoval po Africe, navštívil Kongo, Etiopii i Guineu. Toužil být jako David Attenborough a objevovat přírodu, ale pořád měl pocit, že mu něco chybí. Až když se ve třiceti letech dostal do Dahabu, objevil svou vášeň ve freedivingu. Brzy se stal jedním z nejuznávanějších záchranných potápěčů na světě. Zachránil několik lidí, včetně syna už dříve zmíněné Natalie Molčanovové. Alexeje vytáhl z hloubky čtyřiceti metrů, i když byl sám na pokraji bezvědomí. Od té doby mu pod vodou důvěřovali i ti nejzkušenější.

Našli se ve vodě

Alessia a Stephen se poprvé potkali na závodech na Bahamách a brzy mezi nimi přeskočila jiskra. Ona byla soutěživá a emotivní, on působil klidně, vyrovnaně a byl vždy připravený pomoct. „Od začátku jsem mu důvěřovala,“ vzpomínala později Alessia. „Měla jsem pocit, že mě může trénovat jedině on. Nejvíc mě dostávaly jeho oči. Byly modré jako mořská hladina.“ Místní freediveři je považovali za ideální pár. V létě 2017 Alessia přiletěla do Dahabu, kde Stephen vedl vlastní tréninkové centrum. Tady ji celé měsíce připravoval na pokus o proplavání Arch. Jde o úzký tunel ve stěně mořské jeskyně zvané Blue Hole, která se nachází u pobřeží. Začíná přibližně ve čtyřiceti metrech hloubky a propojuje jeskyni s otevřeným mořem. Freediver jím musí ve tmě proplavat zhruba třicet metrů, než se znovu vynoří do volného prostoru.

Večery trávili přípravami. Mluvili o taktice, detailech i tom, co je čeká. Často si vybavovala, jak spolu jezdili do pouště. Právě tehdy se cítili nejšťastnější. Pro Stephena byla něčím, co do té doby nepoznal. Obdivoval její odhodlání a vnitřní sílu. V den ponoru měl každý svůj úkol a všechno muselo klapnout přesně tak, jak bylo naplánováno. Alessia byla soustředěná, sebejistá a připravená jít na hranici možností. V takové hloubce si nemohl nikdo dovolit ani nejmenší zaváhání.

Nebezpečí Blue Hole znali všichni. Nad jeskyní jsou pamětní desky se jmény těch, kteří se z ní už nikdy nevynořili. „Je nebezpečná, protože je hluboká. Je to oceán. A my nejsme nic,“ říkávala jedna z místních potápěček. Kristina Vacková, česká dokumentaristka a potápěčka žijící v Dahabu, dostala od Stephena nabídku, aby historický pokus zachytila. „Steve mě poprosil, abych ten ponor fotila,“ vyprávěla v rozhovoru pro Stream.cz. „Udělala jsem pár snímků, když instruoval ostatní bezpečnostní potápěče. Procházel každičký detail.

Foto: Petar Milošević, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Blue Hole v egyptském Dahabu. Jedno z nejnebezpečnějších míst pro potápění na světě

Pokus o průplav

Ráno 22. července 2017 bylo všechno připravené. Alessia měla sestoupit po laně do hloubky dvaapadesáti metrů, pak proplavat tunelem a na druhém konci najít Stephena s vodicím lanem. Načasování muselo být dokonalé. „Měli jsme spuštěný odpočet, aby byl Steve na místě ještě před tím, než tam ona doplave,“ říkala dokumentaristka Kristina. Byla čtyřicet metrů pod hladinou se dvěma technickými potápěči a kamerou. Pak se ale něco pokazilo. Krátce před ponorem Stephen požádal o deset vteřin navíc. Kristina nevěděla proč. „Možná mu kvůli adrenalinu bilo rychleji srdce a potřeboval pár vteřin navíc, aby byl opravdu připravený,“ vzpomínala. Alessia naopak vyplula z tunelu o deset sekund dříve, než očekávali. Minuli se tedy o celých dvacet vteřin.

Vyplula z tunelu, ale Stephena nikde neviděla. Ani vodicí lano. Na chvíli zaváhala a vydala se jinam, než měla. Začala panikařit. Ve tmě hledala cestu vzhůru a docházel jí vzduch. Stephen si uvědomil, že není tam, kde měla být, a okamžitě vyrazil na její záchranu. Kristina, která ponor dokumentovala, se kvůli záběru držela dál, aby mohla zachytit, jak oba stoupají nahoru, a kvůli vzdálenosti už nemohla rychle reagovat. Na zádech měla přístrojové vybavení a při příliš rychlém výstupu jí hrozilo dekompresní onemocnění. „Byla jsem na přístrojích, takže jsem nemohla tak rychle vystoupat. Pak jsem viděla ten nejrychlejší plavecký výkon. Snažil se ji dohnat, ale celou dobu z něj šel vzduch a bubliny,“ řekla Kristina. Doplaval k ní a chytil ji za ruku. Otočil ji směrem vzhůru a společně se vydali k hladině. V jednu chvíli se zdálo, že to ještě stihnou. Jenže cestou vzhůru jim rychle docházely síly. Kristina sledovala, jak se Stephen postupně zpomaluje. Když se dostala blíž, viděla, jak leží ve vodě tváří dolů a nehýbe se. Vynořila se a zavolala na Alessiu, která se sotva držela při vědomí. Ten křik ji přivedl k sobě. Pak se snažili Stephenovi pomoct, jenže už bylo příliš pozdě.

Foto: AI ilustrace/ChatGPT

Alessia a Stephen - ilustrační foto

Alessia později v dokumentu mluvila o posledních okamžicích pod vodou. Ve tmě neviděla Stephena ani vodicí lano. Držela se stěny útesu a snažila se najít východ. „Udělala jsem chybu,“ přiznala a sklopila oči. „Najednou jsem ho spatřila, jak se ke mně blíží. Pamatuju si, jak mě chytil za ruku a táhl vzhůru.“ Kristina všechno viděla na vlastní oči a zachytila to svým objektivem. Právě díky jejím záběrům mohl vzniknout dokument Nejhlubší nádech, který v roce 2023 uvedl Netflix. Film nezůstal jen u tragédie. Představil i půvab a rizika světa freedivingu.

Nejhorší bylo, že jsme nemohli nic dělat. Nedokázali jsme ho zachránit. On mě zachránil, ale já jeho ne,“ vzpomínala Alessia. Možná mohla udělat víc, kdyby byla při vědomí. Dostal ji na hladinu, ale sám už to nezvládl. Bylo mu teprve devětatřicet. Na rozloučenou s ním přátelé uspořádali podvodní pietu. Všichni zadrželi dech na devětatřicet vteřin, jednu za každý rok jeho života. Z mnoha neštěstí, která se v Blue Hole odehrála, právě tohle zasáhlo místní komunitu nejvíc. Do Dahabu dorazily stovky lidí z různých koutů světa. Později na jeho počest vznikla cena, která se každoročně uděluje potápěčům za výjimečnou obětavost při záchraně druhých.

Alessia se po jeho smrti doslova ponořila do tréninku. Překonala třiadvacet nových rekordů a každý z nich věnovala Stephenovi. „Zůstane ve mně navždy. Nezapomenu na něj,“ řekla potichu. Kristina má dodnes před očima každý okamžik toho dne. Právě díky jejím záběrům a slovům mohl celý svět poznat příběh muže, který šel pod vodu s jediným cílem zachránit člověka, kterého miloval. „Byl to hrdina,“ řekla Kristina. „Věděl, co dělá, a šel do toho vědomě. Kvůli ní.“ Na jedné z posledních fotografií je zachycen pod vodou těsně předtím, než přišel o vědomí. Alessii ještě držel za ruku. I díky tomu přežila.

Zdroj: en.wikipedia.org | alchemy.gr | Dokument Nejhlubší nádech - Netflix, 2023 | Rozhovor s Kristinou Vackovou - Stream.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz