Hlavní obsah
Věda a historie

V devíti ji unesli indiáni. Po 24 letech běloši Cynthii „zachránili“ a připravili o všechno

Foto: The original uploader was Leufroy at English Wikipedia. Public domain, via Wikimedia Commons

V devíti letech padla do zajetí Komančů, po čtvrt století ji texaští jezdci přivedli zpět. Pro Cynthii Parkerovou to však znamenalo odloučení od života, který si vybudovala, a rodiny, kterou milovala.

Článek

V květnu 1836 zuřil v západním Texasu nemilosrdný boj o území. Právě tehdy se navždy změnil život devítileté Cynthie Ann Parkerové. Skupina Komančů přepadla pevnost rodiny Parkerů, zabila při útoku asi deset mužů a žen a několik dětí, včetně Cynthie, odvlekli do divočiny. Parkerovi patřili mezi nejodvážnější osadníky, kteří se rozhodli usadit se na území hluboko v komančské zemi. Kočovní indiáni se svého území nechtěli vzdát bez boje.

Zatímco některé unesené děti se později dostaly domů díky výkupnému, Cynthia u indiánů zůstala. Adoptovala ji komančská rodina a dívka se plně přizpůsobila jejich životu. Přijala indiánské jméno Naduah a stala se jednou z nich. Naučila se jejich zvykům, oblékala se jako oni a časem téměř přestala mluvit anglicky. Po několika letech mezi Komanči se provdala za náčelníka Peta Noconu. Měli spolu tři děti: syny Quanaha a Pecose a dceru Topsannah, indiánským jménem Květ prérie. Manželství bylo podle všeho šťastné. Z historických pramenů víme, že si Peta z lásky k ní nikdy nevzal jinou ženu, což bylo u komančských náčelníků nevídané.

Násilný návrat mezi bělochy

V prosinci 1860 se vše změnilo. Skupina texaských jezdců (Texas Rangers) přepadla tábor Komančů na řece Pease. Vedl je Lawrence Sullivan Ross a útok byl odplatou za nájezdy indiánů na usedlosti osadníků. Během přepadení Rangers zabili téměř všechny přítomné indiány, hlavně ženy a děti.

Z těch několika, kdo útok přežili, vojáky zaujala žena s nápadně modrýma očima a světlými vlasy, celá od bláta a potřísněná bizoní krví. Když se k ní Ross přiblížil, zoufale volala „Americano! Americano!“ Podle některých svědectví si dokonce roztrhla oděv, aby ukázala svou bílou pleť. Rangerům při pohledu na její jemné rysy a modré oči po chvíli došlo, že před sebou mají bělošku, a přestali na ni mířit. V kostrbaté angličtině jim řekla, kdo je. Její slova odpovídala záznamům z roku 1836. Byla to skutečně ona - Cynthia Ann Parkerová, unesená při krvavém přepadení pevnosti Parker o čtvrt století dříve.

Foto: AI ilustrace/ChatGPT

Přepadení Komančů

Cynthia držela v náručí svou malou dceru Topsannah a zoufale naříkala nad tělem jednoho z padlých bojovníků. Později se ukázalo, že šlo o syna jiné bílé ženy, kterou kdysi také unesli. Před svou smrtí požádala Cynthii, aby se o chlapce postarala jako o vlastního. Cynthii spolu s dcerou násilně odvezli ke strýci Isaacu Parkerovi. Na její případ reagovala i texaská vláda, jež jí roku 1861 poskytla jako formu odškodnění pozemek o rozloze asi 4 400 akrů a roční důchod 100 dolarů na pět let. To jí ale nemohlo vynahradit ztrátu rodiny.

Nemohla žít ve dvou světech najednou

Mezi bělochy se Cynthia nikdy necítila jako doma. Opakovaně se pokoušela utéct zpět ke Komančům a k synům, kteří v době útoku nebyli přítomní a dál zůstali u svého kmene. Pokaždé ji ale dostihli a přivedli zpět. Stala se v podstatě zajatkyní vlastní rodiny.

Musela se začít oblékat jako běloška a znovu se naučila anglicky. V hloubi duše ale zůstala Komančkou. Právě v době, kdy se snažila přizpůsobit novému životu, přišla další rána. V roce 1864 zemřela její dcera Topsannah na zápal plic. Se smrtí dcery ztratila i poslední pouto ke komančskému životu. Přestala jíst a pít a upadla do hluboké deprese. V domě své sestry Orleny pak v březnu 1871 zemřela, zlomená zármutkem, který v sobě nosila až do konce. Bylo jí kolem 44 let. Cynthia žila čtyřiadvacet let mezi Komanči a zbytek života strávila mezi lidmi, ke kterým už nepatřila.

Její syn Quanah Parker se mezitím stal posledním významným náčelníkem Komančů. Po konečné porážce indiánů se dokázal přizpůsobit životu v rezervaci. Nosil obleky západního střihu, ale vlasy si nikdy ostříhat nenechal. Stal se známou osobností své doby, podobně jako apačský náčelník Geronimo.

Foto: Department of Defense. Department of the Army. Office of the Chief Signal Officer. Public domain, Wikimedia Commons

Quanah Parker, náčelník Komančů, syn Cynthie Ann Parkerové

Quanah na svou matku nikdy nezapomněl. V roce 1910 nechal její ostatky převézt na hřbitov Post Oak Mission Cemetery poblíž městečka Cache v Oklahomě. Když o rok později zemřel, pochovali ho vedle ní. V roce 1957 jejich těla přemístili na hřbitov Fort Sill v Oklahomě, kde o osm let později našla místo posledního odpočinku i Topsannah.

Foto: Istvan at English Wikipedia, Public domain, Wikimedia Commons

Cynthiin hrob v Oklahomě

Tragický příběh Cynthie Ann Parkerové později přitáhl pozornost mnoha umělců. Příběh dívky unesené indiány, která se s nimi sžila natolik, že už nedokázala žít mezi bělochy, se objevil v mnoha filmech a knihách. Scenárista Michael Blake uvedl, že postava Stojící s pěstí ve slavném filmu Tanec s vlky z roku 1990 byla inspirována právě Cynthiiným životem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz