Hlavní obsah

Trapný ceremoniál byl jen začátek. Sportovci i po 10 měsících vracejí medaile z olympiády

Foto: AI ilustrace/Midjourney

Medaile z Paříže měly být symbolem udržitelnosti a elegance. Místo toho sportovcům praskají, reznou a odlupují se už několik měsíců po hrách.

Článek

Nezdařené zahájení olympiády na řece Seině působilo jako předzvěst dalších problémů. Televizní diváci po celém světě sledovali bizarní výjevy - od drag queens parodujících Poslední večeři po šílené kostýmy a uťatou hlavu Marie Antoinetty. Miliardář Elon Musk na sociální síti X kroutil hlavou: „Zkažené a bez vkusu.“ Pravice zuřila – pořadatelé prý hodili tradici za hlavu a honili se jen za šokem. Show na Seině připomínala spíš cirkus než start největší sportovní akce planety. Tisk pak rozebíral, jak se tu střetly dva světy a jak to celé pokazilo první dojem z olympiády.

Dvouhodinový program podle kritiků postrádal řád a spád. Chyběl mu jasný rámec i důstojnost. Připomínal spíš přehlídku aktivistických výjevů než slavnostní ceremonii. Mnozí si všimli i slabé účasti světových státníků, což podpořilo dojem, že něco nebylo v pořádku už na samotném začátku her.

Jako první si na kvalitu medailí stěžoval americký skateboardista Nyjah Huston. Na sociálních sítích ukázal svůj poškozený bronz pouhých deset dní po soutěži. „Medaile vypadají skvěle, když jsou zbrusu nové. Ale jakmile je nosíte na těle, necháte na ně působit pot nebo je půjčíte kamarádům na víkend, zjistíte, že kvalitou zdaleka neodpovídají očekávání,“ napsal tehdy Huston. Brzy se přidali další nespokojení sportovci. Americká ragbistka Ilona Maherová a šermíř Nick Itkin ukázali světu své poškozené trofeje. Britská skokanka do vody Yasmin Harperová si všimla stop koroze na svém bronzu ze synchronizovaných skoků. Podle ní za to může voda, která se dostala pod povrch kovu.

Francouzští plavci Yohann Ndoye-Brouard a Clément Secchi reagovali s ironií. Na sociální sítě dali fotografie svých zničených bronzů ze štafety na 4×100 metrů. Brouard ke snímku medaile, která vypadala jako historický artefakt, připsal posměšně „Paříž 1924“. Někteří sportovci přirovnávali povrch medailí ke starým mincím nebo krokodýlí kůži. Podle jejich slov vypadaly, jako by ležely někde desítky let. Francouzská mincovna uvedla, že všechny výměny mají být hotové nejpozději v březnu. Některé výměny stále probíhají i v květnu, ale přesné počty zatím nikdo neoznámil.

Příčinou potíží mohla být snaha udělat medaile co nejšetrnější k přírodě na úkor trvanlivosti. Organizátoři vsadili na recyklaci a použili mimo jiné železo z demontovaných částí Eiffelovy věže, které byly v minulosti odstraněny při opravách. Problémy nastaly i kvůli nové receptuře ochranného laku. Dříve používaný obsahoval chrom, ale ten EU loni v září zakázala kvůli zdravotní závadnosti. O to větší rozpačitost vyvolává fakt, že medaile navrhl vyhlášený klenotnický dům Chaumet. Ještě před hrami tvrdil, že vydrží celé generace. Nedostatky ve zpracování vedly i k personálním změnám mezi vedením mincovny. Z mincovny byli odvoláni průmyslový ředitel Jacky Frehel, šéf výroby Eric Matte a vedoucí kvality Hélène Jutonová.

Vyměněné medaile jsou totožné s těmi původními, včetně rytiny a designu. Paříž 2024 přinesla víc ostudy než obdivu. Doufejme, že za tři roky v LA uvidíme úplně jinou olympiádu. Takovou, co nezapomene na sportovce, tradici a vítěze.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz